بسته ویژه خبری؛ تصویب شکایت مجلس از روحانی/ رئیس دانشگاه آزاد: چندصد میلیون برای توئیت علیه ما هزینه کردند / فریدون عباسی: هنوز برجام را خسارت محض می‌دانم / دومین توئیت روحانی بعد از ریاست جمهوری با هشتگ «تدبیر شجاعانه» / نظر حدادعادل درباره کسانی که فرزندانشان را از کودکی به غرب می فرستند

  پرینت
بسته ویژه خبری؛ تصویب شکایت مجلس از روحانی/ رئیس دانشگاه آزاد: چندصد میلیون برای توئیت علیه ما هزینه کردند / فریدون عباسی: هنوز برجام را خسارت محض می‌دانم / دومین توئیت روحانی بعد از ریاست جمهوری با هشتگ «تدبیر شجاعانه» / نظر حدادعادل درباره کسانی که فرزندانشان را از کودکی به غرب می فرستند
شناسه خبر : 20662 | تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۸ | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنان که اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری ما با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.

آمار واکسیناسیون در ایران

بنابر اعلام وزارت بهداشت، تا کنون ۴۶ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۵۰۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۰ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۸۸۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند.

به این ترتیب مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶۷ میلیون و ۲۹ هزار و ۳۸۱ دُز رسید.

در شبانه روز گذشته، یک میلیون و ۳۶۱ هزار و ۹۱۴ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد.

 

وحیدی: همه اصناف باید تا ۳۰ مهر واکسن کرونا بزنند

به گزارش ایرنا، احمد وحیدی، وزیر کشور پس از نشست قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در جمع خبرنگاران گفت: یکی از موضوعات کاملا متصور و بسیار مهم، نگرانی از بروز پیک ششم است. بنابراین همه مراقبت کنیم تا وارد پیک ششم نشویم چون حتما آثار بسیار سوء و برای مردم گرفتاری ایجاد خواهد کرد.

وحیدی درباره رفع طرح محدودیت و انجام طرح سکوی هوشمند، گفت: باز شدن اصنافی که مستقیم با مردم سروکار دارند از یک تاریخ به بعد منوط به دریافت واکسن شده است.

وزیر کشور با بیان اینکه نیمی از اصناف هنوز واکسن دریافت نکرده اند، افزود: وزارت بهداشت باید تایید کند که این جمعیت ۳ میلیون نفری واکسن زده و این دسته از اصناف می‌توانند در محل کسب و کارشان حضور داشته باشند. آمادگی داریم روزانه ۳ میلیون نفر را واکسن بزنیم و در این راستا اصناف برای دریافت واکسن تا ۱۰ روز دیگر فرصت دارند.

***
کمیسیون اصل۹۰: قصور دولت قبل در موضوع بورسیه‌ها محرز استمعرفی کرد

به گزارش فارس، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود  مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس شورای  اسلامی، گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مورد گزارش اقدامات غیرقانونی دولت یازدهم و دوازدهم در خصوص دانشجویان بورسیه سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ (در اجرای ماده(۱۰۱) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی) را قرائت کرد.

خضریان درباره اقدامات غیرقانونی و غیراخلاقی مسوولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم و دوازدهم اظهارداشت: عدم توجه به تأکیدات رهبری در جهت رفع ظلم و احقاق حق بورسیه های مورد بحث، تضییع بیت المال به جهت عدم استفاده از فارغ التحصیلان بورسیه علی رغم پرداخت هزینه تحصیل، فراهم کردن زمینه برای رسانه‌ای شدن اسامی دانشجویان بورسیه و انتشار آن، الزام فارغ التحصیلان به جایابی برخلاف قانون بورسیه و تعهد رسمی قانونی و  عدم اجرای برخی از احکام دیوان عدالت اداری درخصوص بکارگیری فارغ التحصیلان از جمله این اقدامات غیرقانونی است.سخنگوی کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تخلف، قصور و فرافکنی مسوولان دولت یازدهم و دوازدهم و وزارت علوم در تعیین تکلیف موضوع بورسیه‌ها علی رغم بررسی های کارشناسی، رای نهایی دیوان محاسبات، آرای دیوان عدالت اداری و نظر مقام معظم رهبری، برای نمایندگان کمیسیون اصل نود محرز بوده و بر اساس تبصره ۵ قانون نحوه اجرای اصل نودم قانون اساسی، مسوولان ذیل که با اقداماتی همچون مصاحبه، اعمال نظرات و دستورات مکتوب، عدم انجام تعهدات، عدم اجرای مصوبات صورتجلسات و … در انجام وظایف خود قصور داشته‌اند به قوه قضائیه معرفی خواهند شد.

