بسته ویژه خبری؛ احمدی‌نژاد و روحانی را باید محاکمه کرد؟ / فاصلۀ تأثیر تفکر «می‌توانیم» تا «نمی‌توانیم» عرض بزرگراه تهران‌ ـ کرج است! / اظهارات قزوه درباره شعر جنجالی/تاکید جبلی بر حضور چهره‌های محبوب در صدا و سیما

  پرینت
بسته ویژه خبری؛ احمدی‌نژاد و روحانی را باید محاکمه کرد؟ / فاصلۀ تأثیر تفکر «می‌توانیم» تا «نمی‌توانیم» عرض بزرگراه تهران‌ ـ کرج است! / اظهارات قزوه درباره شعر جنجالی/تاکید جبلی بر حضور چهره‌های محبوب در صدا و سیما
شناسه خبر : 23687 | تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۹:۴۷ | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :
در بسته خبری امروز تیتر‌هایی مانند: واکنش صداوسیما به متن جنجالی یکی از عوامل سریال روزگار جوانی / نبویان: نباید از صدور قطعنامه‌های جدید واهمه داشته باشیم / ادعای صادرات قطعه‌سازان ایرانی به بنز و بی‌ام و / حضور زنگنه در برنامه «جهان آرا» لغو شد / معاون رئیسی: بدهی‌های دولت روحانی را می‌دهیم و ... را می‌خوانید.

آمار کرونا در ایران/تعداد فوتی‌ها دورقمی شد

بنابر اعلام وزارت بهداشت از دیروز تا امروز و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۵۴۲۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۴۰ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۸۲ هزار و ۸۶۵ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۱۲۹ هزار و ۵۳ نفر رسید.

امروز پس از گذشت ۲۳۴ روز آمار مرگ و میر روزانه بیماران کووید۱۹ دو رقمی شد. آخرین بار روز ۱۲ فروردین امسال، مرگ و میر روزانه کمتر از ۱۰۰ نفر بود.

آمار واکسیناسیون در ایران

بنابر اعلام وزارت بهداشت تا کنون ۵۶ میلیون و ۸۳۰ هزار و ۷۴۱ نفر دُز اول، ۴۵ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۳ نفر دُز دوم و ۸۰۳ هزار و ۲۹۰ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.

مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰۲ میلیون و ۷۴۹ هزار و ۳۴ دُز رسید.

در شبانه روز گذشته ۶۰۳ هزار و ۸۰۵ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

***

توافق موقت، تله یا فرصت؟

حمیدرضا آصفی، دیپلمات پیشین کشورمان در گفتگو با ایرنا  رویکرد دولت سیزدهم در مذاکرات هسته‌ای را منطقی و عاقلانه توصیف کرد و گفت: این دولت بی اثر کردن تحریم‌ها از طریق ساز و کارهای داخلی را دنبال می‌کند. بر این اساس، تاب آوری کشور باید زیاد شود و قدرت اقتصادی کشور به لحاظ امکاناتی که خلق می‌شود باید به گونه ای باشد که تحریم‌ها عملا بی‌اثر شود.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه با بیان اینکه تحقق این موضوع زمان‌بر است و یک‌شبه اتفاق نمی افتد، افزود: برای افزایش اقتدار اقتصادی کشور باید سازوکارهای لازم ایجاد، ابزارها در اختیار گرفته شده، قدرت تولید بالا رفته و روابط با همسایگان و کشورهای منطقه تقویت شود.

آصفی، تجربیات جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته و به ویژه در یک دهه اخیر و از زمان امضای برجام را یادآور شد و گفت: تجربه انباشته جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی، درست بودن رویکرد دولت سیزدهم مبنی بر اهمیت بی‌اثر کردن تحریم‌ها در داخل و وابسته نکردن اقتصاد کشور به خارج را اثبات می‌کند.

آصفی مطرح شدن توافق موقت در برخی رسانه‌های آمریکا را یادآور شد و گفت: موضوع توافق موقت برای آزاد کردن بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران را در ازای توقف بعضی از فعالیت‌های کشورمان مطرح کرده اند. باید جزییات این توافق معلوم شود تا بتوان آنرا ارزیابی کرد. طرح توافق موقت هم می‌تواند مفید و هم فریب باشد.

وی افزود: تا جزییات طرح مطرح شده در رسانه‌های آمریکا تحت عنوان توافق موقت روشن نشود قضاوت درستی نمی‌توان درباره آن داشت. این طرح هم می‌تواند فرصتی باشد برای اینکه در یک فضای روشن تصمیم گرفت و هم می‌تواند یک تله رسانه‌ای باشد. آمریکایی‌ها هنوز به طور رسمی چیزی اعلام نکرده‌اند و تیم مذاکره کننده ایران بعد از دریافت جزییات درباره آن تصمیم لازم را اتخاذ می‌کند.

***

منشا انتصابات فامیلی چیست؟

داریوش قنبری، نماینده ادوار مجلس و فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره انتصابات فامیلی به آرمان ملی گفت: «انتصاب‌های فامیلی در کشور ما قدمت دارد. مختص این دولت هم نیست و در گذشته هم بوده و ریشه این نوع انتصابات برمی‌گردد به ضعف احزاب سیاسی که به اصطلاح کادر مورد نیاز را برای اداره کشور تامین بکنند.

یکی از کارکردهای احزاب سیاسی کادرسازی است و پرورش کادر مورد نیاز برای اجرای برنامه‌هاست. حزب یک باشگاه سیاسی است که هم برنامه‌های اداره کشور را ارائه و تولید می‌کند و هم افراد لازم را برای اجرای آن برنامه‌ها و متناسب با آن دیدگاه خودش پرورش می‌دهد.

