جزئیات ترور شهید فخری‌زاده از زبان جانشین فرمانده سپاه/ پرونده هواپیمای اوکراینی در مرحله صدور حکم
شناسه خبر : 623 | تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۲۰ |

سردار علی فدوی جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر امروز در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه تهران طی سخنانی اظهار داشت:  دشمن تاب تحمل دانشمندان و مجاهدان ما در عرصه علم را نداشت و آنها را ترور کرد که آخرین آنها شهید فخری‌زاده است.

وی با اشاره به شهادت سردار شهید استوار نیز گفت: این شهید بزرگوار در عراق مأموریت فرهنگی داشت و در آنجا به کرونا مبتلا شد که بعد از ۶۵ روز به شهادت رسید.

فدوی تصریح کرد: این مسیر تمام‌شدنی نیست زیرا مبارزه تمام‌شدنی نیست. در جهان تنها دو مسیر حق و باطل وجود دارد و حزب خدا و حزب شیطان مقابل یکدیگر قرار گرفتند و خداوند اراده کرده است که حزب خدا پیروز باشد.

جانشین فرمانده سپاه افزود: ما باید دائم حواسمان جمع باشد که خودمان را مورد ارزیابی قرار دهیم تا از مدار حق خارج نشویم و این هم دستور خداوند است. ما همواره باید حواسمان باشد که در حزب خدا باشیم زیرا خداوند پیروزی پیروان این حزب را تضمین کرده است.

سردار فدوی ادامه داد: برخی می‌گویند “ما نه در حزب خدا هستیم و نه در حزب شیطان” اما در حقیقت این‌طور نیست، افراد یا در حزب خدا هستند یا در حزب شیطان. خدا را شکر که همه دلدادگان انقلاب اسلامی در مسیر حق قرار دارند.

جانشین فرمانده‌کل سپاه تصریح کرد: از روز ۲۴ بهمن سال ۵۷ درگیری فیزیکی بین جبهه حق و باطل در کشور ما شروع شد و حالا ۴۱ سال است که بزرگترین دشمنی‌ای که بعد از صدر اسلام صورت گرفته با انقلاب اسلامی بوده است و در طول تاریخ نمی‌توان چنین دشمنی را مشاهده کرد. این دشمنی توسط یک جبهه متحد که شیطان بزرگ رئیس آن است صورت گرفته است و همه کسانی که می‌توانستند در این جبهه قرار گرفتند.

وی ابراز کرد: البته آنها نتوانستند از پس انقلاب اسلامی برآیند و هر روز ما قوی‌تر از گذشته شدیم. ما یک روند رو به رشد بسیار سریعی را داشته‌ایم که با قاعده‌های الهی وارد میدان نبرد شدیم و سخت‌ترین کار عالم هم این است که انسان از جانش بگذرد. ما در این کار سخت پای کار بودیم و خدا هم به وعده‌اش عمل کرده و پیروزی را برای ما رقم زده است.

سردار فدوی با بیان اینکه “اگر ما به دستورات الهی عمل کنیم، پیروزی الهی هم نصیب ما می‌شود”، گفت: قاعده‌های الهی در همه موضوعات صدق می‌کند و در صورت پیروی از این قواعد، خدا هم به وعده‌اش عمل می‌کند.

وی ادامه داد: امروز در برخی عرصه‌ها مردم هم لمس می‌کنند که ما دچار مشکل هستیم و این بدان دلیل است که از قاعده‌های الهی پیروی نکردیم و به قاعده‌های دشمن عمل کردیم. نمی‌شود ما در حوزه اقتصاد که یکی از اساسی‌ترین موضوعات هر کشوری است بر اساس قاعده دشمن عمل کنیم و پیروز هم بشویم.

جانشین فرمانده‌کل سپاه با بیان اینکه از همان روزهای اول انقلاب حضرت امام بر عدم خام‌فروشی نفت تأکید داشتند اظهار داشت: دولت وقت به توصیه امام عمل نکرد و ما مشاهده می‌کنیم هنوز هم بودجه ما وابسته به نفت است، این بدان معنی نیست که ما نمی‌توانستیم بلکه به این دلیل است که ما نخواستیم.

سردار فدوی با یادآوری اینکه “در یک سال و نیم آخر جنگ با آمریکایی‌ها به‌صورت مستقیم جنگیدیم”، گفت: دشمن اگر با ما وارد جنگ سخت نمی‌شود به‌دلیل آن است که جرئت آن را ندارد. از سال ۱۳۳۲ بیشترین ضربات آمریکا به ما در زمان دموکرات‌ها وارد شده است و تحریم‌های اساسی ما در زمان آنها بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به سؤالات دانشجویان پاسخ داد.