در پایان این گزارش تاکید شده که اسامی حسن روحانی، اسحاق جهانگیری، مجتبی صدیقی، رضا فرجی دانا، محمد فرهادی، محمدعلی نجفی، منصور غلامی، محمدرضا رضوان طلب به عنوان افرادی که در این پرونده قصور، تخلف و یا فرافکنی داشته اند به قوه قضاییه اعلام می‌شود.

سیدکاظم دلخوش اباتری سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پارلمان گزارش کمیسیون خود در خصوص موارد اعلامی نقض، اجرای ناقص و استنکاف از اجرای اصل یکصد و سی و چهارم (۱۳۴) قانون اساسی و قوانین متعدد در موضوع عدم تصویب تمام یا بخشی ‌از مقررات و آیین‌نامه‌های اجرائی قوانین را قرائت کرد.

در این گزارش آمده است :مطابق گزارش معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی در پایان دوره دهم، در ۳۶ فقره قانون از ۱۸۶ فقره قانون مصوب مجلس، دستگاه‌های اجرایی و هیئت وزیران ملزم به تهیه و تصویب مجموعاً ۲۴۲ فقره آیین‌نامه اجرائی و سایر مقررات تکلیفی شده‌اند. از میان ۲۴۲ فقره آیین‌نامه‌ اجرائی و مقررات لازم‌التصویب مذکور، تا زمان تهیه گزارش معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی، مجموعاً تعداد ۱۶۹ فقره آیین‌نامه اجراتی تهیه و تصویب شده است و ۷۳ فقره آیین‌نامه اجرائی در مهلت قانونی تهیه و تصویب نشده است که این مسأله مانع اجرای کامل قوانین می‌باشد.مقررات و آیین‌نامه‌هایی اجرائی موضوع قوانین فوق‌الذکر یا توسط یک وزیر یا معاون رئیس جمهور یا توسط هیأت وزیران باید تدوین و تصویب می‌شد که تکالیف قانونی مذکور انجام نشده است. با توجه به حکم اصل یکصد و سی و چهارم (۱۳۴) قانون اساسی ریاست هیأت وزیران با رئیس جمهور است و رئیس جمهور در برابر مجلس مسئول اقدامات هیأت وزیران می‌باشد بنابراین نقض، اجرای ناقص و استنکاف از اجرای قانون، توسط جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهور دولت‌های یازدهم و دوازدهم از زمان تصدی به پست ریاست جمهوری اسلامی ایران، مبنی بر عدم تصویب تمام یا بخشی ‌از مقررات و آیین‌نامه‌های اجرائی قوانین فوق‌الذکر محرز است و مطابق ماده(۲۳۴) قانون آیین‌نامه داخلی گزارش این کمیسیون جهت اجرای تبصره(۱) ماده مذکور تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد.نهایتا، نمایندگان با اعمال ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس و ارسال گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی در خصوص موارد اعلامی نقض، اجرای ناقص و استنکاف از اجرای اصل یکصد و سی و چهارم (۱۳۴) قانون اساسی و قوانین متعدد در موضوع عدم تصویب تمام یا بخشی ‌از مقررات و آیین‌نامه‌های اجرائی قوانین به قوه قضائیه با ۱۵۹ رأی موافق، ۱۳ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

***

قالیباف با طرح صیانت مخالف است؟

​مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون مشترک طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی مجلس در پاسخ به پرسش جماران درباره موافقت قالیباف با طرح صیانت گفت: «نمی‌دانم، باید از خودشان بپرسید ولی من هیچ وقت مخالفتی از ایشان ندیدم و نشنیدم که مخالف یا موافق باشند چون معمولا هیئت رئیسه بخاطر اینکه بی طرف باشند اگر هم موضع گیری داشته باشند چندان آن را ابراز نمی‌کنند چون باعث حساسیت مجلس می شود و مجلس هم حساسیت دارد روی اینکه هیئت رئیسه بخواهد آن را مدیریت کند بنابراین تا کنون چیزی از مخالفت و موافقت ایشان نشنیدم ولی وظیفه آنها این است که این کار را انجام دهند و الان مخالفت و موافقت آقای قالیباف تاثیری ندارد چراکه آن کمیسیون مشترک را آنها تشکیل ندادند یعنی هر کمیسیونی به اقتضای کسانی که داوطلب شدند و رأی کمیسیون، اعضایش را معرفی کرده و ربطی به رئیس مجلس ندارد یعنی این طور نیست که آنها بتوانند مدیریت کنند.کمیسیون ما (آموزش) هم، برای عضویت در کمیسیون مشترکِ بررسی طرح صیانت، داوطلب نداشت و تازه ما منت هم سر کمیسیون گذاشتیم و من گفتم اگر کسی نمی رود ما هستیم، چون فشارهایی در این زمینه مطرح است به بیان دیگر در این مواقع نمایندگان ریسک نمی‌کنند تا خودشان را در معرض نقد عمومی قرار دهند در نتیجه به تعبیری، مشتری کم است ولی اگر دو نفر بیشتر بودند در داخل کمیسیون رأی گیری کردند.در نتیجه وقتی هیئت رئیسه، جلسه اول کمیسیون اصل ۸۵ ای را تشکیل داده، کمیسیون اصل ۸۵ ، تصمیم می‌گیرد چه خواهد شد (کمیسیونی که ۲۲ ، ۲۳ نفر عضو دارد). هیئت رئیسه موظف است طبق قانون، زمانی که اینها طرح را تصویب کردند طرح را به شورای نگهبان ارسال کند و باز هم نمی‌تواند مخالفت کند، حال اگر در مواقعی، رئیس مجلس، نفوذ معنوی روی نماینده ها داشته باشد می‌تواند از رأی آنها کمک بگیرد اما نمی تواند طبق آیین نامه به مجلس زور بگوید.وقتی هم که کمیسیون، طرح صیانت را مورد بررسی قرار داد صحن علنی روی زمان اجرای آن به صورت آزمایشی تصمیم می گیرد؛ ۳سال، ۵ سال یا ۷ سال، این ها را تصمیم می گیرد و از اختیار صحن علنی هم خارج است.»

