در بسته خبری امروز ، تیتر‌هایی مانند:بادیگارد شب عروسی ساعتی ۸۵ هزار تومان! / نامه ۴۰ نماینده به قالیباف: پشت پرده استیضاح وزیر صمت را روشن کند / یک کارشناس اقتصادی: افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت‌ها نشان داد ارز ترجیحی اثرگذار بود / برای دریافت وام ودیعه مسکن فعلا صبر کنید و ... را می‌خوانید.

نماینده مجلس: آقای رئیسی چه زمانی بساط این بیت‌المال‌خواری‌ها جمع می‌شود؟

مرتضی حسینی، نماینده میانه در مجلس با اشاره به اختلاس ۷۳۰ میلیون دلاری در زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی:آقای رئیس‌جمهور آیا این فسادها با این حجم عظیم بالاخره نقطه پایانی دارد یا خیر؟اگر در دولت شما هم این بیت‌المال‌ خواری‌ها و خبرهای تکان‌دهنده پایان نپذیرد، پس چه زمانی پایان خواهد پذیرفت؟/ایلنا

 

بادیگارد شب عروسی ساعتی ۸۵ هزار تومان!

این روزها اجاره ماشین عروس و گل آرایی آن در شب‌های عروسی به اقدامی تشریفاتی بدل شده است و نرخ‌های بالای اجاره ماشین عروس، گل‌آرایی و حتی در برخی موارد کرایه اسکورت ماشین عروس، شهروندان را در انجام این کار ناتوان کرده است. در سال ۱۳۹۷ هزینه اجاره خودروهای بی ام‌و از ۸۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متغیر بوده است اما امروزه هزینه اجاره خودروهای این برند از ۳ میلیون تومان تا ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متغیر است. هزینه اجاره خودروهای چینی برای شب‌های عروسی روزانه از ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومان متغیر است.بادیگارد نیز این روزها به اقدامی تشریفاتی برای شب‌های عروسی افزوده شده است؛ بررسی ها حاکی از آن است که هزینه استخدام بادیگارد برای ۱۰ ساعت در روز ۸۵۰ هزار تومان است./همشهری

 

نامه ۴۰ نماینده به قالیباف: پشت پرده استیضاح وزیر صمت را روشن کند

علی اکبر علیزاده عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس از نامه ۴۰ نماینده به رییس مجلس برای تعیین تکلیف پشت پرده استیضاح وزیر صمت خبر داد.نماینده دامغان در مجلس: در بین نمایندگان مطرح شده است که دو نفر از وکلای ملت درخواست های غیرقانونی مبنی بر انتصاب برخی افراد از وزیر صمت دارند و به همین علت برای استیضاح وزیر صنعت معدن تجارت فشار می‌آورند.نمایندگان در این نامه خواستار تعیین تکلیف این موضوع شده اند، وکلای ملت منتظر پیگیری و پاسخ رییس مجلس هستند./ایرنا

 

تعریض توییتری مشاور سیاسی روحانی به روزنامه کیهان

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهور سابق با انتشار توئیتی از مقاله روزنامه کیهان درباره از سرگیری مذاکرات احیای برجام انتقاد کرد.ابوطالبی نوشت: در سیاست‌ ورزی، دو زمان وجود دارد: «زمان تخیّل»؛ و «زمان واقعیّت»؛ اینکه زمان تخیل مختص عرصه‌ شعار است، و زمان واقعیت مختص عرصه برنامه و کشورداری. دراین دولت و پس از یکسال ناتوانی، بالاخره تجربه کشورداری، خود را تابدانجا تحمیل نمود که باگذر از زمانِ تخیل به زمان واقعیت وعرصه‌ی آن برسد؛

اینکه:

۱) تنها راه حلّ معضلات کشور، ورود به زمان واقعیت و برنامه‌ی سیاست خارجی تعاملی دولت پیشین است؛ لذا تصمیم به مذاکره با آمریکا گرفت. که البته بایدپاسخ‌گوی تاخیر یکساله هم باشد!

۲) راه اداره کشور ازشرق‌گرایی افراطی‌ و شعارزدگی و نظرات کیهانی نمی‌گذرد؛ که این درک هم بسیار دیر است!

