در بسته خبری امروز تیتر‌هایی مانند: تایید مرگ یک دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی در اثر خودکشی / کنایه رئیس سازمان محیط زیست به زاکانی درباره گاز متان آرادکوه /چه تعداد سینماگر به جشنواره سینما حقیقت نرفتند؟ / مردم به تعمیرات لوازم خانگی هم روی نیاوردند! ... را می‌خوانید.

تایید مرگ یک دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی در اثر خودکشی
روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی روز پنجشنبه اعلام کرد: یکی از دانشجویان پسر مقطع کارشناسی این دانشگاه که ساکن خوابگاه های این دانشگاه بود، در یک اقدام خودآسیب‌رسان درگذشت. این دانشجو که از سال ۱۳۹۷ تحت مراقبت و درمان مرکز مشاوره دانشگاه بود، متاسفانه علی رغم تمام مراقبت ها و پیگیری های صورت گرفته توسط متخصصان مربوطه در نهایت طی اقدامی خودآسیب رسان از دنیا رفت. عبدالله معتمدی،‌ رییس دانشگاه، هیاتی را مامور پیگیری و تحقیق درباره جزییات این حادثه تلخ کرده است. دانشگاه علامه طباطبایی درگذشت این دانشجو را (که به منظور حفظ حرمت متوفی و خانواده وی از ارائه مشخصات آن مرحوم امتناع شده است) به خانواده وی، همه دوستان و دانشگاهیان این دانشگاه تسلیت گفت.

قاضی زاده هاشمی: اعتراض مدنی و شعار دادن آزاد است
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: بعد از شهادت، از روی او با موتور رد شدند و به دلیل مصرف مشروبات الکلی پیکر شهید را به آتش کشیدند. چرا ساده سازی می‌کنید؟ در دوران اعتراض حق ندارید اموال مردم را تخریب کنید. مراکز ما به لحاظ دسترسی رده بندی شده است و کسی که به مرکز دارای سلاح حمله می‌کند، آن مرکز از خود دفاع می‌کند. وی گفت: در سال ۷۲ کلانتری از خود دفاع نکرد و سلاح به دست مردم افتاد و اراذل و اوباش حاضر در صحنه بسیاری از مردم را کشتند. رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران بیان کرد: اعتراض مدنی و شعار دادن آزاد است و در همین جلسه حرف‌های غیر اخلاقی زیادی زده شد، اما فقط تذکر دادم و به دوستان هم می‌گویم که از شما بگذرند. اما حمله به جان و ناموس مردم پاسخ دارد و نمی شود از این موضوع کوتاه آمد. وی با اشاره به پرسش دیگری مبنی بر وعده رئیس جمهور بر گشت ارشاد مسئولان گفت: رئیس جمهور گشت ارشاد مسئولان را گذاشته و به بنیاد شهید هم آمده‌اند و بعد از ارائه گزارش ها به ما، پاسخ خود را دادیم.

 

قرائتی: ساخت موشک توسط سپاه عمل صالح است
رئیس ستاد اقامه نماز کشور رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه هر عمل و حرکتی که انجام دهیم و سبب عصبانیت دشمن شود، عمل صالح است بنابراین ساخت موشک توسط سپاه و پیشرفت‌های علمی از جمله اعمال صالح هستند، تصریح کرد: تفسیر قرآن باید به گونه‌ای باشد که عوام و خواص بتوانند آن را بفهمند.

 