***

انتقاد یک نماینده از جلسات غیرعلنی مجلس

به گزارش ایسنا، مالک شریعتی نیاسر، نماینده تهران در تذکر شفاهی خود در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبصره ۲ ماده ۹۷ مجلس بیان کرد: درباره طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار این مساله را رعایت نکردیم مبنی بر اینکه اگر به ۶ جلسه بیشتر برسد جلسات باید در روزهای تعطیل هم تشکیل شود که این موضوع باید رعایت شود.  وی در رابطه با طرح شفافیت آرای نمایندگان که در دستور کار صحن قرار گرفته، تصریح کرد: از رئیس مجلس که آن را به عنوان اولین نفر امضا کردند و به نوعی طراح آن هستند، درخواست دارم که هم پیگیری کنند که طبق تبصره ۱ ماده ۱۰۰ سریع تر انجام و تقاضا دارم رأی گیری درخصوص آن نیز به طور شفاف و علنی انجام گیرد تا برای کارهای بعدی مجلس الگو باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به نظر می رسد تعداد جلسات غیرعلنی مجلس زیاد شده و این خود خلاف شفافیت است و می توان برخی از موضوعات این جلسات را در فراکسیون مطرح کرد و بعد در صحن مطرح شود تا وقت صحن را نگیریم.

گفتنی است مجلس یازدهم از ابتدا تاکنون تقریبا پیش از هر جلسه علنی یک جلسه غیرعلنی برگزار کرده است. مثلا امروز سه شنبه، پیش از آغاز جلسه علنی یک جلسه غیرعلنی با موضوع بودجه ۹۹ با حضور رئیس دیوان محاسبات برگزار شد. یا در جلسه قبلی مجلس جلسه غیرعلنی با حضور رئیس سازمان برنامه درباره بودجه سال آینده برگزار شد.

همچنین برای اطلاع نمایندگان محترم و هیئت رئیسه مجلس متن اصل‏ شصت و نهم قانون اساسی را مرور می‌کنیم:«‎‎مذاکرات‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ باید علنی‏ باشد و گزارش‏ کامل‏ آن‏ از طریق‏ رادیو و روزنامه‏ رسمی‏ برای‏ اطلاع‏ عموم‏ منتشر شود. در شرایط اضطراری‏، در صورتی‏ که‏ رعایت‏ امنیت‏ کشور ایجاب‏ کند، به‏ تقاضای‏ رئیس‏ جمهور یا یکی‏ از وزراءء یا ده‏ نفر از نمایندگان‏، جلسه‏ غیر علنی‏ تشکیل‏ می‏ شود. مصوبات‏ جلسه‏ غیر علنی‏ در صورتی‏ معتبر است‏ که‏ با حضور شورای‏ نگهبان‏ به‏ تصویب‏ سه‏ چهارم‏ مجموع‏ نمایندگان‏ برسد. گزارش‏ و مصوبات‏ این‏ جلسات‏ باید پس‏ از بر طرف‏ شدن‏ شرایط اضطراری‏ برای‏ اطلاع‏ عموم‏ منتشر گردد.»

***

اژه‌ای: می‌توان بسیاری از مسائل را با مردم در میان گذاشت

غلامحسین محسنی اژه‌ای در آیین نکوداشت چهلمین سالگرد تأسیس سازمان بازرسی کل کشور بر لزوم اطلاع رسانی از فعالیت‌ها و دستاوردهای سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد و گفت: خود من که در راس دستگاه قضا هستم نسبت به همه اقدامات و توفیقات سازمان بازرسی اطلاع ندارم و مردم نیز طبعاً در جریان کارهای این مجموعه نیستند.

