خوب است درباره زمان و ساعت قمر در عقرب ۱۴۰۳ اطلاعات دقیقی داشته باشیم. راستی آیا میدانید قمر در عقرب چیست؟ احکام قمر در عقرب در اسلام چیست؟

زمان قمر در عقرب ۱۴۰۳ و ساعت قمر در عقرب ۱۴۰۳ را به همراه جدول آن اینجا آورده ایم. با این لیست می توانید به راحتی به سوال قمر در عقرب این ماه چه روزی است؟ پاسخ دهید. فرمول محاسبه قمر در عقرب را کارشناسان نجومی استخراج و در اختیار مردم قرار میدهند. احکام قمر در عقرب در اسلام به نکاتی اشاره میکند که بهتر است از آن اطلاع داشته باشیم. در این مطلب اول فارس  در ابتدا میگوییم قمر در عقرب چیست؟ و سپس به جزییات بیشتر خواهیم پرداخت.

قمر در عقرب چیست؟

به طور کلی کره ماه در حرکت گردشی خود به دور زمین از صورت فلکی عقرب و یا برج عقرب عبور کرده و خود را در این مسیر در این نواحی قرار می‌دهد به همین خاطر به مدت زمانی که ماه در این ناحیه در حال حرکت است در اصطلاح قمر در عقرب می‌نامند. قَمَر در عقرب قرار گرفتن کره ماه در برج عقرب یا در مقابل صورت فلکیِ آن است.

تشخیص روز‌های قمر در عقرب

حجت‌الاسلام وحید واحدجوان مدرس دانشگاه تهران در فارس نوشت: مراد از «قمر» یعنی کره ماه و مراد از عقرب یعنی «برج عقرب» یا «صورت عقرب»، و منظور این است که کره ماه در برج «عقرب» قرار گیرد یا کره ماه مقابل صورت فلکى «عقرب» قرار گرفته باشد.

توضیح اینکه. دانشمندان، دایره‌البروج در آسمان را به دوازده قسم که هر یک ۳۰ درجه مى ‏شود و مجموعا ۳۶۰ درجه می‌شود، بخش نموده ‏اند، و در مدارات اختران هر قسم را «برج» نامیده اند.

چون در هر «برجى» برخی از ستاره‌ها و به اصطلاح ثوابت (مراد، کواکب ثابت نسبی است، چون نسبت به زمین، بسیار آهسته حرکت می‌کنند و مانند ثابت‌اند) گرد آمده ‏‌اند که از هیئت اجتماع آن‌ها صورت جانورانى تصویر رفته بود، آن «برج» را به نام صورت آن جانور نامیده اند که اول آن‌ها «حمل» و آخر آن‌ها «حوت» است.

پس نام برج‌های دوازده گانه دائرهالبروج با (معانی) عبارت است از: ۱. برج حمل: (قوچ) / ۲. برج ثور: (گاو نر) / ۳. برج جوزاء: (دوپیکر) / ۴. برج سرطان: (خرچنگ) / ۵. برج اسد: (شیر) / ۶. برج سنبله: (خوشه) / ۷. برج میزان: (ترازو) / ۸. برج عقرب: (کژدم) / ۹. برج قوس: (کمان) / ۱۰. برج جدی: (بزغاله نر) / ۱۱. برج دلو: (آب کش) / ۱۲. برج حوت: (ماهی)

و منازلى که براى ماه از اجتماع برخی از ستارگان گفته ‏اند حکم صورت را دارد. کسانى که صور بروج را بشناسند، هنگامى که «قمر» در برج «عقرب» وارد شده است، چون شب به ماه نگاه کنند، فاصله میان ماه و صورت عقرب را به خوبى در مى‏ یابند.

به عبارت ساده، کره ماه در طول یک ماه قمری – که حدود ۲۹ ٫ ۵ روز است – یک بار به طور کامل دور زمین می‌چرخد! این یک دور کامل، به دوازده قسمت تقسیم شده و برج‌هایی نیز برای هر یک از این دوازده صورت فلکی انتخاب شده (حمل، ثور، جوزاء، سرطان، اسد، سنبله، میزان، عقرب، قوس، جدی، دلو و حوت) و هر یک از این نام‌های دوازده گانه، متناسب با صورت فلکی ستاره‌های دوردستی است که ماه در مقابل آن‌ها است؛ لذا وقتی که کره ماه در چرخش خود به دور زمین، به برج عقرب می‌رسد، می‌گویند قمر وارد عقرب شد (قمر در عقرب است) و وقتی از برج عقرب خارج می‌شود می‌گویند قمر از عقرب خارج شد.