کنایه رئیس سازمان محیط زیست به زاکانی درباره گاز متان آرادکوه
علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره رد ادعای تولید متان در آرادکوه توسط شهرداری تهران گفت: این‌که بگوییم به‌هیچ وجه متانی در آن منطقه وجود ندارد، از نظر علمی ادعای بی‌اساسی است، هرجایی که پسماند انباشته شود، گاز متان نیز تولید می‌شود.آیت‌الله نوری همدانی: خیلی‌ها حجاب ندارند اما عفاف دارند
آیت‌الله نوری همدانی در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان درباره حجاب گفت: حجاب و عفاف دو مقوله متفاوت هستند؛ بنابراین نباید این دو مقوله با یکدیگر خلط شوند، خیلی ها حجاب ندارند اما عفاف دارند الحمدلله زنان کشور ما عفیف هستند ما مسئولیت داریم این پوششی را که اسلام لازم دانسته رعایت کنیم و در این راه با دقت گام برداریم و با امر به معروف این فرهنگ را در جامعه گسترش دهیم.معاون رئیسی: در حوادث اخیر، برخی از اساتید سعی می‌کردند دانشجویان را تحریک به اغتشاش کنند
سید محمد حسینی معاون امور مجلس رئیس جمهور با اشاره به نقش تعدادی از اساتید دانشگاه‌های کشور در دامن زدن به التهابات اخیر تصریح کرد: برخی از اساتید در آشوب‌های اخیر سعی می‌کردند با سیاه نمایی کارنامه و اقدامات مؤثر دولت، دانشجویان را تحریک به اغتشاشگری در محیط دانشگاه و بیرون از آن کنند.باهنر: ساختارهای قانون اساسی قابل تغییر است نه اصول آن
محمدرضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به اینکه لازمه تغییر در ساختار مجلس و تحزب در کشور، بازنگری در قانون اساسی است؛ آیا این کار در شرایط کنونی ضرورت دارد، اظهار داشت: در قانون اساسی شرایط تغییر قانون اساسی کامل بیان شده است؛ ‌البته این تغییر شامل اصولی که متضمن جمهوریت و اسلامیت نظام است، نمی شود زیرا ماهیت نظام غیرقابل تغییر است اما می توان در ساختارهایی چون شرایط مجلس تجدید نظرکرد به طوری که مثلا دو مجلس ملی و یک مجلس منطقه ای داشته باشیم.

 

عماد افروغ: گوش شنوایی در میان مسئولان ما وجود ندارد
عماد افروغ جامعه شناس گفت: نمی‌دانیم اسمش را چه بگذاریم، چون درآمیخته است. نه همه را می‌توان اغتشاش نامید و نه همه را اعتراض طبیعی دانست. ملغمه‌ای از اینهاست. شما حتی بلد نیستید که چگونه با این‌ها برخورد کنید. سالهاست می‌بینید، اما بلد نیستید. اتفاقی که مربوط به حضور نیرو‌های انتظامی در دانشگاه و کوی دانشگاه در سال ۷۸ شد نیز از همین دست است. آنجا گفتیم که اولا ورود معنا ندارد. ثانیا تحت شرایطی هم که باشد بنده هیچگاه توصیه نمی‌کنم؛ برخورد باید متناسب با فضا باشد. او در ادامه گفت که در این مملکت گوش شنوایی در میان مسئولان ما وجود ندارد. یک زمانی می گویید گوشی بدهکار نیست. یک وقت هم می گوییم چرا گوشی می تواند بدهکار نباشد؟ این سوال اساسی تری برای بنده است. سعی می کنم که این را ریشه یابی کنم. خیلی از نظام های سیاسی معمولا گوششان بدهکار نیست. اما چرا بدهکار نیست؟ به این پرسش بیشتر باید توجه کرد.

 

چه تعداد سینماگر به جشنواره سینما حقیقت نرفتند؟
حمیدی‌مقدم دبیر جشنواره سینما حقیقت به موضوع فیلم‌های انصرافی اشاره کرد و گفت: هر سال بعد از مراحل اولیه ثبت‌نام آثار و تحویل اولین نسخه فیلم‌ها، با توجه به شرایط مختلف (از جمله مسائل فنی، دلایل حقوقی و حقیقی مرتبط با فیلم و صاحبان اثر) گروهی از حضور در جشنواره انصراف داده یا فیلم‌شان در موعد مقرر به دبیرخانه تحویل داده نمی‌شود. امسال ۲۵ فیلمساز از حضور در شانزدهمین دوره جشنواره «سینماحقیقت» انصراف دادند. رئیس مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی همچنین در تکمیل این موضوع، تأکید کرد: نیاز به شفاف‌سازی می‌بینم که بگویم از میان این تعداد ۵ فیلم مشکل حقوقی داشتند، ۸ فیلم به دلیل فنی از جشنواره کنار رفتند و ۹ تهیه‌کننده تمایلی به شرکت مستندشان در جشنواره «سینماحقیقت» نداشتند. باید بگویم که ۳ فیلم نیز در اعتراض به شرایط کنونی جامعه و ناآرامی‌ها از حضور در این دوره انصراف دادند. ۱۶ فیلم بلند، ۱۵ فیلم نیمه بلند و ۲۰ اثر کوتاه برای رقابت نهایی انتخاب شدند و همچنین ۱۲ فیلم در بخش شهید آوینی و ۹ فیلم خارج از مسابقه خواهیم داشت.

