مردم ۲ ماه مهلت دارند اطلاعات املاک خود را در سامانه جامع املاک و اسکان ثبت کنند.

جعفر زاهدی مدیر کل راه و شهرسازی فارس، گفت: ثبت اطلاعات املاک افراد در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از ۱۹ فروردین ماه آغاز شده است و تا ۲ ماه ادامه دارد.

او، بیان کرد: هدف از اجرای این طرح، شناسایی واحد‌های خالی از سکنه از طریق سامانه املاک و اسکان برای اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و شناسایی محل سکونت خانوار‌های شهری و روستایی و به نوعی اتصال کد ملی سرپرست خانوار و اعضای خانواده به کد پستی محل سکونت است.
زاهدی، تصریح کرد: اگرچه در سرشماری‌های متعدد نفوس و مسکن سال‌های گذشته، علی رغم مراجعه واحد به واحد خانه‌ها، باید چنین نتایجی حاصل می‌شد، اما هیچ گاه آمار به دست آمده نتوانست برای اجرای برنامه‌های دولت اعم از تنظیم بازار مسکن و نیز برنامه ریزی برای شناسایی خانواده‌های بدون مسکن یا افراد دارای بیش از یک ملک و اخذ مالیات از مالکانی که واحد‌های مسکونی خود را خالی نگه می‌دارند، مثمر ثمر بوده و دولت به یک بانک اطلاعاتی دقیق در خصوص املاک موجود در کشور دست یابد.
مدیر کل راه و شهرسازی فارس، ادامه داد: بر اساس اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، قانون مالیات بر خانه‌های خالی در سال گذشته در مجلس یازدهم، هر خانوار یک محل به عنوان محل اصلی سکونت و یک واحد مسکونی دیگر هم در شهر دیگری به عنوان اقامتگاه فرعی می‌تواند داشته باشد.
او، افزود: اگر افراد و یا خانوار‌ها بیش از واحد‌های مذکور داشته باشند که بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی می‌شود.
زاهدی، اضافه کرد: بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، ملاک اعمال مالیات بر واحد‌های مشمول دریافت این پایه مالیاتی، مالیات بر اجاره بهای سالانه ای است که با استفاده از دفترچه تقویم املاکی که سالانه از سوی سازمان امور مالیاتی تهیه و به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ می‌شود، تعیین می شود.
مدیر کل راه و شهرسازی فارس، اظهار کرد: در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم آمده است، واحد‌های مسکونی واقع در شهر‌های با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) به‌عنوان واحد خالی شناسایی می‌شوند (یعنی بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند) به ازای هر ماه، مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره بدین شرح است
سال اول: ۶ برابر مالیات متعلقه
سال دوم: ۱۲ برابر مالیات متعلقه
سال سوم به بعد: ۱۸ برابر مالیات متعلقه
او، تاکید کرد: مرداد امسال، زمان صدور اولین برگه‌های مالیاتی خانه‌های خالی است و هدف اصلی قانونگذار از اصلاح قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اخذ جریمه سنگین از دارندگان خانه‌های خالی است تا هیچ شهروندی خانه خود را خالی نگذارد.
زاهدی، گفت:  با سامانه املاک و اسکان که وزارت راه و شهرسازی راه اندازی کرده، خانه‌های خالی شناسایی می‌شوند و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌دهند، اما خانه باید ۴ ماه خالی مانده باشد که به آن عنوان خالی اطلاق شده و مشمول پرداخت مالیات بر خالی نگه داشتن مسکن شود.
او، بیان کرد: جریمه مالیاتی خانه‌های خالی به قدری سنگین است که من توصیه می‌کنم مردم به هیچ وجه صبر و معطل نکنند تا گرفتار شوند.
مدیر کل راه و شهرسازی فارس، تصریح کرد: چیزی حدود ۵۰ درصد اجاره ماهانه یک واحد مسکونی، میزان جریمه مالیاتی است که از مالک آن گرفته می‌شود و درآمد اجاره آن واحد از دست مالک خارج شده و  ۵۰ درصد آن چیزی که می‌توانسته دریافت کند را باید به عنوان مالیات پرداخت کند.
انتهای پیام/ت