در کشور ما احزاب این کارکردهای حزبی خودشان را ندارند و چون کارکردهای حزبی مناسبی ندارند به اصطلاح یک جلوه ضعیفی از تفکرات و اندیشه‌های حزبی در زمان انتخابات مشاهده می‌کنیم و تا انتخابات بعدی احزاب به کما می‌روند.

در مجموع می‌شود گفت این ضعیف‌ترین شکل فعالیت حزبی است که در کشور داریم. در کشورهایی که به لحاظ سیاسی توسعه یافته هستند احزاب بعد از موفق شدن می‌آیند بر امور نظارت می‌کنند و دوما علاوه بر نظارت‌هایی که می‌کنند، کادرهای مورد نیاز را هم در اختیار سیاستمداران قرار می‌دهند.

اما متاسفانه در کشور ما این مشکل وجود دارد و احزاب، احزاب نحیف هستند که متاسفانه کار ویژه‌های خودشان را نمی‌توانند به درستی انجام بدهند. باید بازسازی مناسبی از احزاب در هر دو طیف چپ و راست انجام بگیرد،  به گونه‌ای که بتوانند احزابی به معنای واقعی کلمه بسازند که هم کادر مورد نیاز برای اداره کشور در این احزاب پرورش داده شود و هم برنامه‌های مناسبی برای مدیریت کشور ارائه بشود.»

***

روحانی چگونه می‌تواند به سیاست بازگردد؟

جام جم نوشت: «طبیعی است حسن روحانی به‌واسطه حضور هشت ساله در کسوت رئیس‌جمهور باید یک مدتی را در سکوت بگذراند و از فضای سیاسی کاملا دور باشد و او خودش قبل از هر فرد دیگری به این سکوت نیاز دارد؛ یعنی همه روسای‌جمهور به این دوره تعلیق خاطر نیاز دارند، البته یکی مانند احمدی‌نژاد فقط یکی دوماه می‌تواند ژست سکوت بگیرد و بعد از آن طاقتش طاق شد و یکی هم مثل روحانی معلوم نیست تا کی بخواهد این فضا را ادامه بدهد. البته کارنامه هشت ساله او طوری است که این ظرفیت را دارد سکوت خود را به شکل طولانی‌تری تمدید کند اما یک نکته درباره او قطعی است…

حداقل قرائن این را نشان می‌دهد که روحانی قصد دارد در یک دوره نسبتا طولانی اجازه دهد مساله دولت او و آسیب‌های ناشی از عملکردش رسوب کند و مسائل دولت جدید حسابی جاگیر یا جایگزین شود و وقتی مردم دیگر مشکلات خود را کاملا مرتبط با دوره فعلی دانستند، به عنوان منتقد دوباره بازگردد و آفتابی شود. او حتما روی حافظه کوتاه‌مدت مردم حساب کرده و می‌داند حافظه تاریخی مردم ما خیلی کوتاه است و گاهی زود فراموش می‌کنند، احتمالا حجت او هم برای این امیدواری به کم‌جانی خاطره‌ها، اوج محبوبیت هاشمی در سال ۹۲ بعد از حضیض یک نفرت عمیق در سال ۸۴ باشد…

روحانی برای ادامه حیات سیاسی آن هم در قدوقواره یک کنش‌گر جریان‌ساز یا باید یک پایگاه اجتماعی برای خود درست کند که به‌واسطه نوع شخصیت غیر کاریزما و غیرجذاب او عملا این گزینه منتفی است یا حداقل بسیار سخت است چراکه او خاتمی یا احمدی‌نژاد نیست که بعد از ریاست‌جمهوری هم حامیان منحصر به‌فرد و دو‌آتشه خود را داشته باشد یا باید سراغ راه دوم برود. روحانی برای بازگشت به سیاست ممکن است تطهیر وجهه پیشین خود با جایگاه علمی و آکادمیک را پیش بگیرد…

درواقع در حالت دوم روحانی نیاز دارد یک وجه و هویت جدیدی در محیط آکادمیک برای خود بسازد تا هم خاطره ۸سال دولت تدبیر و امید را از اذهان بزداید و هم سابقه امنیتی و سیاسی پررنگ خود را به حاشیه ببرد و این ره گرچه آسان‌تر از مسیر اول است اما این مسیر هم برای شخصیتی پررنگی مانند او از لحاظ برچسب امنیتی، راه بدون حاشیه نیست. او سال‌ها به‌عنوان یک چهره مطرح در حوزه امنیتی شناخته‌شده که به این راحتی‌ها انگاره اجتماعی نسبت به او آکادمیک و علمی نخواهد شد و چنین اتیکتی به این زودی‌ها به روحانی تعلق نمی‌گیرد.

با بررسی این دو فرض درباره نحوه بازگشت روحانی به عرصه سیاسی به یک موضوع کلیدی و مهم به عنوان روش سوم می‌رسیم که اجرای آن توسط شخصیتی همچون روحانی اصلا دور از تصور نیست، در واقع مهم‌ترین اتفاقی که می‌تواند روحانی را دوباره از نازل‌ترین سطح محبوبیت اجتماعی بالا بکشد، ناکارآمدی دولت فعلی است؛ به این معنا که اگر این دولت ناکارآمد عمل کند فضا برای احیای روحانی ایجاد خواهد شد چراکه مردم اغلب در انتخابات سلبی‌ عمل و به دورترین کاندیدا نسبت به وضع موجود گرایش پیدا می‌کنند و این تکنیک در هر هشت سال تکرارشده، همانطور که برای احمدی‌نژاد و هاشمی هم این فضا به‌وجود آمد.»

