رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر ظرفیت‌های بخش خصوصی در کشور خفه شده است و آن‌ها به این موضوع معترض هستند.

محمدباقر قالیباف شامگاه پنجشنبه در آیین چهلمین روز درگذشت شهدای حرم مطهر شاهچراغ(ع)، گفت: همه این مناسبت‌ها مساله مهمی را در ذهن آزادگان جهان تداعی می‌کند که نظام سلطه و ظلم در مقابل حق حربه‌ای جز منطق ترور کورکورانه ندارد.

رییس مجلس شورای اسلامی به ترور آیت الله دستغیب در ۴۱ سال پیش اشاره کرد و اظهار داشت: ۴۰ روز پیش جوانان، دانشمندان، پدران، فرزندان، مادران و کودکان را در حرم امن شاهچراغ (ع) به شهادت رساندند و این افتخار برای مردم ایران و خصوصا شیراز است که بیش از ۴۰ سال ایستادگی کردند و در تاریخ ایران سربلند ثبت شد.

وی ملت ایران را ملتی مقتدر و مظلوم توصیف کرد و گفت: انقلاب اسلامی حماسه مردم ایران است که به رهبری امام خمینی (ره) به وقوع پیوست، رهبری که کلامی جز در مسیر حق و گامی جز در مسیر خداوند برنداشت.

قالیباف اقدامات تروریستی دشمنان ایران را نشان از استیصال آنها دانست و افزود: آمریکای جنایتکار امروز تروریسم را در سطح بین المللی و دولتی پیگیری می‌کند و دست تروریست‌هایی مانند رژیم صهیونیستی را باز گذاشته است.

وی تاکید کرد: پلتفرم‌ها و سامانه‌هایی در فضای مجازی راه اندازی کرده‌اند که در آن آموزش تروریستی می‌دهند و در مقابل نیز از حقوق بشر حرف می‌زنند.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بیشترین فضاحت صهیونیست‌ها اکنون این است که از درماندگی دست به تروریسم کور می‌زنند.

وی مقاومت و روحیه ایستادگی ملت ایران با وجود همه سختی‌های موجود را دلیل اشتباهات محاسباتی دشمنان دانست و گفت: تروریسم کور جز فجیح ترین و جنایتکارانه‌ترین اقدامات و نماد وحشی گری رژیم صهیونیستی و آمریکا است.

قالیباف با بیان اینکه بیش از ۱۷ هزار شهید ترور و دهها هزار مجروح طی بیش از ۴۰ سال گذشته در ایران قربانی تروریسم شده‌اند، گفت: کشور ما امروز بزرگترین قربانی ترور در دنیا است.

وی تروریسم را تلاش یک ظالم درمانده در مقابل یک مظلوم مقتدر دانست و گفت: اکنون کار جنایتکاران حوادث اخیر تروریستی در ایران به جایی رسیده که نه تنها چنین حرکت‌هایی را محکوم و جبران نمی‌کنند بلکه به گونه‌ای رفتار می‌کنند که خودشان را در دنیا حق‌مدار جلوه دهند.

وی ادامه داد: تروریست‌ داعشی که از سوی آمریکا و هم دستانش حمایت می‌شوند، اگر فرصت می‌کردند جنایات زیادی را در سرزمین‌های اسلامی رقم می‌زند، اما جوانان ما در دفاع از حرم آنها را سرنگون کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امروزه دشمنان ما از طریق رسانه، جنگ شناختی علیه ملت ایران به راه انداخته‌اند که امنیت روانی جامعه را مورد هجوم قرار دهند و خشونت را از طریق فضای مجازی آموزش می‌دهند که در مواجهه با آن تکلیف همه دلدادگان به ایران و انقلاب اسلامی روشن است و باید در این جنگ شناختی قوی به میدان آیند تا عمق امنیت ذهنی جامعه را تامین کنند.

وی تاکید کرد: همانگونه که شکست داعش عمق استراتژیک و امنیت کشورهای اسلامی را تامین کرد، اکنون نیز باید ملت در مقابل جنگ رسانه ای که امنیت ذهنی جامعه را با خطر مواجه کرده وارد عمل شده و با آن مقابله کنند.

قالیباف به حوادث ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: حوادث این مدت مصادق روشن جنایت علیه بشریت به دست مدعیان حقوق بشر، آزادی و حقوق زنان است.