محسنی اژه‌ای با نادرست دانستن این برداشت که گفته می‌شود همه گزارشات سازمان بازرسی محرمانه است، تأکید کرد: طبق آیین دادرسی اطلاع رسانی درباره همه مسائل قضایی ممنوع نیست و منعی برای اطلاع رسانی درباره اقدامات، دستاوردها و همه گزارش‌های سازمان بازرسی وجود ندارد.محسنی اژه‌ای تصریح کرد: می‌توان برای اصلاح امور، پیشگیری از جرم و تشویق افراد برای مبارزه با فساد بسیاری از مسائل را با مردم درمیان گذاشت و نباید در این خصوص خودسانسوری کرد.وی برای نمونه به برخی گزارش‌های مردمی اشاره کرد که بدون ارتباط با سازمان بازرسی به این مجموعه گزارش می‌شوند و متذکر شد این که مردم سازمان بازرسی را ملجا مورد اعتماد می‌دانند خوب است، اما اگر آگاه سازی صورت گیرد از ارائه گزارش‌های غیرمرتبط پیشگیری می‌شود.

***

جلسات نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان برگزار می‌شود

جواد امام عضو نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان درباره‌ی برگزاری جلسات این نهاد به انصاف نیوز گفت: جلسات نهاد اجماع‌ساز به صورت مرتب برگزار می‌شود، برای آینده برنامه‌هایی هم داریم و اگر نیاز به رسانه‌ای شدن باشد، توسط سخنگو اعلام می‌شود.دبیر مجمع ایثارگران افزود: ترکیب اعضای نهاد اجماع‌ساز مثل گذشته است، این نهاد فقط برای انتخابات نیست، یکی از کارکردهای جبهه می‌تواند انتخابات باشد. بلکه هر فعالیت سیاسی که اقتضا کند را دنبال می‌کند؛ از جمله موضوع‌های متفاوتی در حوزه‌ی سیاسی و احزاب.جواد امام اضافه کرد: تمام مسائل روزی که با سرنوشت کشور و شهروندان سروکار دارد، مثل قانون‌گذاری و نحوه‌ی تعامل با دولتمردان و حاکمیت و مجلس، سیاست خارجی و داخلی و آنچه که در راستای منافع ملی ما اقتضا می‌کند که باید مردم نسبت به آن حساس باشند و کنشگری داشته باشند.

***

چارچوب مذاکرات هسته‌ای در دولت سیزدهم چگونه خواهد بود؟

رجانیوز نوشت: بنابر اطلاعات موجود، وزارت امور خارجه همچنان مسئول پیگیری پرونده است. بنابر آنچه تاکنون تصمیم‌گیری شده معاون سیاسی وزیر خارجه نقش محوری را در این مذکرات ایفا خواهد کرد.همچنین در این مذاکرات مشاوران و همکاران اقتصادی و بانکی دولت نیز حضور جدی و موثر خواهند داشت تا از هرگونه اقدام طرف مقابل اطمینان حاصل شود و مانع از خدعه‌های آنها در بخش لغو و یا تعلیق تحریم‌ها شوند.عمده بررسی‌های داخلی تیم جدید درباره مذاکرات سپری شده و در روزهای آینده تاریخ نهایی شروع مجدد مذاکرات اعلام خواهد شد.
انچه در این مذاکرات اهمیت دارد این است که ریل مذاکرات تغییر یافته و دولت سیزدهم گفت‌وگو در خصوص مباحث غیربرجامی و همچنین متن و هر گونه توافق جدید را به هیچ عنوان نخواهد پذیرفت…
دولت سیزدهم با سرعت روند افزایش قدرت هسته‌ای را پیگیری می‌کند و با سیاست مقاومت فعالانه سعی دارد تا غربی‌ها را مجبور به اجرای تعهدات خود کند.

مذاکره کنندگان کنونی تقسیم بندی تحریم‌ها را قبول نداشته و به شدت رفع همه تحریم‌ها (تحریم‌های دوره اوباما و همچنین تحریم‌های وضع شده توسط ترامپ) را به عنوان خواسته به حق خود پیگیری و بر روند راستی آزمایی آن تاکید ویژه خواهد کرد. در عین حال وزارت امور خارجه فرسایشی شدن و بی نتیجه بودن مذاکرات یا به بیان دیگر «مذاکره برای مذاکره» را نخواهد پذیرفت و دستاورد عملیاتی و نقد این مذاکرات را به جای وعده‌های بی پشتوانه طرف‌های بدعهد پیگیری خواهد کرد.»

 

تصویب شکایت مجلس از روحانی
حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون قضائی مجلس گفت: اعضای کمیسیون قضائی به شکایت از حجت‌الاسلام حسن روحانی به خاطر اهانت به منتقدان و مردم رأی مثبت دادند تا در قالب ماده ۲۳۴ آئین‌نامه داخلی مجلس موضوع مورد رسیدگی قرار گیرد و گزارش نهائی آن به قوه قضائیه ارسال شود.