***

انتقاد قالیباف از بی‌توجهی به جوانگرایی

به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در هفتمین اجلاسیه کنگره همفکری بسیج دانش‌آموزی اظهار داشت: در یک جلسه‌ای که جای مهمی بود اشاره کردم که اگر روزی مسؤولیتی داشته باشم که در دولت اثرگذار باشم حتماً تمشیت امور وزارتخانه آموزش و پرورش را به صورت جزئی و دقیق شخصا پیگیری خواهم کرد.

وی افزود: در طول سال‌های گذشته در حالی که سند تحول بنیادین داشتیم متأسفانه بی‌ثبات‌ترین وزارتخانه در عدم حضور باثبات وزیر، آموزش و پرورش بوده است.

رئیس مجلس تصریح کرد: قریب به ۱۷ سال است مدیریت با ثباتی در وزارتخانه آموزش و پرورش نداشته‌ایم و چه توقعی می‌توانیم داشته باشیم که بتوانیم آموزش و پرورش را متحول کنیم.

وی گفت: در گام دوم انقلاب و بیانیه رهبر معظم انقلاب نباید تردید کنیم زیرا پیش‌قراولان اجرای من و امثال من نیستند بلکه پیش‌قراولان این حرکت دانش‌آموزان هستند لذا بایستی ایمان و باور داشته باشند.

وی تأکید کرد: دانش‌آموزان پیش‌قراولان حرکت در گام دوم انقلاب اسلامی هستند و ما هم به عنوان مسؤولان قدیمی وظیفه داریم و مکلف هستیم که هم تجارب خود را منتقل کنیم و هم از جوان‌ترها استفاده کنیم.

رئیس مجلس گفت: دشمنان در داخل و خارج از انقلاب باید این احساس را داشته باشند که دین توان اداره جامعه را دارد و آنها باید بفهمند که قطعاً دین می‌تواند جامعه را اداره کند و انقلاب اسلامی می‌تواند تحول عظیمی را پیش ببرد.

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر جوانگرایی عنوان کرد: با این حال در طی ۴۰ ساله بعد از انقلاب به صورت اساسی به جوانگرایی و نوجوانگرایی پرداخته نشده است لذا شما باید عملکرد نامناسب در حوزه جوانگرایی را فراموش کنید و خود را دست کم نگیرید و به سن پایین خود فکر نکنید.

***

ارزیابی توکلی از عملکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام

احمد توکلی عضو تشخیص مصلحت نظام درباره نقش و عملکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام به «خبرآنلاین» گفت: «برخی موضوعات مجمع، مورد توجه عمومی است و گاهی مباحثی در دستور کار مجمع قرار می‌گیرد که توجه عموم را به خود جلب نمی‌کند. به همین دلیل این احساس شکل می‌گیرد که مجمع، فعال نیست یا جلسه‌ای برگزار نمی‌کند.»

توکلی درباره شائبه حضور کمرنگ مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه حل مشکلات معیشتی بی‌سابقه‌ مردم تاکید می‌کند: «این ایراد به مجمع وارد است اما مجمع یک کار و وظیفه اصلی دارد که آن هم مشاوره به رهبری است. وظیفه دیگر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم، مصلحت سنجی است تا مصوبات مجلس خلاف اصول قانون اساسی نباشد.»

او ادامه می‌دهد: «مواردی وجود داشته که مجمع تشخیص در مسائلی خارج از چارچوب وظایفی خود ورود کرده است. اما در بسیاری از موارد نیز مجمع ورود نمی‌کند. من به اعضای مجمع به همین دلیل اعتراض کردم. چرا که اعضای مجمع، مشاور رهبری هستند و نباید حتما از ما در خواست مشورت شود، مواردی را که متوجه می‌شویم باید به رهبری بیان کنیم، ما مشاور هستیم.»

این عضو تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: «اعضای مجمع در مقام مشورتی، منفعل هستند. مردم از مجمع انتظارشان بالاست که مسائل را بسنجند. معتقدم مجمع باید بیشتر تحرک داشته باشد، جلسات بیشتری برگزار کند و مشورت بیشتری به مقام رهبری بدهد.»

***

تاکید جبلی بر حضور چهره‌های محبوب در صدا و سیما

پیمان جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما در گفت‌وگو با خانه ملت در مورد سلیقه مخاطبان برای بازگشت چهره‌های محبوب به رسانه ملی گفت: از ضوابط حرفه‌ای و قانونی رسانه ملی است که از تمام ظرفیت‌ها و قدرت آنتن برای جلب اعتماد و جذب نظر مخاطبان استفاده کند و هیچ گونه ظرفیتی را نباید نادیده بگیرد.

رییس سازمان صدا و سیما تاکید کرد: استفاده بهینه از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها از ضوابط و معیارهای اساسی سازمان است، در دوره جدید ما سعی می‌کنیم از هیچ ظرفیتی در حوزه توانمندی، استعداد، محتوا، ژانرهای برنامه سازی در حوزه نیروی انسانی غافل نشویم و همه را به رسمیت شناخته و از تک تک آنها صیانت کنیم.

جبلی در پاسخ به سوال خبرنگار خانه ملت در مورد بازگشت چهره‌هایی همچون عادل فردوسی پور به آنتن رسانه ملی گفت: پاسخ همان است که از قبل اعلام کرده‌ام.

گفتنی است روز ۱۰ مهرماه سال جاری هوادار فوتبال خوزستانی در دیدار با جبلی خطاب به او درخواست بازگشت فردوسی پور را داشت و عنوان کرد: می‌توانم از شما خواهش کنم که برنامه ۹۰ با اجرای آقای عادل فردوسی پور را احیا کنید تا کام فوتبال دوستان شیرین‌تر از پیش شود و جبلی در پاسخ به این درخواست اظهار داشت: «عادل فردوسی‌پور می‌تواند دوباره در تلویزیون فعالیت کند و از نظر ما منعی ندارد.»

***

نبویان: از قطعنامه‌های جدید نترسیم!