وی عنوان کرد: قبول داریم که کاستی‌ها و مشکلات اقتصادی وجود دارد، اما حامیان داعش جنگ اقتصادی را به ملت ایران تحمیل کرده‌اند و بخشی از مشکلات کنونی ناشی از تحریم ها است، هرچند که ضعف‌هایی نیز در بخش مدیریتی وجود دارد که باید رفع شود.

وی با بیان اینکه دشمنان ایران اخیرا اعتراف کرده‌اند که فشار حداکثری اقتصادی بر ایران اثر نداشته است، افزود: بعد از فشار اقتصادی، جنگ رسانه‌ای و شناختی را علیه ملت ایران آغاز کرده‌اند که این نیز جنگ خطرناکی است و باید همه دست به دست یکدیگر با مجاهدت، همدلی، عقلانیت و با اتکا بر توان مردم بر این مشکلات نیز فائق آییم.

رییس مجلس شورای اسلامی به ظرفیت‌های ایران اشاره کرد و گفت: با توان کشور در حوزه منابع مادی و تولید ثروت و مهمتر از آن منابع انسانی، جوانان و متخصصین، آینده روشن پیش روی این ملت است.

قالیباف اظهار داشت: با شروع برنامه هفتم توسعه کشور خواهیم دید که آینده درخشان و اقتصاد باثبات حق مردم ایران خواهد بود.

رییس مجلس یازدهم به درگذشت رستم قاسمی وزیر سابق راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: قاسمی در دوران دفاع مقدس مجاهدانه جنگید و بعد از آن نیز در جبهه اقتصادی تلاش های زیادی کرد و آثار زیادی در این عرصه از خود به جا گذاشت.

 

همچنین محمدباقر قالیباف در جمع مدیران استان فارس، با تأکید بر این که در برنامه هفتم توسعه باید در دو سطح ملی و استانی برنامه‌ریزی کنیم، گفت: در سطح ملی فقط باید موضوعات ملی پیگیری شود و موضوعات محلی را با همه اختیارات در برنامه هفتم به استان‌ها واگذار کنیم، البته در این تصمیم بیش از ۲۵ سال تاخیر داریم.

وی در بخش دیگری از جلسه خطاب به استاندار فارس گفت: به خاطر دارید که سال گذشته اعلام کردید که اعتبار تبصره ۱۸ (بودجه ایجاد اشتغال) گره از مشکلات استان باز کرد؟ اما امسال بنا به مسائلی، اعتبار تبصره ۱۸ قانون بودجه به چرخه‌ای برده شد که با وجود گذشت ۹ ماه از سال هنوز یک ریال از آن پرداخت نشده و عملکرد آن صفر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در برنامه هفتم توسعه باید بحث مربوط به موضوعات استانی و امور تصدی گری در استان‌ها به شورای برنامه ریزی استان‌ها واگذار شود، تاکید کرد: در سطح ملی فقط باید برای مسائل ملی و کلان کشور تصمیم گیری و گره‌گشایی شود.

قالیباف با اشاره به استفاده نکردن از ظرفیت بخش خصوصی در پروژه‌های بزرگ کشور، به یک نمونه در استان فارس اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال چرا باید اتوبان اصفهان ـ شیراز را با درآمد‌های عمومی کشور بسازیم و از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استفاده نکنیم؟ اگر همین اتوبان اصفهان ـ شیراز توسط بخش خصوصی اجرا می‌شد، در بدترین شرایط طی ۱۵ سال بخش خصوصی سود خود را برداشت می‌کرد و یک اتوبان برای تسهیل آمد و شد در اختیار مردم قرار می‌گرفت.

وی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت‌های بخش خصوصی در کشور خفه شده است و آن‌ها معترض هستند و می‌گویند به پیمانکاران دست دوم تبدیل شده‌اند در حالی که یکی از افتخارات ما توان کشور در ارائه خدمات فنی است و می‌توانیم با استفاده از آن نه تنها نیاز‌های داخل کشور را برطرف کنیم بلکه حتی کشور‌های منطقه را تحت تاثیر قرار دهیم.

لازم به ذکر است محمدهادی ایمانیه استاندار فارس در این نشست با اشاره به اینکه مردم استان فارس انتظار دارند عقب ماندگی‌های این استان در قانون بودجه تاحدودی جبران شود، به بیان برخی مشکلات این استان در حوزه‌های مختلف پرداخت.