رئیس سازمان بسیج سازندگی فارس گفت: بسیج سازندگی تلاش دارد بستر لازم و مناسب برای نقش آفرینی مردم در حوزه‌های محرومیت زدایی و اقتصاد مقاومتی ایجاد کند و این الگو به معنی نقش آفرینی مردم در راستای حل مسائل جامعه است.

سرهنگ اسماعیل قزل سفلی در جلسه تخصصی قرارگاه اقتصاد در مقاومتی سپاه ناحیه مقاومت عشایری فارس گفت: بسیج سازندگی تلاش دارد بستر لازم و مناسب برای نقش آفرینی مردم در حوزه‌های محرومیت زدایی و اقتصاد مقاومتی ایجاد کند و این الگویی است که امام عظیم الشان راحل (ره) در قالب شجره طیبه بسیج آن را بنا نمود و این الگو به معنی نقش آفرینی مردم در راستای حل مسائل جامعه است.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان فارس گفت: بسیج سازندگی در قالب قرارگاه اقتصاد مقاومتی تلاش می‌کند تا با بهره گیری از ظرفیت مردم در راستای رفع مشکلات جامعه گام بردارد.

او به ابلاغیه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: سازمان بسیج مستضعفین قرارگاه اقتصاد مقاومتی را ذیل بسیج سازندگی سامان داد تا بستر‌های لازم را برای نقش آفرینی مردم در حوزه اقتصاد و کمک به اقتصاد درون زا فراهم کند و این مساله نقطه اصلی ماموریت بسیج سازندگی در بحث قرارگاه اقتصاد مقاومتی است.

قزل سفلی به مهمترین برنامه‌های جهادگران در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: کمک به افزایش تولید، تلاش برای بهبود امنیت غدایی، ایجاد فرصت‌های شغلی، تلاش بر کم کردن فاصله طبقاتی و بستر سازی برای ایجاد عدالت از مهمترین برنامه‌ها و اهداف مجموعه بسیج سازندگی در این زمینه است.

او گفت: مهمترین راهبردی که بسیج سازندگی در این زمینه دارد توانمند سازی مردم و تسهیل گری به جای تصدی گری است که بطور مثال در تحقق این مسئله یکی از این الگوها، صندوق‌های قرض‌الحسنه اشتغالزای مردم یار بسیج است.

قزل سفلی صندوق‌های قرض الحسنه را یک الگوی موفق در حوزه اشتغال زایی، کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: بسیج سازندگی به عنوان یک دستگاه اجرایی مردم پایه، الگوی حرکتی خود را بر اساس نقش آفرینی مردم تعریف می‌کند و کمک به مردمی شدن اقتصاد را هدف اصلی خود می‌داند، چرا که هرجا مردم وارد شده‌اند؛ مسیر‌ها گشوده شده است.

صنایع دستی زنان عشایر همچنان درگیر با مسئله دلال‌ها

سید محمد شکوهی، فرمانده سپاه عشایر فارس نیز در این جلسه با اشاره به گستردگی فعالیت‌ها و پراکندگی پایگاه‌های مقاومت عشایری بیان کرد: در نگاه به جریان اقتصاد مقاومتی می‌بینیم که جامعه عشایری یکی از مهمترین قشر‌های تولید کننده به حساب می‌آیند که در بحث اقتصادمقاومتی، افزایش تولید و اشتغال زایی حائز اهمیت است.

او گفت: یکی از مهمترین تولیدات عشایر به صنایع دستی مربوط می‌شود، در بحث صنایع دستی زنان عشایر در جای جای فارس هنرمند هستند تولید صنایع دستی ان‌ها در کشور بی نظیر هست، اما متاسفانه در این تولیدات، دلال‌ها و واسطه این سود را می‌برند؛ لذا انتظار می‌رود با برپایی نمایشگاه دائمی صنایع دستی عشایر واسطه‌ها را حذف کرده و همچنین با کمک رسانی در ایجاد کارگاه‌ها، تولید را برای جامعه عشایری اسان‌تر کرد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی فارس دیگر مشکلات جامعه عشایری را خشکسالی و نبود مراتع مناسب، مشکلات اب شرب در کانون‌های اسکان، تخریب مراتع عشایری، مشکل تامین خوراک دام و … عنوان کرد و گفت: البته اقدامات خوبی توسط گروه‌های جهادی برای رفع مشکل عشایر انجام شده که قابل تقدیر است و انتظار می‌رود که مسئولین در این زمینه همکاری بیشتری با این جهادگران داشته باشند.

ایجاد مراکز تولیدی و کارگاه‌های کوچک عشایر به همت صندوق‌های قرض‌الحسنه بسیج

مسئول بسیج سازندگی ناحیه عشایری نیز به مهمترین اقدامات در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره و گفت: در حوزه اقتصاد مقاومتی خدمات مختلفی به جامعه عشایری ارائه شده و تلاش‌ها بر این بوده تا با استفاده از ظرفیت صندوق‌های قرض الحسنه و دیگر اعتبارات سازمان تسهیلات مختلفی در زمینه کارآفرینی و اشتغال زایی ارائه شود.

ناصر کریمی مقدم گفت: خوشبختانه در مدت یک سال گذشته ۳۸ مرکز پرورش دام سبک، ۸ عرصه تولید عسل، ۶ مرکز پرورش قارچ، ۴ عرصه پرورش مرغ محلی و بلدرچین، ۴۵ کارگاه صنایع دستی، یک شیرینی پزی محلی و ۸ کارگاه خیاطی راه‌اندازی شده و در قالب فروشگاه امام صادق (ع) و نمایشگاه‌های اقتصاد مقاومتی به دنبال ارائه محصولات این مراکز هستیم.