سید محمود نبویان، نماینده تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورتی که شورای حکام قطعنامه‌ای را علیه ایران صادر کند، ما باید چه موضعی در مذاکرات آینده داشته باشیم؟ گفت: تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران باید قاطعانه بایستند و نباید هیچ‌گونه توجهی به چنین قطعنامه‌هایی که قبلاً هم علیه کشورمان صادر شده است، داشته باشند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سیاست و ابزار استکباری آمریکا و کشورهای همسویش این است که هر از چندگاهی از اعمال تحریم‌های جدید صحبت می‌کنند و ما در مذاکرات نباید به این حرف‌ها توجه کنیم و باید فقط پیگیر حقوق ملت ایران باشیم. همچنین ما باید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کنیم که اگر آنان قرار است مسیر سیاسی را طی کنند و برخلاف قوانین رفتار کنند، ایران باید یکسری گام‌های هسته‌ای را به صورت جدی‌تر بردارد.

 

خط و نشان یک نماینده برای مخالفان ورود قرص کرونا

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام در مجلس، توئیت هشدارآمیزی را خطاب به مخالفان ورود قرص درمانی کرونا منتشر کرد.جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام و تایباد در مطلبی در صفحه توییتر خود نوشت:«خط و نشان کشیدن های برخی مسئولان و مافیای داروی کشور برای ممانعت از ورود قرص درمانی کرونا به کشور شروع شده! باید هر فردی که مانع دسترسی مردم به دارو و واکسن کرونا شود، به دلیل ارتکاب «جنایت علیه بشریت» و «قتل عمد» تحت تعقیب داخلی و بین المللی قرار داد تا بدانند ملت بی پناه نیست.»

گفتنی است، جدیدترین قرص‌ خوراکی تولیدشده کرونا با اثربخشی ۸۹ درصدی در مبتلانشدن به نوع حاد و مرگ بر اثر این بیماری، پاکسلوید «Paxlovid» تولیدی شرکت فایزر آمریکاست که با هدف دسترسی گسترده در دنیا، خط تولید آن قرار است از سوی نهاد عام‌المنفعه MPP سازمان ملل متحد به ۹۵ کشور جهان از جمله ایران واگذار شود اما ایران برای راه‌اندازی خط تولید آن چندین شرط دارد. به گفته یک مقام مسئول در وزارت بهداشت راه‌اندازی خط تولید و دسترسی به قرص فایزر ایرانی نیاز به چهار شرط دارد؛ تأیید کمیسیون مربوطه در سازمان غذا و دارو، بر هم نخوردن نظام دارویی کشور، جمع‌بندی حقوق مالکیت فکری و ثبت در فهرست دارویی کشور.

 

احمدی‌نژاد و روحانی را باید محاکمه کرد؟

این روزها که بحث رسیدگی به ترک فعل مسئولان داغ است، برخی پرونده احمدی‌نژاد را هم باز کرده و خواستار رسیدگی به عملکرد او در یک دادگاه عادلانه و منصفانه هستند. مثلا حجت ‌الاسلام نقویان، روحانی منتقد در یک مصاحبه ویدئویی دوران احمدی‌نژاد را دوران پایه گذاری یک سری ناراستی‌ها و کجی‌ها می‌داند و می‌گوید: «نزدیکترین نزدیکان او محاکمه شده و در زندان هستند. خودش را هم اگر محاکمه کنند خواهند دید که جنایاتی کرده است. باید در یک دادگاه رسمی محاکمه علنی شود و قطعا جرم او سنگین است». محسن کوهکن، نماینده ادوار مجلس نیز از جمله کسانی است که اخیرا از درخواست برخی برای محاکمه روحانی و احمدی نژاد استقبال کرده است. او می‌گوید: « اگر احمدی‌نژاد و روحانی را محاکمه کردند، برای متنبه‌شدن دیگران است که آنان دیگر راه رؤسای‌ جمهور پیشین را نروند». همینطور که مشخص است این روزها بحث درخواست محاکمه احمدی‌نژاد داغ است. حالا یکی خواستار محاکمه او می‌شود تا مسائلی مثل شکایت از روحانی و رسیدگی به عملکرد دولت قبل به حاشیه برود، یکی مثل نقویان او را متهم می‌کند به جنایت کردن و یکی هم مثل کوهکن محاکمه او یا دیگر روسای جمهور قبلی را در جهت متنبه کردن روسای جمهور بعدی می‌داند.

 

اظهارات قزوه درباره شعر جنجالی؛ من حامی دولت هستم

چندی پیش علیرضا قزوه، نویسنده و شاعر انقلاب یک رباعی سرود و آن را در انتقاد از انتصابات فامیلی دولت در فضای مجازی (توییتر) منتشر کرد. او در این شعر با انتقاد گفته: «شد صورت خلق سرخ از سیلی‌تان/کو تجربه‌؟ کو مدرک تحصیلی‌تان؟/ این دولت انقلاب اسلامی ماست/ نه دولت انقلاب فامیلی‌تان!»

انتشار این شعر در فضای مجازی واکنش‌های بسیاری در پی داشت. برخی رسانه‌های مخالف و معاند جمهوری اسلامی ایران از این شعر به نحوی که خود می‌خواستند، استفاده کردند و حتی شاعر انقلابی را به نوعی مخالف دولت فعلی جلوه دادند. علیرضا قزوه درباره اینکه چه شد این شعر را سرود؟ به «ایران» می‌گوید: «شعری که گفتم یک رباعی فی‌البداهه بود. جزو شعرهای بدیهیاتی است که در فضای مجازی منتشر کردم. اگر بخواهم انتقادهای تندتری کنم از این هم بیشتر می‌توانم انتقاد کنم. این قدرت شعر فارسی است نه شاعر. ما میراث‌دار بزرگان شعر فارسی همچون حافظ، سعدی، صائب، بیدل و… هستیم که همه به نوعی مصلح اجتماعی هستند و منتقد بوده‌اند.»

