فرماندار شیراز گفت: باتوجه‌به استعلامات انجام شده و بر اساس بررسی‌های محلی از میان ۵۳۱ نفر ثبت نام کننده در انتخابات مجلس شورای اسلامی ۹۸ نفر رد صلاحیت شدند.

لطف‌الله شیبانی در خصوص روند تأیید صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ۵۳۱ نفر در حوزه انتخابیه شهرستان شیراز ثبت نام نهایی خود را انجام داده اند که از این بین ۹۸ نفر به دلایل مختلف نظیر نداشتن شرایط کاندیداتوری انتخابات مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شدند.

او با بیان اینکه نزدیک به ۹۵ درصد از این افراد شرایط لازم و قانونی برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی را نداشته و نتوانسته بودند مدارک لازم برای حضور در این انتخابات را در زمان قانونی در سامانه بارگزاری کنند، تاکید: علاوه بر بررسی محلی، نتایج استعلامات از دستگاه‌های قانونی نیز از جمله مواردی است که باید کاندیداها دارای شرایط مبتنی بر قانون باشند تا بتوان این افراد را مورد پذیرش برای حضور در انتخابات اعلام کرد.

۴ نماینده شیراز در هیات اجرایی شهرستان تایید صلاحیت شده‌اند

وی در پاسخ به این سؤال که آیا نمایندگان فعلی شهرستان شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز رد صلاحیت شده‌اند یا خیر، پاسخ داد: هیچ‌کدام از نمایندگان حوزه انتخابیه شهرستان شیراز در هیئت اجرایی انتخابات در شیراز رد صلاحیت نشده‌اند.

فرماندار شیراز اضافه کرد: هیئت اجرایی انتخابات در شهرستان شیراز تماماً بر اساس نتایج استعلامات مراجع نسبت به تأیید، عدم احراز یا رد صلاحیت افراد اقدام کرده است.

وی تأکید کرد: هیچ یک از نامزدهای انتخابات در شهرستان شیراز  به علت تفکرات و گرایش‌های سیاسی رد صلاحیت نشده است.

او در خصوص شرایط جدید کاندیداهای حضور در انتخابات نیز تصریح کرد: بر اساس قانون افراد برای حضور در انتخابات باید دارای پنج سال سابقه حضور در فعالیت‌های اجرایی، قضائی، آموزشی و… باشند که این سابقه نیز باید از طریق بالاترین مرجع مدیر آن سازمان به هیئت اجرایی ارائه می‌شد؛ ازاین‌رو بسیاری از افرادی که رد صلاحیت شده‌اند نتوانسته‌اند این گزارش را ارائه دهند.

شیبانی در ادامه افزود: هیات اجرایی ۲ روز احراز نشده‌ها را به نامزدها اعلام کرده است و نامزدهای احراز نشده نیز ۴ روز فرصت دارند تا اعتراض خود را پیگیری کنند.” خبرگزاری فارس”