 

حمله سایبری به سه کارخانه فولاد خوزستان، اصفهان و هرمزگان

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان: خط تولید شرکت فولاد هم اینک فعال بوده و مختصر اختلالی که به سایت، کانال‌های اطلاع رسانی و سامانه پیامکی این شرکت وارد شده در حال برطرف شدن است.سایت سه کارخانه فولادی کشور در خوزستان، اصفهان و هرمزگان از صبح امروز دوشنبه ۶ تیترماه ۱۴۰۱ پس از حمله سایبری با اختلال مواجه شده‌اند. مدیرعامل شرکت صنایع فولاد خوزستان با تأیید این خبر می‌گوید این حمله هیچ خسارتی به مجموعه فولاد خوزستان وارد نکرد. فولاد مبارکه هم اعلام کرد حمله خوشبختانه خسارت جانی نداشته است.

 

یک کارشناس اقتصادی: افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت‌ها نشان داد ارز ترجیحی اثرگذار بود

حسین راغفر، استاد دانشگاه:آنهایی که رگ گردنشان در دفاع از افزایش نرخ ارز و حذف ارز ۴۲۰۰ متورم می‌شد؛ چه نمایندگان مجلس و چه کارشناسان دولتی و سازمان برنامه، امروز باید نسبت به پیامدهای سیاسی و اجتماعی و تصمیمی که اتخاذ کردند، پاسخگو باشند اما متاسفانه افراد نسبت به اعمال تصمیمات غلطی که اتخاذ کردند هیچ وقت تنبیه و مواخذه نمی‌شوند.همین افراد در محاسبات خود مدعی بودند اگر ارز ترجیحی را حذف کنیم حداکثر افزایش‌ها بین ۶ تا ۷ درصد خواهد بود این در حالی است که امروز شاهد افزایش ۲۰۰ درصد قیمت کالاهای هستیم که قیمت گذاری آنها با ارز ترجیحی ارتباط داشت.این افزایش قیمت‌ها پس از حذف یارانه ۴۲۰۰ تومانی نشان می‌دهد برخلاف ادعای مسئولان و برخی از افراد،‌ این یارانه کار می کرد و اثرگذار بود./ایلنا

 

پولیتیکو: مذاکره غیر مستقیم ایران و آمریکا روز سه شنبه آغاز می شود

نشریه پولیتیکو از احتمال آغاز مذاکره غیر مستقیم ایران و آمریکا از روز سه شنبه خبر داد و به نقل از یک مقام آگاه آمریکایی اعلام کرد:دور جدید مذاکرات که انتظار می رود با میانجی گری مقامات اروپایی برگزار شود – چرا که ایران از وارد شدن به مذاکرات مستقیم با آمریکا خودداری می ورزد- احتمالا از روز سه شنبه (فردا) آغاز خواهد شد.این مقام آمریکایی همچنین مدعی شد انتظارات کمی (از این مذاکرات) وجود دارد./باشگاه خبرنگاران

 

قالیباف: برخی سوپر انقلابی‌ها هیچ کاری برای انقلاب نکرده‌اند، ولی از همه طلبکارند

رئیس مجلس:بنا نیست ما تنبلی کنیم، دهانمان را باز کنیم، هر حرف نپخته‌ای را به زبان بیاوریم و اسم خودمان را بگذاریم انقلابی. به قول حضرت آقا، سوپرانقلابی. بعضی‌ها را نگاه می‌کنیم، هر چه نگاه می‌اندازیم که چه کرده؟ هیچ نکرده. ولی از همه هم طلبکار است. هر کسی هم که یک دیکته‌ای نوشته، ممکن است غلطی هم نوشته، ایراد می‌گیرد که «آقا چرا یک غلط داری؟». خب، تو که هیچ غلطی نکرده‌ای و عمر خودت را تباه کرده‌ای! حداقل تو حق نداری به اسم انقلاب حرف بزنی.