او درباره واکنش‌های مخالف دولت در فضای مجازی تأکید کرد: «از شما می‌خواهم که این شعر را وارد جریانات سیاسی نکنید. من بحث کلی کردم. بعضی‌ها که خیلی وابسته به دولت قبلی بودند، از این شعر سوءاستفاده کردند. اگر این حرف را زدم بیشتر انتصابات فامیلی مقاماتی را مدنظر داشتم که خارج از فضای دولت جدید است. این دولت که پنج ماه است روی کار آمده. قبلاً این اتفاقات افتاده است. اینها وابسته به یک جریان هم نیستند.» قزوه در ادامه تصریح کرد: «افراد خوب هم در جریان چپ داریم و هم راست و در کل من دولت آقای رئیسی را به‌ عنوان یک دولت پاک قبول دارم و به این دولت احترام می‌گذارم. در این دولت احساس وظیفه بیشتری می‌کنم. البته انتقاد هم خواهم کرد. اگر انسان خود را با دولت خویشاوند بداند، بیشتر دلواپس و نگرانش است. من نگرانی زیادی احساس می‌کنم و دلم نمی‌آید که زحمات و دلسوزی‌های آقای رئیسی را بعضی‌ها بخواهند نادیده بگیرند.»

 

دیپلمات سابق: دولت رئیسی می داند به جز برجام راه دیگری ندارد

سفیر اسبق ایران در انگلیس گفت: دولت رئیسی می داند به جز برجام راه دیگری ندارد؛ اما برنامه اش هم برای مذاکرات نامشخص و سردرگم است.روزنامه «آرمان ملی» با دکتر سیدجلال ساداتیان تحلیلگر روابط بین الملل و سفیر اسبق ایران در انگلیس درباره تداوم مذاکرات برجام گفت وگو کرده است. او می گوید: دولت رئیسی سردرگم است و نمی‌داند به دنبال چه هدفی است.به هر حال دولت رئیسی برخاسته از جریانی است که با برجام مخالف بود و امروز نیز قصد دارد به برجام بازگردد چون راه حل دیگری برای مشکلات اقتصادی کشور ندارد. دولت پس از سه ماه که از عمر دولتش می‌گذرد به این نتیجه رسیده که باید به برجام بازگردد. دولت در این زمینه طرح و برنامه‌ای ارائه نکرده است. به‌همین دلیل نیز هم در داخل و هم در خارج از کشور تحت فشار قرار دارد. آمریکا به دنبال این است که با رویکرد توافق موقت بتواند به برجام بازگردد و از وضعیت مذاکره غیرمستقیم دور شود تا دست آمریکا برای برخوردی که با ایران خواهد داشت بازتر از گذشته شود.

 

واکنش عبدی به برگزاری دادگاه هواپیمای اوکراینی

سیاستمدار اصلاح طلب به برگزاری دادگاه هواپیمای اوکراینی واکنش نشان داد.

عبدی در توئیتی نوشت؛

احمدی‌نژاد و روحانی را باید محاکمه کرد؟ / فاصلۀ تأثیر تفکر «می‌توانیم» تا «نمی‌توانیم» عرض بزرگراه تهران‌کرج است! / نظر رئیس صدا و سیما در مورد بازگشت فردوسی پور به رسانه ملی / اظهارات قزوه درباره شعر جنجالی

 

ادعای حاجی دلیگانی: خسارت پرونده کرسنت به اندازه بودجه دو سال کشور است

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه خسارت پرونده کرسنت به اندازه بودجه دو سال کشور است گفت: قوه قضائیه خویشتنداری را کنار گذاشته و با متهمان این پرونده با جدیت برخورد کند. حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پرونده کرسنت، مدعی شد: در این پرونده وزیر، معاونان وزیر و مدیران چه بر اثر جهل و نادانی و چه بر اثر سودجویی و فساد کشور را متحمل خسارات‌ سنگینی کردند و امروز هم دادگاه به نفع شرکت کرسنت رأی داده است و ما محکوم به پرداخت دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار شده‌ایم.عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: اینها در حالی است که وقتی متهم پرونده باید در دادگاه حاضر شود عنوان می‌کند که من به دادگاه نمی‌آیم، بلکه به صدا و سیما می‌آیم و توضیحاتم را ارائه می‌کنم که در پاسخ به این آقا باید گفت جای متهم دادگاه است نه رسانه ملی.حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: مردم نگاه مثبتی نسبت به قوه قضائیه دارند و آقای اژه‌ای هم فردی فسادستیز، کوشا و جدی در امور مربوط به حوزه قضایی است.وی افزود: از قوه قضائیه می‌خواهم خویشتنداری را کنار بگذارد و با متهمان پرونده کرسنت با قاطعیت برخورد کند و احکامی متناسب با جرم صورت‌گرفته برای متهمین صادر و این احکام را اجرایی کند.