 

فاطمی امین: گرانی سیمان شایعه است
سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره گرانی سیمان، گفت: در روز‌های گذشته فضایی ایجاد شد مبنی بر اینکه با فرارسیدن زمستان، گاز واحد‌های تولیدکننده سیمان قطع و قیمت‌ها افزایشی می‌شود، در حالی که این موضوع کاملا شایعه است، زیرا خودم آن را پیگیری کردم. وی افزود: حتی قیمت سیمان در بورس کالا که بها به صورت پایه تعیین می‌شود، کاهش نیز داشته یعنی یک پاکت سیمان ۵۰ کیلویی که پیش از ۳۵ هزار تومان بوده اکنون به کمتر از این عدد رسیده است. عضو کابینه سیزدهم با بیان اینکه در هفته گذشته عرضه سیمان از تقاضا بیشتر بوده، بنابراین در کلان ناترازی نداریم، ادامه داد: در خُرده فروشی نیز قیمت تا ۵۰ هزار تومان معقول است؛ پس از اینکه خبر افزایش بهای سیمان را شنیدم به چند نفر از همکارانم گفتم و آن‌ها موضوع را در چند شهر پیگیری کردند که مشخص شد، قیمت حدود ۵۰ هزار تومان است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: افراد سیمان را با قیمت ۳۵ هزار تومان به صورت عمده از بورس خریداری می‌کنند البته باید به این عدد ارزش افزده نیز اضافه شود.

 

مردم به تعمیرات لوازم خانگی هم روی نیاوردند!
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه مطبوع، لباسشویی و قطعات یدکی گفت که به دلیل افزایش قیمت قطعات لوازم خانگی، تقاضا در این صنف در سال‌های اخیر فقط ۱۰ درصد رشد داشته که افزایش چشمگیری نیست.
روایت بانک مرکزی از درصد افزایش نرخ دلار در هفت ماه نخست امسال
بانک مرکزی متوسط قیمت دلار و یورو در هفت ماه ابتدای امسال را اعلام کرده که نرخ فروش این دو نوع ارز در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۱۶.۴ و ۳.۵ درصد رشد داشته است. در گزارش بانک مرکزی آمده است که در شهریور امسال متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا در بازار آزاد تهران ۳۱ هزار و ۴۴۸ تومان بوده که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال گذشته به‌ترتیب ۶.۳ و ۱۵.۳ درصد افزایش داشته است. البته، حداقل و حداکثر نرخ فروش یک دلار آمریکا در ماه مذکور به ترتیب ۳۰ هزار و ۶۶۲ تومان و ۳۱ هزار و ۹۴۳ تومان اعلام شده است. همچنین در مهر ماه سال جاری، متوسط قیمت فروش یک یورو در بازار آزاد تهران ۳۱ هزار و ۲۷۸ تومان بوده که در مقایسه با ماه قبل ۴.۶ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱.۲ درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر، حداقل و حداکثر نرخ فروش یک یورو در ماه مذکور به‌ترتیب ۳۰ هزار و ۶۸۷ تومان و ۳۱ هزار و ۷۵۲ تومان بوده است.
گرفتن دو ضامن برای وام ازدواج، غیرقانونی است
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با انتقاد از وضعیت پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری در کشور گفت: گرفتن دو ضامن برای وام ازدواج، غیرقانونی است و اعتبارسنجی در بانک‌ها سلیقه‌ای انجام می‌شود.
نماینده مردم اردبیل: مردم از وجود مافیا در عرضه کالاها ناراضی هستند
سید کاظم موسوی عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم از ضعف شفافیت و وجود مافیا در عرضه کالاها ناراضی هستند و به نظر می‌رسد، اگر با حمایت دولت، زمینه عرضه همه محصولات زنجیره تولید در بورس کالا فراهم شود و همه مصرف کنندگان از بورس کالا خرید کنند، به هیچ یک از مشکلات فعلی برنخواهیم خورد. وی با بیان اینکه شفافیت در همه مباحث اقتصادی قدرت مافیا را از بین می‌برد، اضافه کرد: با عرضه خودروهای مختلف در بورس کالا، شاهد شفافیت بیش از پیش در زمینه مربوط به عرضه خودرو و حذف دلالان و واسطه‌گرانی هستیم که از گذشته‌های دور باعث برهم ریختگی بازار خودرو بودند. نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر، سرعین در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: عرضه خودرو از طریق سازوکار بورس کالا شرایط بهتری را برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نهایی فراهم می‌کند.