 

کنایه مجری صدا و سیما به رئیسی درباره گرانی‌ها

محمد دلاوری، مجری صداوسیما به رئیسی درباره گرانی‌ها کنایه زد.دلاوری نوشت: آقای رئیسی اینکه می‌گویید «بازار» باید چنین باشد و اگر نبود «تعزیرات» برخورد کند را واقعا خودتان هم باور می‌کنید؟ یعنی واقعا قبول دارید که رفتار وحشی بازار با این گستردگی را می‌شود با چهار تا گشت و مقداری جریمه کنترل کرد؟ کی تا به حالا چنین مکانیسمی موفق بوده؟

 

انتقاد تند مطهری: لازم نیست روسیه از برجام هم منافعی ببرد

علی مطهری به ادعاها درباره ضرورت تامین منافع روسیه در توافق برجام، واکنش نشان داد.علی مطهری، نماینده مجلس دهم نوشت: این جمله وزیر خارجه ما که «اگر قرار است همه طرفها به برجام برگردند، پس باید به گونه‌ای عمل بشود که روسیه‌ هم نفع خودش را ببرد» مایه شرمساری ملت ایران است.برجام ارتباطی به روسیه ندارد که بخواهد منافعی در آن داشته باشد. مگر ایران جزو کشورهای مشترک‌المنافع روسیه یا مستعمره روسیه است که منافعش با منافع روسیه گره‌ خورده باشد؟!روسیه منافع خود از ایران را سالها قبل با الحاق آذربایجان و گرجستان و ارمنستان به خاک خود برده‌ است، لازم نیست از برجام هم منافعی ببرد. طوری رفتار نکنیم که شائبه نفوذ روسیه در برخی ارکان نظام تقویت شود.

 

دو دانشجوی دانشگاه شریف به بند عمومى زندان اوین منتقل شدند

علی یونسی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف که به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق در بند امنیتی ۲۰۹ بازداشت بودند، بعد از ۸۰۸ روز به بندهای عمومی زندان اوین منتقل شدند.

 

روایت یک نماینده از لابی اعضای دولت برای حمایت از وزیر صمت

سمیه محمودی، نماینده دوره‌های دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی گفت:برای آقای فاطمی امین از سوی وزارتخانه‌ها خیلی لابی شد. من شش سال است نماینده هستم و استیضاح‌های زیادی را امضاء کردم، تا حالا ندیدم از هیات دولت به من زنگ بزنند، اولین بار بود از اعضای هیات دولت، معاونین و وزرا، تماس گرفتند که «چرا استیضاح را امضاء کردید» و جالب اینجاست که وقتی من توضیحاتم را به ایشان ارائه و موضوعات را تشریح می کردم می‌گفتند حق با شماست.

 

موضع چین درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در قطر

سفیر ایران در پکن گفت: در مذاکراتی که با مقامات ⁧‫چین‬⁩ داشتم حضور ⁧‫ایران‬⁩ در مذاکرات ⁧‫دوحه‬⁩ را حاکی از حسن نیت کشورمان برای رسیدن به یک توافق پایدار اعلام و از حق مشروع ایران برای انتفاع از امتیازات اقتصادی برجام دفاع کردند.محمد کشاورززاده سفیر جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در توئیتی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها که قرار است در دوحه برگزار شود، نوشت: در مذاکراتی که با مقامات ⁧‫چین‬⁩ داشتم حضور ⁧‫ایران‬⁩ در مذاکرات ⁧‫دوحه‬⁩ را حاکی از حسن نیت کشورمان برای رسیدن به یک توافق پایدار اعلام و از حق مشروع کشورمان جهت انتفاع از امتیازات اقتصادی برجام دفاع کردند.وی افزود: پس از خروج آمریکا تعدادی از شرکت‌های چینی به دلیل روابط اقتصادی با ایران تحریم شدند.

 

مذاکرات احیای برجام فردا در دوحه آغاز می‌شود

مذاکرات رفع تحریم ها فردا – سه شنبه – در دوحه آغاز می‌شود، همچنین سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد: علی باقری و تیم مذاکره کننده کشورمان فردا عازم دوحه می‌شوند.یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه در مورد زمان و مکان مذاکرات گفت: مذاکرات به منظور لغو تحریم ها فردا در دوحه با حضور تیم مذاکره کننده کشورمان برگزار می‌شود.سخنگوی وزارت امور خارجه امروز در نشست خبری خود در مورد مذاکرات وین گفت: ما آنچه که در مذاکرات آتی انجام خواهیم داد، در خصوص ابعاد هسته‌ای نیست و در خصوص این چند موضوع باقی در رفع تحریم هاست.سعید خطیب زاده افزود: امیر عبداللهیان هم اشاره کردند که بورل در نقش تسهیل گری هست، مذاکرات درمورد رفع تحریم‌هاست به توافقات وین چیزی افزوده و کاسته نخواهد شد، مذاکرات به صورت غیر مستقیم و در مورد موضوعات اختلافی است.