 

نظر رئیس صدا و سیما در مورد بازگشت فردوسی پور به رسانه ملی

رئیس سازمان صدا و سیما گفت با اشاره به استفاده از تمام ظرفیت ها در این صدا و سیما درباره بازگشت فردوسی پور به رسانه ملی گفت: پاسخ همان است که از قبل اعلام کرده‌ام.به گزارش فارس به نقل از خانه ملت، پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما در مورد سلیقه مخاطبان برای بازگشت چهره‌های محبوب به رسانه ملی گفت: از ضوابط حرفه‌ای و قانونی رسانه ملی است که از تمام ظرفیت‌ها و قدرت آنتن برای جلب اعتماد و جذب نظر مخاطبان استفاده کند و هیچ گونه ظرفیتی را نباید نادیده بگیرد.رییس سازمان صدا و سیما تاکید کرد: استفاده بهینه از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها از ضوابط و معیارهای اساسی سازمان است، در دوره جدید ما سعی می‌کنیم از هیچ ظرفیتی در حوزه توانمندی، استعداد، محتوا، ژانرهای برنامه سازی در حوزه نیروی انسانی غافل نشویم و همه را به رسمیت شناخته و از تک تک آنها صیانت کنیم.جبلی در مورد بازگشت چهره‌های محبوبی همچون فردوسی پور به آنتن رسانه ملی گفت: پاسخ همان است که از قبل اعلام کرده‌ام.گفتنی است رئیس رسانه ملی در اولین سفر کاری به خوزستان، در جمع خبرنگاران بیان داشت عادل فردوسی‌پور می‌تواند دوباره در قاب رسانه ملی فعالیت کند.

 

معاون رئیسی: بدهی‌های دولت روحانی را می‌دهیم

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: بدهی‌های بسیار زیادی از دولت سابق به ما رسیده است و علیرغم این مشکلات، دولت عزم جدی برای رفع مشکلات کشور دارد.سید محمد حسینی در واکنش به اظهارات اخیر برخی از اصلاح‌طلبان مبنی بر اینکه رئیسی باید گزارش عملکرد صد روزه دولت را ارائه دهد، گفت: دولت برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای رفع مشکلات کشور دارد.وی بیان کرد: ما باید عملکرد هشت ساله دولت روحانی را مدنظر قرار دهیم و علیرغم اینکه آن‌ها وعده‌های زیادی دادند، همه دیدیم که نتیجه چه شد. الان بدهی‌های بسیاری به دولت سیزدهم رسیده است و هر ماه دولت مبالغ زیادی را برای تسویه بدهی‌های دولت سابق پرداخت می‌کند.معاون پارلمانی رئیس‌جمهور متذکر شد: باید این مسئله را هم مورد توجه قرار داد که وزرا از سوم شهریور آغاز به کار کردند و باید به دولت فرصت داده شود تا همه مسئولان اجرایی خود به ویژه در استان‌ها را مستقر کند که این کار تا حدی زمانبر است.حسینی تاکید کرد: دولت در همین مدت کوتاه کارنامه موفقی داشته است. همه دیدیم که دولت در بحث واکسیناسیون عمومی و گشایش‌های اقتصادی اقدامات خوبی را انجام داده و همه بخش‌های دولت در این زمینه فعال هستند.

 

رئیس سابق موساد: توافق با ایران ممکن نیست

رئیس سابق موساد با غیرممکن دانستن توافق آمریکا و ایران برای احیای برجام، مدعی شد، تل‌آویو اجازه نمی‌دهد ایران به توانایی اتمی نظامی دست یابد.کوهن روز یکشنبه در مصاحبه با روزنامه «هاآرتص» درباره اینکه تعدادی از پیشینیان وی، از تلاش‌های کابینه سابق اسرائیل برای متقاعد کردن واشنگتن جهت خروج از توافق انتقاد کرده‌اند، مدعی شد: «ما به آمریکایی‌ها و جهان نشان دادیم که ایران تا پایان توافق دروغ می‌گفت. ایران در مورد بسیاری از مسائلی که از جهان پنهان مانده بود شفاف‌سازی نمی‌کرد». وی ضمن تکرار ادعای انجام شدن عملیات‌ موساد داخل ایران در زمان حضور او در این سازمان، اظهار داشت: «شما می‌توانید به توانایی‌های آن‌ها آسیب بزنید و آن را کاهش دهید. طبق گزارش مطبوعات خارجی، هر کاری که ما در ایران انجام دادیم این بود که از نظر توانایی فاصله کافی را حفظ کنیم.»رئیس سابق آژانس جاسوسی رژیم صهیونیستی، با متهم کردن مسئولان دولتی ایران به داشتن نیاتی که با فعالیت‌های مخفیانه موساد قابل تغییر نیست، ادعا کرد: «شک دارم که از مذاکراتی که قرار است در وین آغاز شود، توافقی حاصل شود». به نوشته وبگاه «عاروتص شوع» به نقل از این مصاحبه، کوهن مذاکرات وین را به عنوان «حرکتی با احساسات زیاد» توصیف کرد که شانس کمی برای موفقیت واقعی آن ارزیابی می‌کند.

 

وعده وزیرخارجه به ایرانیان خارج از کشور

امیرعبداللهیان با بیان اینکه ایرانیان دوتابعیتی موضوعی است که یک بار برای همیشه باید حل و‌ روند قانونی آن در مجلس طی شود، در اینستاگرام نوشت: ایرانیان خارج از کشور می توانند با آرامش و بدون نگرانی به کشور سفر کنند و بازگردند.حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با اشاره به نشست روز گذشته روسای کارگروه های شوری عالی ایرانیان خارج از کشور که به ریاست وی در وزارت امور خارجه برگزار شد، در اینستاگرام نوشت: در نشست روسای کارگروه های شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، تاکید کردم که بحث ایرانیان دوتابعیتی موضوعی است که یک بار برای همیشه باید حل و‌ روند قانونی آن در مجلس طی شود.وزیر خارجه خاطرنشان کرد: بنده از همه روسای کارگروه های شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور خواسته‌‌‌ام که در تک‌تک کارگروه‌ها بر موضوع ضرورت تدوین قانون جامع ایرانیان تمرکز کنند. وی افزود: رسانه های معاند در ایران هراسی بر روی جامعه ایرانیان و انتشار اخبار جعلی تمرکز کرده اند. ایرانیان خارج از کشور می توانند با آرامش و بدون نگرانی به کشور سفر کنند و بازگردند.