تشخیص روز‌های قمر در عقرب

احکام قمر در عقرب

در کتاب‌های فقهی، وقتی قمر در عقرب است، دست کم چند مورد مکروه (نه حرام) دانسته شده است. یکی عقد نکاح، دوم اقدام برای بچه‌دار شدن (انعقاد نطفه)، و دیگری سفر.

به عنوان مثال: محقق در شرایع نوشته است: «و یکره إیقاع النکاح و القمر فی العقرب» ازدواج و عقد نکاح (یا نزدیکی) در حالی که قمر در عقرب است مکروه است. (شرائع الإسلام فی مسائل الحلال و الحرام، ج‏۲، ص ۲۱۱)

فقهای بزرگ دیگر مانند علامه، شهید اول، شهید ثانی، صاحب جواهر، سید یزدی نیز به این مطلب اشاره کرده‌اند. (نگاه کنید: اللمعه الدمشقیه فی فقه الإمامیه، ص ۱۷۳؛ مسالک الأفهام إلى تنقیح شرائع الإسلام، ج‏۷، ص، ۲۱؛ العروه الوثقى (للسید الیزدی)، ج‏۲، ص ۷۹۹)

روایات در مورد قمر در عقرب

علت کراهت، روایت یا روایاتی است که در این باره وارد شده است. این روایات در کتب معتبر حدیثی مانند کافی، من لایحضره الفقیه، بحارالانوار، وافی و وسائل الشیعه موجود است.

از امام صادق علیه‌السّلام روایت شده است که: «من سافر أو تزوّج و القمر فی العقرب لم یر الحسنى»؛ یعنى در وقتى که قمر در عقرب است، هر کس مسافرت کند یا عقد نکاح نماید، نیکویى نبیند.

(نگاه کنید: کافی، ج ۸ ص ۲۷۵؛ من لایحضره الفقیه، ج ۲ ص ۲۶۷؛ تهذیب، ج ۷ ص ۴۰۷؛ وسائل الشیعه، ج ۱۱ ص ۳۶۷؛ بحارالانوار، ج ۱۰۰ ص ۲۶۸؛ وافی، ج ۱۲ ص ۳۵۴)

منظور برج عقرب یا صورت فلکی عقرب است؟

تبیان: آنچه از اهل بیت (علیهم السلام) در دوری از برخی امور مانند عقد ازدواج، اقدام برای انعقاد نطفه و سفر، هنگام قمر در عقرب وارد شده است، آیا مراد، بودن قمر (ماه) در خود برج عقرب است و یا در صورت آن؟

اکثر فقها گفته‌اند منظور برج عقرب است و برخی گفته‌اند مراد صورت فلکی عقرب است و به نظر می‌رسد حق با اکثریت فقهاست، ولی احتیاطا اگر هر دو لحاظ شود بهتر است.

نظر علامه حسن زاده در مورد قمر در عقرب

چنانکه استاد علامه حسن زاده آملی هم نظرش بر احتیاط بوده است.

یعنی بنا بر احتیاط در آن حدود سه روز آن کار‌ها انجام نشود.

منظور برج عقرب یا صورت فلکی عقرب است؟

ایام قمر در عقرب ۱۴۰۳

وبسایت اهل البیت: علاوه بر ورود و خروج قمر به صورت فلکی عقرب برای اطلاع مراجعین محترم ورود و خروج قمر به برج عقرب را نیز قرار می‌دهیم:

جدول قمر در عقرب ۱۴۰۳ (صورت فلکی عقرب)

قمر در عقرب 5

جدول قمر در عقرب ۱۴۰۳ (برج عقرب)

قمر در عقرب 4

نظر مراجع در مورد قمر در عقرب

ایکنا پاسخ دو سوال از مراجع تقلید را به شرح زیر منتشر کرده است.

سؤال از آیت الله سیستانی

آیا باید به روز‌های قمردر عقرب اهمیت داد و از انجام کار‌هایی که در این مورد نهی شده پرهیزکرد؟

متن پاسخ آیت‌الله العظمی حسینی‌سیستانی بدین شرح است:

بسمه تعالی

عقد در ایام قمردرعقرب کراهت دارد.

