یکی از مسئولین بانک مرکزی، از پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی بدون کارمزد خبر داد. این وام براساس مدل جدید اعتبارسنجی پرداخت خواهد شد.

مصطفی قمری وفا، مدیر روایط عمومی بانک مرکزی در خبری جدید از پرداخت وام ۳۰۰ میلیونی بدون کارمزد براساس مدل جدید اعتبارسنجی خبر داد. این وام از نوع وام قرض‌الحسنه است که توسط بانک رسالت پرداخت می‌شود و از چند روز دیگر آغاز می‌شود.

اطلاعات موردنیاز تعیین این مدل جدید، آنطور که معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفته، توسط سازمان امور مالیاتی تکمیل اطلاعات شده است.

 در نسخه جدید اعتبارسنجی یانکی همکاری و هماهنگی بیشتری بین تمامی نهادهای ذی‌ربط ایجاد شده است که شاخص‌های متنوع تعیین اعتبار افراد را شفاف‌تر می‌کند.

برخی از شاخص‌ها وام ۳۰۰ میلیونی قرض الحسنه بدون کارمزد عبارتنداز:

سابقه افراد در پرداخت چک
رفتار افراد در بازپرداخت تسهیلات
وضعیت پرداخت مالیات
سابقه محکومیت‌های مالی اشخاص
دهک‌بندی یارانه‌ها
پرداخت یا عدم پرداخت جرائم رانندگی
و غیره
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در همین ارتباط گفته است:

مدل اعتبارسنجی جدید برای این‌که تکمیل شود نیازمند دریافت اطلاعات از بخش‌های مختلف است که خوشبختانه اطلاعات سازمان مالیاتی به دست ما رسیده است و در حال دریافت سرویس وزارت رفاه و فراجا برای جرایم رانندگی هم هستیم که به‌امید خدا این موارد انجام شود سیستم عملیاتی خواهد شد.

وام ۳۰۰ میلیونی بدون کارمزد بانک رسالت ابلاغ شد
طرح پرداخت وام قرض‌الحسنه بانک رسالت بدون دریافت کارمزد ابلاغ و از نیمه اول آذرماه ۱۴۰۲ براساس شرایط جدید اعتبارسنجی پرداخت خواهد شد. شیوه جدید اعتبارسنجی بانکی از خردادماه ۱۴۰۲ توسط شورای سنجش اعتبار بانک مرکزی تعیین و ابلاغ شد.

در مدل امتیازدهی اعتباری جدید اشخاص حقیقی، تمام فعالیت‌ها و اطلاعات افراد سنجیده شده و براساس آن تسهبلات پرداخت می‌شود.