 

قالیباف: فاصلۀ تأثیر تفکر ’می‌توانیم‘ تا ’نمی‌توانیم‘ عرض بزرگراه تهران‌ ـ کرج است

محمدباقر قالیباف‌، رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح امروز، در هفتمین اجلاسیۀ کنگرۀ ملی همفکری بسیج دانش‌آموزی گفت: برخی مدیران نیز به «ما می‌توانیم» باور ندارند. وی افزود: در مراسم سالروز شهادت شهید طهرانی‌مقدم گفتم «فاصلۀ تأثیر تفکر ’می‌توانیم‘ تا ’نمی‌توانیم‘ عرض بزرگراه تهران‌ ـ کرج است: در قسمت ابتدایی آن توان سنگین و تکنولوژی و به‌روز دیده می‌شود که بدون شک در حوزۀ صنایع نظامی و بخش‌های پیچیدۀ هوافضا و الکترونیک بین ۵ کشور اول دنیا هستیم. اما چند کیلومتر آن طرف‌تر در ابتدایی‌ترین صنایع دچار ’ما نمی‌توانیم‘ شده‌ایم.

 

تایید حضور چینی‌ها برای صید ترال در خلیج‌فارس

معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس گفت: اسناد متقنی دارم که سهام برخی شرکت‌هایی که مبادرت به صید ترال می‌کنند متعلق به چینی‌هاست، ولی مجلس اجازه نمی‌دهد که خلیج فارس و دریای عمان آماج هجوم شرکت‌های چینی شود تا آنها به صید ترال بپردازند. به گفته این نمایده مجلس چینی‌ها ۴۹ درصد سهام شرکت‌هابی صید‌ترال را در اختیار دارند.وی ادامه داد: متأسفانه در کارویژه مرز شورای عالی امنیت ملی مصوب شده که یکسری مجوزها به برخی کشتی‌ها برای صید ترال داده شود و آیین نامه اجرایی نحوه عمل برای صید ترال هم تعریف کرده‌اند، اما من کماکان معتقدم باید توافق صورت گرفته بین آقای خاوازی وزیر وقت جهاد کشاورزی با مجلس شورای اسلامی مبنی بر توقف دو ساله صید ترال اجرایی شود؛ هر چند این توافق سال بعد پایان می‌پذیرد.

 

گروسی: امیدوارم فعالیت‌های راستی‌ آزمایی آژانس در ایران از سر گرفته شود

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص سفرش به تهران گفت امیدوار است، نتیجه این سفر ایجاد کانال گفت‌وگوی مستقیم برای ازسرگیری فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری این نهاد در ایران باشد. «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توییتی درباره سفرش به تهران توضیحاتی ارائه داد.وی در این خصوص نوشت: امروز به تهران سفر می‌کنم تا با مقامات ایرانی دیدار کنم و به سؤالات مهم در ایران بپردازم. امیدوارم بتوانم یک کانال ثمربخش و مشارکتی گفت‌وگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس بتواند فعالیت‌های راستی آزمایی ضروری را در این کشور از سر بگیرد. «سعید خطیب‌زاده» سخنگوزی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در نشست خبری هفتگی در پاسخ به سؤالی درباره نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اینکه اگر اقدام منفی صورت گیرد و قطعنامه‌ای صادر شود و تاثیر آن بر مذاکرات وین گفت: امشب سفر گروسی را به تهران داریم. همواره سعی شده روابط ایران و آژانس فنی و در چارچوب پادمان و اساسنامه و رویه‌های آژانس باشد. امیدواریم این سفر همچون قبل سازنده باشد.سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: همواره به آژانس توصیه‌ کرده‌ایم در مسیر همکار‌ی‌های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی کشورها اغراض سیاسی خود را به نام آژانس جلو ببرند. در چارچوب تحولات و براساس شرایط تصمیم لازم را اتخاذ می‌کنیم.

 

ادعای صادرات قطعه‌سازان ایرانی به بنز و بی‌ام و

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه وزارت صمت سازوکار نظارتی برای واردات خودرو تدوین می کند گفت: می توان با صادرات قطعه و خودرو تا ۲۰۰ میلیون دلار ارز به دست آورد و در مقابل خودرو وارد کرد. علی جدی در گفت و گو در مورد اینکه آیا کشور تا این اندازه توان صادرات قطعه و خودرو دارد که بتواند در مقابل خودروی خارجی وارد کند، اظهار کرد: در حال حاضر میلیاردها دلار صادرات داریم و قطعه سازان داخلی به برندهای خارجی و اروپایی صادرات انجام می دهند؛ حتی برخی از شرکت های بخش خصوصی در حوزه قطعه سازی و نیرو محرکه به کشور آلمان و شرکت هایی همچون بنز و بی ام و صادرات انجام می دهند.

 

مهاجرت ۴ هزار پزشک و ۳۰۰ هزار نفر با مدارک فوق لیسانس و دکترا از ایران در سه سال گذشته

قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس: تصریح کرد: متاسفانه طی سه سال گذشته حدود ۴ هزار پزشک و حدود ۳۰۰ هزار تن از جمعیت دانشگاهی که مدارک آنها فوق لیسانس و دکترا بوده، از کشور مهاجرت کردند. قاضی‌زاده هاشمی، افزود: وقتی جمعیت وسیع نخبگانی میل به مهاجرت و یا شرایط آن را پیدا کرده، نشان‌دهنده آن است که در کشور نیازمند مؤلفه‌های امیدآفرینی هستیم. وی متذکر شد: زمانی که انجمن‌های صنفی، تخصصی و دانشگاهی نتوانند دایره نفوذ خود را به معنای جذب و نگهداری افراد جهت مشارکت در توسعه و آبادانی کشور حفظ و صیانت کنند، گریز از مرکز شکل می‌گیرد.