 

کمیساریای انتخابات عراق نتایج را از وب‌سایت خود حذف کرد
در پی اعتراضات به نتایج انتخابات پارلمانی عراق، کمیساریای انتخابات این کشور نتایج را از وب‌سایت خود حذف کرد. کمیساریای عالی انتخابات عراق پیش از این اعلام کرده بود که نتایج نهایی انتخابات بعد از مشخص شدن نتیجه اعتراضات اعلام خواهد شد. ائتلاف‌‎های الفتح، دوله القانون، عصائب اهل‎ الحق، کتائب حزب‌الله، حزب اسلامی و حزب اتحاد میهنی کردستان نتایج انتخابات پارلمانی عراق را ساختگی خوانده و رد کرده‎ اند.

 

مذاکره با چینی‌ها برای ساخت مسکن در ایران
اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس از مذاکره با چینی‌ها برای ورود به ساخت مسکن در قالب قانون جهش تولید خبر داد و گفت: وزارت راه و شهرسازی با ۴ تا ۵ سازنده بزرگ کار را شروع می‌کند و این سازندگان نیز از انبوه‌سازان و شرکت‌های کوچک‌تر برای ساخت واحد‌ها استفاده خواهند کرد.

 

روسیه: مذاکرات وین نباید از نقطه شروع از سر گرفته شود
میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین المللی در وین گفت که مذاکرات وین در مورد برجام نباید از نقطه شروع از سر گرفته شود. اولیانوف پیشتر نیز گفته بود: کار بر روی احیای برجام تقریبا ۹۰ درصد تکمیل شده است.

 

آخرین آمار کرونا در ایران
بنابر اعلام ۲۰ مهر وزارت بهداشت، از نوزدهم تا ۲۰ مهرماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۳۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۸۶۹ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۷۸۵ نفر رسید. همچنین ۲۱۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۳ هزار و ۸۱ نفر رسید.

 

سپاه: ۶ عملیات موفق علیه آمریکا در خلیج‌فارس انجام داده‌ایم
دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: این نیرو در خلیج‌فارس ۶ عملیات موفق در مقابل آمریکای متجاوز انجام داده است که در این عملیات‌ها، هیمنه قدرت پوشالی آمریکا در خلیج فارس شکسته شده است. تنگسیری افزود: ما هیچگاه در خلیج‌فارس شروع کننده جنگ نبودیم. با اینکه آمریکایی‌ها نفتکش‌ها، سکوها و پایانه‌های نفتی ما را هدف قرار می‌دادند ما خویشتنداری کردیم، بعد از این همه خسارتی که آنها به ما وارد کردند، ما وارد جنگ یک و نیم ساله با آمریکایی‌ها شدیم و ۶ سیلی محکم و عبرت‌آموز به آنها زدیم.

 

باکو: کسانی که در تلاش برای یافتن تروریست‌ها هستند، اطراف خود را خوب ببینند
«لیلا عبداله‌اوا» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان امروز مدعی شد: «توصیه ما به کسانی که در تلاش برای یافتن تروریست‌ها هستند، این است که اطراف خود را خوب ببینند». عبدالله‌اوا افزود: «متأسفانه وزارت خارجه ایران از کمپین توهین‌آمیز خود علیه آذربایجان دست نمی‌کشد. ما به طور قاطع چنین اتهاماتی را رد می‌کنیم». وی همچنین ادعا کرد: «ما این را در جنگ ۴۴ روزه گفتیم و بار دیگر تأکید می‌کنیم که هیچ تروریستی در آذربایجان وجود نداشت. به طور کلی، به عنوان کشوری که به دلیل تروریسم آسیب دیده است، هرگز جایی برای تروریست‌ها در آذربایجان وجود نداشته است». سخنگوی وزارت خارجه باکو با ادعای اینکه ارتش۱۰۰ هزار نفری این کشور برای شکست ارمنستان نیازی به مزدور ندارند، مدعی شد: «به طور شگفت‌انگیزی چنین اتهامی از سوی ایران در طول جنگ مطرح نشد و تا زمان روی کار آمدن دولت جدید [در ایران] پس از جنگ چنین نگرانی‌هایی مطرح نشد».