 

کشتی توقیف شده ایرانی آزاد شد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از آزاد شدن یک فروند کشتی تحت پرچم ایران که اخیرا از سوی دولت یونان در سواحل این کشور نگه داشته شده بود، خبر داد.علی‌اکبر صفایی در مراسم روز جهانی دریانورد اظهار کرد: لحظاتی پیش به من خبر دادند که کشتی توقیف شده ایرانی آزاد شد و به سمت کشتی‌ای که بار آن را دزدیده بود، حرکت کرد. امیدواریم عملیات SOS ادامه یابد و این بار به کشور باز گردد.وی افزود: از زمانی که دزدی دریایی توسط سومالی‌ها آغاز شد متاسفانه اولین کشتی‌ای که مورد سرقت قرار گرفت کشتی متعلق به ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بود و این مساله سبب شد تا دلهره عجیبی در دریانوردان که هیچ سلاحی برای دفاع از خود در آب‌ها نداشتند، ایجاد شود. اما با وجود امنیتی که در کشور وجود داشت جلسات متعددی در این زمینه برگزار شد و نهایتا ضمن آزادسازی کشتی ایرانی ساز و کار بسیار درستی ایجاد شد که با حمایت‌های نیروی دریایی سپاه و ارتش این مشکل برطرف شد.

 

بانک مرکزی: نرخ تورم ماهانه کاهش می یابد

معاون اقتصادی بانک مرکزی بخش عمده افزایش نرخ تورم در خردادماه امسال را ناشی از تصمیم به حذف ارز ترجیحی و عادلانه سازی یارانه ها دانست و گفت: با کاهش آثار این موضوع، ‌نرخ تورم ماهانه در ماه های آتی کاهش می یابد. قربانی با بیان اینکه نرخ تورم ماهانه  محاسبه شده از سوی بانک مرکزی در خرداد ماه امسال  ۱۰٫۶ درصد است، خاطرنشان کرد: ‌اصولا متوسط نرخ تورم در خرداد طی سال اخیر همواره بالاتر از ماه های دیگر سال بوده است به طوری که در ده سال اخیر متوسط تورم ماهانه خرداد ۲.۵ درصد بوده است و این نرخ در سال قبل نیز  ۴.۵ درصد بوده است؛ ضمن اینکه درسالجاری تورم به یک پدیده عمومی تبدیل شده است و اکثر کشورهایی که تا پیش از این درگیرتورم صفر بودند به دلیل اثار جنگ روسیه و اوکراین هم اکنون باتورم بالایی را تجربه می کنند.

 

عقب نشینی دلار به کانال ۲۹

بررسی‌های میدانی بازار ارز حاکی از این است که در ادامه روند نزولی روزهای اخیر، قیمت دلار امروز (دوشنبه) دوباره به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشت.

 

سکه ۵۵۰ هزار تومان ارزان شد

قیمت سکه طرح جدید امروز (دوشنبه، ۶ تیرماه) با ۵۵۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به روز گذشته به ۱۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید.

 

پرونده تهاتر نفت با ساخت مسکن بسته شد

فارس: بر اساس اطلاعات به دست آمده از جداول بند «ی» تبصره یک قانون بودجه سال ۱۴۰۱، هیچ سهمی از محل تهاتر نفت برای تامین مالی ساخت مسکن در  نظر گرفته نشده است. بر مبنای جزئیات بند «ی» تبصره یک قانون بودجه سال ۱۴۰۱ دولت مکلف است، از طریق شرکت ملی نفت ایران در خصوص برنامه تقویت بنیه دفاعی و تحقیقات راهبردی دفاعی بر‌اساس ابلاغ و تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور تا مبلغ چهار میلیارد و پانصد میلیون (۴.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) یورو و همچنین اجرای تکالیف این قانون از جمله پرداخت تعهدات مربوط به طرح‌های دفاعی و پیشرفت و آبادانی و محرومیت‌زدایی از محل تحویل نفت خام و میعانات گازی صادراتی به این اشخاص بر‌اساس قیمت روز صادراتی شرکت ملی نفت ایران تسویه و از طریق منابع و مصارف عمومی دولت و بر‌اساس جدول شماره (۲۱) این قانون با خزانه‌داری کل کشور، اعمال حساب کند. به این ترتیب پرونده تامین مالی نهضت ملی مسکن از محل تهاتر به طور کامل بسته شده و این طرح که پیشتر کارشناسان نسبت به غیر اجرایی بودن آن هشدار داده بودند، پیش از اجرا در قالب قانون مجلس شورای اسلامی کنار گذاشته شد.