سردار فدوی در پاسخ به یکی از دانشجویان درباره انتقام شهادت سردار سلیمانی گفت: شیوه انتقام را ما تعیین می‌کنیم. ما آمریکایی‌ها را به خاک مذلت نشاندیم. از سال ۶۵ به بعد آمریکایی‌ها با ما مستقیماً وارد جنگ شدند و این هم در عکس‌العمل به اقدامات ما در دفاع مقدس بود و از آن زمان تا کنون همیشه همین‌طور بوده است و آنها هم نتوانستند پیروز شوند.

وی ادامه داد: یکی از وزرای دفاع آمریکا در پایگاه الظفره امارات گفته بود که “ما می‌خواهیم در برابر ایران بازدارندگی ایجاد کنیم.”، در واقع آنها به‌ازای اقدامات ما دست به کارهایی می‌زنند که ضعیف‌ترین انسانها این کار را می‌کنند و جرئت ندارند که مسئولیت آن را قبول کنند و ترامپ اولین فردی بود که این کار را کرد.

جانشین فرمانده‌کل سپاه در پاسخ به گفته‌ای دیگر درباره اینکه اگر انتقام سخت از شهادت سردار سلیمانی گرفته می‌شد ترور شهید فخری‌زاده اتفاق نمی‌افتاد، گفت: ما امروز در مرحله‌ای هستیم که دشمن به‌دنبال بازدارندگی در مقابل ما است. ما در دهه ۶۰ در مرزهای خودمان با آمریکا می‌جنگیدیم و امروز در جایی که خانه آمریکایی‌ها بود با آنها می‌جنگیم.

سردار فدوی در پاسخ به سؤال دیگری درباره چرایی صدور پیام برخی فرماندهان در پی انعقاد برجام و تناقض این موضوع با مواضع امروز این فرماندهان گفت: برخی مواقع یک کاری به‌صورت جمعی صورت می‌گیرد. در زمان دولت اصلاحات هم جمعی از فرماندهان جنگ نامه‌ای نوشتند اما به‌معنای موضع همه سپاه نبود بلکه نامه جمعی از فرماندهان جنگ بود، در این مورد هم همین طور است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره نتیجه تحقیقات سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: این موضوع به‌عهده مسئولان قضایی است. مسئولان قضایی به ما گفتند که “کارها تمام شده و فقط حکم قاضی مانده است.”، تأکید ما این است که هم حکم قاضی و هم تکلیف دیه شهدای این سانحه قبل از سالگرد آن مشخص شود. ما به همه خانواده شهدا سر زدیم و دلجویی کردیم و غم و غصه ما در این موضوع کمتر از بقیه نبوده است. ما هم در سپاه پیگیر مشخص شدن نتیجه پرونده هستیم.

سردار فدوی ادامه داد: سیستم قضایی ۴ گروه متخصص حتی خارج از نیروهای مسلح برای تحقیق این پرونده انتخاب کرد و حتی این کار شبیه‌سازی هم شد و در شرایطی مانند یک رزمایش، سامانه دوباره شلیک کرد تا سیستم قضایی به همه ابعاد قضیه پی ببرد. اوایل آبان بود که از دادستانی سازمان قضایی نیروهای مسلح دوباره پیگیر شدیم که گفتند “همه کارها انجام شده و فقط انشای حکم توسط قاضی مانده است.”

جانشین فرمانده‌کل سپاه در پاسخ به سؤالی درباره فعالیت سیاسی سپاه ابراز کرد: در این باره پشت‌پرده‌ای وجود ندارد. ما خیلی صریح می‌گوییم جبهه حق، انقلاب اسلامی است و جبهه باطل هم یعنی آمریکا. سپاه در صف اول این درگیری قرار دارد و ۴۰ هزار پاسدار در این لباس شهید شده‌اند و این فعالیت‌ها برای زدوبند و پشت‌پرده نیست.

وی درباره شهادت سردار فخری‌زاده عنوان کرد: ۱۱ پاسدار همراه  شهید فخری‌زاده بوده‌اند و انفجار نیسان هم به‌خاطر از بین بردن پاسداران بود. آدمی در صحنه ترور نبود و ۱۳ تیر کلاً شلیک شده و همه از تیربار داخل نیسان بوده است و بقیه تیرها توسط محافظان شلیک شده است. تیربار داخل نیسان هم مجهز به یک سیستم هوشمند ماهواره‌ای بوده که روی شهید فخری‌زاده زوم کرده بود و از هوش مصنوعی بهره می‌برده است. سرتیم حفاظت هم که تیر خورده به‌دلیل آن است که خودش را روی شهید انداخته است. شهادت سردار فخری‌زاده هم به‌دلیل تیری بوده که به کمر ایشان اصابت کرده و موجب قطع نخاع وی شده است.

فدوی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه گفته می‌شود در قضیه شهادت سردار سلیمانی سپاه گزینه‌هایی را مطرح کرده و با مخالفت دولت مواجه شده است گفت: این‌طور نبوده است، سپاه تابع سیاست‌های دولت نیست و تابع فرمانده‌کل قوا است.

انتهای پیام/+

برچسب ها
ثبت دیدگاه
گالری تصاویر مشابه