 

افراد بالای ۶۰ سال که سینوفارم زده اند، دور سوم واکسن را هم بزنند
«گروه کارشناسی مشاوره راهبردی» (SAGE) درباره ایمن‌سازی در سازمان جهانی بهداشت برای افراد ۶۰ سال به بالا که با واکسن‌های سینوفارم و سینوواک چین واکسینه شده اند، تزریق سومین دوز واکسن را توصیه می‌کنند و می‌گویند ایده آل آن است که دوز سوم از همان واکسنی باشد که پیش از این به این افراد تزریق شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برای انجام هر فعالیتی باید ابتدا شناخت کافی از غرب داشت، افزود: افرادی بودند که اعتقاد داشتند باید فرزندان خود را از کودکی به غرب بفرستند تا افرادی کاملا با تفکر غربی به کشور بازگردند. زمان بسیاری لازم بود تا این تفکر به تفکر نقد غرب برسد.حدادعادل اظهار داشت: شناخت غرب، سنگ بنای هر فعالیتی در ایران است، البته غرب شناسی یا غرب زدگی تنها در حوزه سیاسی تعریف نمی‌شود، بلکه از نظر اجتماعی و فرهنگی نیز قابلیت بررسی را دارد.رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: یک غرب زدگی عوامانه در کشور وجود دارد و این غرب زدگی نتیجه نشناختن غرب توسط خواص یعنی استادان و اندیشمندان است. استادانی که قصد دارند در این پژوهشکده راهنمای دانشجویان باشند، باید خودشان غرب و آسیب‌های آن را به خوبی مطالعه کرده باشند.حداد عادل تاکید کرد: تمدن غرب شامل روح و جسم است. افراد عامه جسم غرب را می‌شناسند و افراد خاص روح تمدن غرب را شناخته‌اند.

‌چینی‌ها بلندتر شدن متوسط قد خود را جشن گرفتند

رشد و ثبات اقتصادی در چین باعث افزایش متوسط قد مردم این کشور شده است.نتایج مطالعه‌ای جهانی، گزارش کمیسیون بهداشت چین را مبنی بر افزایش ۹ سانتی متری قد مردان تایید کرد.در فاصله سالهای ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۹، متوسط قد مردان ۱۹ ساله در چین تقریبا ۹ سانتی متر افزایش یافته است؛ کمیسیون ملی بهداشت کشور چین نیز اخیرا اعلام کرد که میانگین قد مردان ۱۸ تا ۴۴ ساله چینی بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ تقریبا ۱.۲۷ سانتی مترافزایش یافته است. این خبر با استقبال مردم این کشور همراه شد، این موضوع با چنان استقبالی روبرو شد که هشتگ مرتبط آن بیش از ۲۰۰ میلیون بار بازنشر شد./همشهری‌آنلاین

ادعای جدید باکو علیه ایران!

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در گزافه‌گویی آشکار مدعی شد:توصیه ما به کسانی که در تلاش برای یافتن تروریست‌ها هستند، این است که اطراف خود را خوب ببینند.متأسفانه وزارت خارجه ایران از کمپین توهین‌آمیز خود علیه آذربایجان دست نمی‌کشد. ما به طور قاطع چنین اتهاماتی را رد می‌کنیم.ما این را در جنگ ۴۴ روزه گفتیم و بار دیگر تأکید می‌کنیم که هیچ تروریستی در آذربایجان وجود نداشت.تهران به این اتهامات بی اساس متوسل شده است، زیرا باکو از ورود غیرقانونی کامیون‌های ایرانی به آذربایجان جلوگیری کرده و مناطق خود را از کنترل ارمنستان خارج کرده است.

دومین توئیت روحانی بعد از ریاست جمهوری با هشتگ «تدبیر شجاعانه»

حسن روحانی رئیس‌جمهوری سابق در توییتی به مناسبت سالگرد تاسیس شورای‌عالی امنیت ملی نوشت: هوشیاری نسبت به تحولات منطقه/جهان و تدبیر شجاعانه ⁩برای صلح و امنیت ملی لازمه پیشرفت کشور است.

متن کامل توئیت روحانی به شرح زیر است:

رئیس دانشگاه آزاد: چندصد میلیون برای توئیت علیه ما هزینه کردند / فریدون عباسی: هنوز برجام را خسارت محض می‌دانم / دومین توئیت روحانی بعد از ریاست جمهوری با هشتگ «تدبیر شجاعانه»

 

 

سفر سردار قاآنی به عراق تکذیب شد

سفیر ایران در عراق ادعاهای برخی از رسانه‌ها مبنی بر سفر فرمانده نیروی قدس سپاه به این کشور همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی عراق را تکذیب کرد.ایرج مسجدی در توییتی نوشت که مطالب منتشر شده در برخی از شبکه‌ها و وسایل ارتباط جمعی نادرست و دروغ است.دیروز برخی از رسانه‌های عراق از جمله خبرگزاری شفق به نقل از یک مسئول دولتی مدعی سفر سردار قاآنی به عراق برای گفت‌وگو بر سر نحوه تشکیل کابینه و ائتلاف‌ها شده بود.