سوال از آیت‌الله حسین نوری‌همدانی

آیا باید به روز‌های قمردر عقرب اهمیت داد و از انجام کار‌هایی که در این مورد نهی شده پرهیزکرد؟ وهمان طور که درمکاسب محرمه آمده لأعتبار به قول منجم را توضیح دهید؟

متن پاسخ آیت‌الله العظمی نوری‌همدانی بدین شرح است:

بسمه تعالی

بر حسب روایات معتبره باید از انجام کار‌های اساسی علی الخصوص تزویج و انعقاد نطفه در زمانی که قمر در برج عقرب است اجتناب شود و علم نجوم نیز با تنجیم متفاوت است.

نظر آیت الله خامنه‌ای در مورد قمر در عقرب

تبیان: مقام معظم رهبری: در ایام قمر در عقرب، اجرای صیغه عقد نکاح، کراهت دارد، اما برگزاری مراسم اشکال ندارد. همچنین در پاسخ به سوالی‌که آیا باید به روز‌های قمردر عقرب اهمیت داد و از انجام کار‌هایی که در این مورد نهی شده پرهیزکرد؟ فرمودند: مانعی ندارد.

درباره تاثیر اجرام آسمانی بر زمین بیشتر بدانیم

تبیان: برخی بر این باورند که همانگونه که ماه بر جزر و مد دریا تأثیر دارد در شرایط خاصی فاصله آن با زمین ممکن است بر روی احوالات انسان نیز تأثیراتی داشته باشد که البته این مطلب مورد استفاده برخی معتقدان به این پدیده، ارتباطی با اثبات قمر در عقرب ندارد.

گروهی نیز معتقدند که ستارگان و سیارات تأثیری در سرنوشت ما ندارند، ولی در عین‌حال همه دارای انرژی هستند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

شکی نیست که چگونگی قرار گرفتن بعضی از کواکب آسمان – مخصوصاً سیّارات منظومه شمسی- در مدارات خود، در مقایسه با یکدیگر، ممکن است تأثیرات طبیعی یا فراطبیعی در کره زمین داشته باشد؛ مثلًا جزر و مدّ دریا‌ها بر اثر تأثیر جاذبه کره ماه است و هرگاه کره ماه و خورشید در یک سو قرار گیرند (مانند اوائل و اواخر ماه) این جاذبه قوی‌‏تر و حتّی ممکن است روی پوسته زمین هم تأثیر بگذارد و سبب شکستگی‏‌ها و زلزله‌هایی شود و به عکس ممکن است بارندگی‌‏‌های قابل ملاحظه‌‏‌ای بر اثر تأثیر کرات آسمانی روی کره زمین و مانند آن صورت گیرد.

ما نمی‌توانیم بدون دلیل معتبر، تأثیر طبیعی و فرا طبیعی اوضاع فلکی را در زندگی و حالات انسان‌ها انکار کنیم؛ چرا که تمام اجزای جهان، یک واحد به هم پیوسته است و در یکدیگر تأثیر دارد.

البته اثبات تأثیر طبیعی و فرا طبیعی اوضاع افلاک در زندگی انسان‌ها در هر مورد و بدون استثنا، سخت است و بدون دلیل معتبر و با خیال، پندار نمی‌‏توان چیزی را اثبات کرد؛ حال اگر از طریق معصومین (علیهم السلام) مطلبی در این زمینه ثابت شود، همان مقدار که ثابت شده قابل قبول و مورد پذیرش است. مانند پرهیز از مسأله عقد ازدواج در موقع قمر در عقرب.

 

به تعبیر دیگر، ایام و بلکه هر لحظه از لحظات ما، تحث تأثیر اوضاع فلکی است. همچنانکه موقع طلوع خورشید، اثری وضعی بر روی زمین رخ می‌دهد ساعت بعدی اثر عوض می‌شود و این آثار، واقعی است و تخیلات نیست. لحظه لحظه که به غروب می‌رسیم تأثیرات خورشید بر زمین و موجودات زمین عوض می‌شود.

در حالات خسوف و کسوف، آثاری روی زمین ایجاد می‌شود و تا مدت‌ها روی زمین می‌ماند. این‌ها بر اساس خرافات نیست و حتی دانشمندان معاصر علم نجوم نیز این‌ها را بیان می‌کنند. پس نمی‌شود اوضاع فلکی را نادیده گرفت و به نحو کلی می‌توان گفت از سوی سیارات و ستارگان آسمان، انرژی‌هایی به کره زمین می‌رسد و ما تحت تأثیر این انرژی‌ها هستیم.منبع:” تابناک جوان”