آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که یک ایرانی قصد ترور جان بولتون را داشته. سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز این ادعا را رد کرد و مضحک خوانده است

به گزارش آینه فارس، عصر چهارشنبه وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای یک تبعه ایران را به تلاش برای ترور «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی اسبق کاخ سفید متهم کرد. در این بیانیه آمده بود که “شهرام پورصفی”، شهروند ایرانی ۴۵ ساله قصد داشته تا برای تلافی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی مشاور امنیت ملی دولت ترامپ را ترور کند.

به نوشته شبکه سی‌ان‌بی‌سی، پورصفی قصد داشته تا در اکتبر ۲۰۲۱ (مهر-آبان ۱۴۰۰) با اعطای ۳۰۰هزار دلار به برخی اشخاص در آمریکا، آن‌ها را به پیاده کردن نقشه ترور “جان بولتون” یا در واشنگتن یا در مریلند مجاب کند.

لازم به ذکر است که اگر پورصفی محکوم شود می‌تواند با ده سال حبس و جریمه نقدی دویست و پنجاه هزار دلاری برای تلاش برای انجام قتل قراردادی و ۱۵ سال حبس و جریمه نقدی دویست و پنجاه هزار دلاری برای حمایت مادی از نقشه ترور فراملی مواجه شود.

ایران اما به این ادعا بی‌اعتنا نبود. سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره گفت: مقامات قضایی آمریکا در تداوم اتهام‌زنی‌های بی پایان این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران و تداوم سیاست شکست خورده ایران‌ هراسانه، در یک داستان سرایی جدید، اتهاماتی را بدون ارائه مدارک معتبر و مستندات لازم مطرح کرده‌اند.

وی افزود: ایران نسبت به هرگونه اقدام علیه اتباع ایرانی به بهانه این اتهامات مضحک قویا هشدار می دهد و تاکید می کند حق هرگونه اقدام در چارچوب مقررات حقوق بین الملل برای دفاع از حقوق دولت و اتباع جمهوری اسلامی ایران را برای خود محفوظ می داند.

گفتنی است، جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در دوران ترامپ نیز روز چهارشنبه در بیانیه‌ای به این ادعا واکنش نشان داده و نوشته بود: من می‌خواهم از وزارت دادگستری آغاز پیگرد قضایی که امروز از آن پرده‌برداری شده، از اف بی آی برای پشت‌کارش درخصوص یافتن تهدیدات ایران علیه شهروندان آمریکایی و از سرویس مخفی برای محافظت از ما دربرابر تلاش‌های تهران قدردانی کنم.

وی در ادامه مدعی شد: با اینکه در حال حاضر چیز زیادی نمی‌تواند به طور عمومی منتشر شود، یک مسئله غیرقابل انکار است و آن این است که ایران دشمن آمریکا محسوب می‌شود. اهداف ضدآمریکایی آن‌ها تغییری نکرده و تهدید جهانی آن‌ها در حال گسترش است.

بولتون در ادامه اتهامات واهی خود آورده است: بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ زخمی است که خودمان به خودمان و متحدان نزدیک‌مان در خاورمیانه می‌زنیم. من به اینکه این اتفاق هرگز رخ ندهد، متعهد هستم