فریدون عباسی: هنوز برجام را خسارت محض می‌دانم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برجام را خسارت محض و آن را مجازات مجرم می‌دانم، درباره مذاکرات اظهار داشت: باید با داده‌های روز مذاکره کنیم و همچنین در راهبرد مذاکراتی کشور یک بازنگری انجام شود.فریدون عباسی نماینده مجلس یازدهم در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اینکه به نظر می‌رسد که نظر مجلس و برخی از اصولگرایان نسبت به برجام در حال تغییر است و از خسارت محض به سمت مذاکره سازنده تغییر کرده است، اظهار داشت: برجام را خسارت محض و آن را مجازات مجرم می‌دانم و از این دو عبور نمی‌کنم؛ از طرفی در اثر پافشاری‌های افراد بی‌منطق در کشور، اجازه اجرای برجام به دولت داده شد اما تصویب نشد.وی افزد: دولت پافشاری می‌کرد و به همین دلیل با ۲۸ شرط قرار شد که برجام را اجرایی کند، آیا ۲۸ شرط را محقق کردند؟ من بعید می‌دانم. ده شرط شورای عالی امنیت ملی ۹ شرط مجلس و ۹ شرط نیز مقام معظم رهبری مطرح کرده بودند و قرار بود با این ۲۸ برجام در کشور ما اجرایی شود آن هم برای اینکه ما به دستگاه اجرایی اجازه دهیم نظری که برای حل مشکلات کشور دارد را اجرایی کند تا بفهمد که امکان‌پذیر نیست.

اظهارات جواد امام درباره ادامه فعالیت نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان

جواد امام از ادامه‌ی فعالیت‌های نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان خبر داد.جواد امام، عضو نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان درباره‌ی برگزاری جلسات این نهاد به انصاف نیوز گفت: جلسات نهاد اجماع‌ساز به صورت مرتب برگزار می‌شود، برای آینده برنامه‌هایی هم داریم و اگر نیاز به رسانه‌ای شدن باشد، توسط سخنگو اعلام می‌شود.دبیر مجمع ایثارگران افزود: ترکیب اعضای نهاد اجماع‌ساز مثل گذشته است، این نهاد فقط برای انتخابات نیست، یکی از کارکردهای جبهه می‌تواند انتخابات باشد. بلکه هر فعالیت سیاسی که اقتضا کند را دنبال می‌کند؛ از جمله موضوع‌های متفاوتی در حوزه‌ی سیاسی و احزاب.جواد امام اضافه کرد: تمام مسائل روزی که با سرنوشت کشور و شهروندان سروکار دارد، مثل قانون‌گذاری و نحوه‌ی تعامل با دولتمردان و حاکمیت و مجلس، سیاست خارجی و داخلی و آنچه که در راستای منافع ملی ما اقتضا می‌کند که باید مردم نسبت به آن حساس باشند و کنشگری داشته باشند.

هاشمی‌طبا: نمایندگان جز دشنام‌دادن به روحانی کاری نکرده‌اند

مصطفی هاشمی‌طبا، فعال و تحلیلگر مسائل سیاسی درباره عملکرد مجلس یازدهم گفت: «پر واضح است و بحثی وجود ندارد که نمایندگان مجلس به شعارهایی که در انتخابات سال۹۸ دادند، عمل نکردند. تا زمانی که دولت آقای روحانی وجود داشت که مجلس یازدهم به دنبال دشنام‌دادن به دولت بود و بعد از آن هم که موضعی انفعالی اتخاذ کرده است».او درباره رویکرد مجلس در حوزه سیاست خارجی و داخلی هم بیان کرد: «مجلس که در حوزه سیاست خارجی تصمیم‌گیرنده نیست و بر اساس سخنان رهبر انقلاب، نهادهای بالادستی سیاست‌ خارجی کشور را تعیین می‌کنند. در حوزه سیاست داخلی و اقتصاد هم نمایندگان هیچ ایده‌ای ندارند و اصلا نمی‌دانند نظام اقتصادی یعنی چه و باید بر اساس چه مدلی در اقتصاد کشور را پیش برد. آنها فقط می‌آیند مثلا یک قانون برنامه پنجمی می‌نویسند و بعد مصوباتی در ضدیت با آن تصویب می‌کنند. مثلا در برنامه پنجم می‌نویسند برای طرح‌های دولتی ۲۰۰هزار میلیارد بودجه لازم است اما خودشان پنج هزار میلیارد تصویب می‌کنند. این نشان می‌دهد خودشان هم نمی‌دانند می‌خواهند چه کار کنند».این فعال سیاسی اظهار کرد: «نمایندگان کنونی در زمان آقای روحانی جز خرابکاری کاری انجام نمی‌دانند و اکنون هم فقط نظاره‌گر هستند و گاهی هم اقدامات دولت را تأیید می‌کنند تا بگویند ما هم هستیم».

رئیس سابق موساد: ایران با بمب هسته‌ای فاصله دارد

رئیس سابق سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی ( موساد ) برخلاف مواضع مقام های ارشد این رژیم که بارها مدعی نزدیک بودن ایران به ساخت بمب هسته ای شده اند، گفت: ایران با ساخت بمب هسته ای فاصله دارد.

