علت اصلی سرماخوردگی کودکان، ویروسی به نام «رینوویروس» است و نیاز است که روش‌هایی برای درمان آن انجام شود.

دکتر سید حسام الدین نبوی زاده متخصص کودکان و فوق تخصص آسم و آلرژی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با بیان اینکه به عفونت واگیر دار دستگاه تنفسی فوقانی (ابتدای بینی تا انتهای گلو) سرماخوردگی می‌گویند، اظهار کرد: کودکانی که سرما می‌خورند بسیار خسته و بی‌حال به نظر می‌رسند و گلودرد، سردرد، سرفه، تب خفیف، درد عضلانی و کاهش اشتها دارند. در برخی موارد ممکن است که ترشحات بینی غلیظ شود و به زرد یا سبز تغییر رنگ دهد.

او با بیان اینکه علت اصلی سرماخوردگی کودکان ویروسی به نام «رینوویروس» است، تصریح کرد: هوای خشک مقاومت در برابر این عفونت ویروسی را کم می‌کند و به سرماخوردگی می‌انجامد.

متخصص کودکان و فوق تخصص آسم و آلرژی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز افزود: به طور کلی این ویروس‌ها از طریق قطرات بسیار ریزِ غیرقابل رویت که در هوا یا روی اشیا است، منتقل می‌شوند. ویروس‌ها بر روی لایه مخاطی محافظ بینی و گلو می‌نشیند و باعث شروع فعالیت دستگاه ایمنی بدن می‌شوند.

سرماخوردگی در کودکان

او با بیان اینکه گلودرد، سردرد و مشکل تنفس از راه بینی احساس می‌شود، ادامه داد: انتقال ویروس سرماخوردگی از راه تماس فرد با فرد یا تنفس قطرات ریز حاوی ویروس پس از سرفه یا عطسه رخ می‌دهد.

نبوی زاده با بیان اینکه مرطوب کردن هوا ممکن است علائم احتقان و آبریزش بینی را بهبود بخشد، اضافه کرد: اگر سرماخوردگی با یک عفونت باکتریایی همراه شود، ممکن است پزشک برای کودک آنتی‌بیوتیک تجویز کند. اما استفاده نادرست از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند منجر به ایجاد مقاومت میکروبی و بروز عوارض جانبی مانند واکنش آلرژیک شود.

راهکار‌های بهبود علائم سرماخوردگی

متخصص کودکان و فوق تخصص آسم و آلرژی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز بیان کرد: استفاده پیشگیرانه از ویتامین C، استفاده از دستگاه بخور برای ایجاد رطوبت در هوا، استفاده از قطره شست و شو برای بینی کودکان، ممکن است طول مدت سرماخوردگی را در کودکان کاهش دهد.

سرماخوردگی

او تصریح کرد: همچنین خواب کافی برای کودک به میزان دست کم ۸ ساعت در شب نیز ایمنی بدن کودک را بالا می‌برد، چرا که سیستم ایمنی برای تجدید قوا به استراحت نیاز دارد.

نبوی زاده ادامه داد: اما بی توجهی به علائم یک عفونت ویروسی و سعی در ادامه کار و فعالیت در هنگام بیماری، مدت ابتلا را طولانی‌تر می‌کند.