 

برای دریافت وام ودیعه مسکن فعلا صبر کنید

بانک مرکزی اعلام کرد: با شیوه نامه‌ای که امروز از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه و قرار شد تا امروز نهایی و به شبکه بانکی ابلاغ شود، پرداخت وام کمک ودیعه مسکن نیز بزودی عملیاتی می‌شود.

 

اولین نکول بدهی‌ ارزی روسیه بعد از یک قرن ثبت شد

بر اساس اخبار منتشرشده بلومبرگ، روسیه در پرداخت بدهی دولتی خود به ارز خارجی نکول کرده است. به نقل از اکونومیک، دوره مهلت حدود ۱۰۰ میلیون دلار روسیه از دو کوپن اوراق قرضه یورو در روز یکشنبه منقضی شد. این اولین نکول روسیه از سال ۱۹۱۸ محسوب می‌شود. با این حال، این نکول که در حال حاضر عمدتا نمادین است برای روس‌هایی که بلومبرگ می‌گوید با مشکلات دیگر اقتصادی مواجه هستند، اهمیت چندانی ندارد. هفته گذشته، روسیه برای اولین بار از مکانیزم جدیدی برای پرداخت کوپن یوروباند خود به روبل استفاده کرد. آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه گفت: این مورد به هیچ وجه نکول نیست. به گفته سیلوانوف، ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا در حال ایجاد موانع ساختگی برای پرداخت بدهی‌های خارجی روسیه هستند تا برچسب نکول روی آن بگذارند.

 

نفت ۱۳۵ دلاری در راه است

موسسه IHS مارکت که بخشی از موسسه رتبه‌بندی S&P گلوبال به شمار می‌رود که اعلام کرده که به خاطر کمبود عرضه نفت در بازار جهانی در نیمه دوم امسال احتمالا قیمت به ۱۳۵ دلار در هر بشکه بالا خواهد رفت. در شرایط کنونی هر بشکه نفت برنت با قیمت ۱۱۰ دلار خرید و فروش می‌شود. با این حال کارشناسان IHS معتقدند در سه ماهه سوم امسال قیمت تا ۱۳۶٫۳ دلار افزایش خواهد یافت. این موسسه در گزارش خود آورده به طور کلی در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ قیمت نفت حول رقم ۱۳۵ دلار در هر بشکه خواهد بود و متوسط قیمت برای سال جاری ۱۲۲ دلار پیش‌بینی می‌شود.

 

ضرر ۱۹ میلیارد دلاری روسیه از تحریم صادرات طلا

آنتونی بلینکن وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته طی مصاحبه‌ای گفت: تحریم صادرات طلای روسیه ۱۹ میلیارد دلار در سال از درآمدهای کرملین خواهد کاست. بلینکن که به شدت به خاطر عدم کارایی تحریم‌های غرب علیه روسیه تحت فشار است، مدعی شد که به زودی تاثیرات این تحریم‌ها خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نشان خواهد داد. آمریکا، انگلیس، کانادا و ژاپن در نشست گروه G7 که در آلمان برگزار شده تصمیم گرفتند که واردات طلا از روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحریم کنند. بلینکن در این مصاحبه گفت: طلا دومین صادرات پردرآمد برای روسیه به شمار می‌رود. این کشور سالانه ۱۹ میلیارد دلار صادرات طلا دارد که بخش قابل توجهی از این صادرات به کشورهای عضو گروه ۷ G انجام می‌شود. تحریم آن باعث می‌شود که دسترسی دولت روسیه به سالانه ۱۹ میلیارد دلار پول قطع شود.