هشدار نشریه سپاه درباره نرخ مشارکت در انتخابات عراق

نشریه اخبار روزانه سپاه در واکنش به برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و میزان مشارکت مردم در آن نوشت: ۱۶۷ حزب در انتخابات پارلمانی عراق رقابت داشتند و ۲۵ ائتلاف حزبی در این انتخابات به رقابت پرداختند. از این میان، ۹ ائتلاف متعلق به شیعیان بود و ۱۶ ائتلاف تازه تأسیس بودند.سنی‌ها هم در قالب دو ائتلاف تقدم و عزم به رهبری محمد الحلبوسی، رئیس کنونی مجلس عراق و خمیس الخنجر، سیاستمدار و ثروتمند معروف عراقی در میدان رقابت حضور داشتند. در میان کردها هم تنها ائتلاف موجود، ائتلاف اتحادیه میهنی کردستان و جنبش تغییر (گوران) بود و حزب دمکرات کردستان به رهبری بارزانی رأساً و بدون ائتلاف در انتخابات شرکت داشت.بااینکه حدود ۶۰ درصد از واجدین شرایطی که دارای کارت‌های انتخاباتی بیومتریک بلندمدت و کوتاه‌مدت بودند، در این انتخابات شرکت نکردند؛ اما با در نظر گرفتن شرایط خاصی که انتخابات در آن برگزار شد؛ ازجمله، تهدیدات گروه‌های تروریستی، مشکلات عدیده و انباشته اقتصادی، تحریم انتخابات توسط بخش بزرگی از جوانان و مداخلات خارجی برای کم‌رنگ کردن انتخابات، مشارکت ۴۱ درصدی مردم عراق در انتخابات، یک مشارکت «قابل‌قبول» و «منطقی» به نظر می‌رسد؛ لیکن این مشارکت نسبتاً پایین در حکومت دموکراتیک عراق که عمر زیادی از براندازی حکومت دیکتاتوری و خفقان صدامی نمی‌گذراند، یک «تلنگر جدی» برای دولتمردان عراقی است که توجه ویژه‌ای به علل و عوامل مؤثر در نارضایتی مردم که عمدتاً اقتصادی است و پیامدهای خود را در روندهای سیاسی نشان داده است، داشته باشند.

شرکت کشتیرانی ایران: اجازه ورود به بنادر چین را نداریم

رییس شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: از سال گذشته ورود ناوگان شرکت کشتیرانی ( ناوگان ملی جمهوری اسلامی ایران) به بنادر چین ممنوع است.محمدرضا مدرسی خیابانی در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی با اشاره به محدودیت و ممنوعیت ورود ناوگان ایرانی به چین گفت: از سال گذشته ممنوعیت ورود ناوگان شرکت کشتیرانی به بنادر مهم چین شروع شد و به همین دلیل تا ۴ ماه متوقف مانده بودیم.وی ادامه داد: در حال حاضر هم امکان تردد به بنادر مهم چین را نداریم.

رئیس دانشگاه آزاد: چندصد میلیون برای توئیت علیه ما هزینه کردند

رئیس دانشگاه آزاد تاکید کرد: می‌خواستند دانشگاه را با اطلاعات غلط به زمین بزنند اما مومن هوشیار است و نباید اجازه دهد شعارهای فریبنده دانشگاه را زمین بزند.وی گفت: در جلسه هیات امنا گفتند چرا می‌خواهید فلان ساختمان را بفروشید، گفتم هرکسی ساخته باید محاکمه شود که چرا به خودش اجازه دهد سرمایه دانشگاه را یک جایی حبس کند! ما از سال ۹۰ تا الان ما داریم بدهی ها را صاف می‌کنیم.طهرانچی تصریح شد: فقط در ماه خرداد، ۷۲۰ هزار توییت زدند و ریتوئیت کردند با عنوان اینکه « در دانشگاه آزاد چه خبر است». منشاء ۳۱۶ تا که برخی از آنها تا روزی ۶۰۰ توئیت می‌زدند. چند صد میلیون هزینه کردند که بگویند در دانشگاه آزاد چه خبر است تا به عزل رسیدند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه
غذا‌هایی که در یخچال سمی می‌شوند
بنزین ۱۴ هزار تومانی چقدر واقعیت دارد؟
شرایط ثبت نام مجردها در طرح نهضت ملی مسکن اعلام شد
کشف ۱۰۳ کیلوگرم شیشه در عملیات پلیس فارس و بوشهر
خانه اولی‌های فارس برای مسکن ثبت نام کنند
*انصاری: خدمات حمایتی از کشاورزان ممسنی و رستم افزایش خواهد یافت/ تخصیص ۱۰ درصد بودجه محرومیت‌زدایی به منطقه*
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.