 

نبویان: نباید از صدور قطعنامه‌های جدید واهمه داشته باشیم

حجت‌الاسلام سید محمود نبویان: زمانی گفته می‌شد که برجام باعث شد دیگر علیه ایران قطعنامه صادر نشود. اگر واقعاً این اتفاق افتاده است، پس چرا تحریم‌های ایران پابرجاست؟ بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها دقیقاً پس از برجام علیه کشورمان اعمال شد. مسئولان کشور ما نباید از این تهدیدات واهمه داشته باشند و باید به این مساله واقف باشند که الان کشور در بدترین شرایط از لحاظ تحریمی قرار دارد و حتی آنان تحریم دارویی را هم علیه کشورمان اعمال کردند. نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی ایران نباید واهمه‌ای داشته باشند که نکند پرونده ایران به شورای امنیت برود و قطعنامه‌های تحریمی بازگردد. الان همه تحریم‌ها پابرجاست و فشارهای حداکثری کشورهای غربی علیه ایران ادامه دارد و آنان دیگر بیشتر از این نمی‌توانند کاری انجام دهند. نبویان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورتی که شورای حکام قطعنامه‌ای را علیه ایران صادر کند، ما باید چه موضعی در مذاکرات آینده داشته باشیم، گفت: تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران باید قاطعانه بایستند و نباید هیچ‌گونه توجهی به چنین قطعنامه‌هایی که قبلاً هم علیه کشورمان صادر شده است، داشته باشند.

 

واکنش صداوسیما به متن جنجالی یکی از عوامل سریال روزگار جوانی

متن توهین آمیز منتشرشده در حساب کاربری یکی از عوامل سریال های صداوسیما، در ساعات اخیر واکنش بخش هایی از این رسانه را به همراه داشته است. ضمن اینکه اعلام شده است، سازمان صداوسیما در حال پیگیری اقدامات قانونی لازم در این خصوص است. ساعتی پس از انتشار متن توهین آمیز منتسب به یکی از عوامل سریال «روزگار جوانی ۲» در شبکه اجتماعی اینستاگرام و بازنشر آن توسط برخی رسانه های بیگانه، شبکه پنج سیما با انتشار اطلاعیه ای و انتخاب این بیت که «آنجا که عقاب پر بریزد / از پشه لاغری چه خیزد»، این اتفاق را به هک کردن گوشی فرد مذکور نسبت داد و خطاب به مخاطبان خود چنین نوشت: «اخیرا با هک گوشی همراه یکی از عوامل غیرمستقیم سریال روزگار جوانی ۲ مطلبی موهن منتشر شد که نشان از ضعف شدید دشمن در مقابل چهره درخشان بزرگترین قهرمان ملی این سرزمین، سردار دلها، دارد.» ساعاتی بعد و در پی این اظهار نظر از سوی شبکه پخش کننده سریال «روزگار جوانی ۲»، روابط عمومی صداوسیما هم درباره این متن موهن اطلاعیه‌ای صادر کرد که از زاویه ای دیگر به موضوع پرداخته و در آن تاکید شده بود، «فرد یادشده هیچگونه رابطه استخدامی‌ با سازمان صداوسیما ندارد.»

 

ما که نمی‌توانیم کاسه داغ‌تر از آش شویم

عباس‌زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی درباره اینکه آیا ایران تصمیمی برای حمایت از گروه‌های مقاومت مردم افغانستان دربرابر طالبان دارد، بیان کرد: «اولویت مردم افغانستان است. بالاخره ما که نمی‌توانیم کاسه داغ‌تر از آش شویم. باید ببینیم مصلحت مردم چیست و در جهت مصلحتی که خود مردم افغانستان پیگیری می‌کنند ما هم کمک می‌کنیم. کار ما بستگی به درخواست و انتظارات آنان بوده است.»

۳۷۵۱ مرگ منتسب به آلودگی هوا در سال گذشته

در تهران به طور میانگین در سال ۱۳۹۹ تعداد ۳۷۵۱ مرگ منتسب به مواجهه با ذرات معلق رخ داده است و همه اهالی شهر تهران هم تحت تاثیر آلودگی هوا بوده‌اند.

 

علیرضا فیروزجا با فرانسه، نایب قهرمان اروپا شد

در دور پایانی رقابت‌های قهرمانی تیمی اروپا علیرضا فیروزجا شطرنج باز ایرانی الاصل فرانسه به مصاف شهریار ممدیاروف سوپر استاد بزرگ آذربایجانی رفت و موفق شد به پیروزی دست پیدا کند. فیروزجا با این پیروزی از ۹ امتیاز ممکن هشت امتیاز را به دست آورد و بدون شکست و با ۷ پیروزی و دو تساوی عملکرد عالی را به ثبت برساند.

 

حادثه در پردیس سینمایی ‎کورش

در پردیس سینمایی کوروش، در مراسم اکران یک فیلم و حضور طرفداران «آرش و مسیح» (خوانندگان تیتراژ فیلم) کنترل جمعیت از دست برگزار کنندگان مراسم خارج شد و چند نفر عازم بیمارستان شدند.

 

۴ هزار اتاق در کیش برای تماشاگران جام جهانی قطر؟
رییس جامعه هتلداران کیش گفت ۴ هزار اتاق با قیمت مناسب در جزیره کیش برای اقامت تماشاچیان و تیم‌های فوتبال جام جهانی قطر آماده می‌کنیم.

 

رکوردشکنی ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار ۱۴۰۰

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران در حالی خبر از ازدواج ۹۷۵۳ دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار سال جاری می دهد که این تعداد در قیاس با آمارهای فصلی دو سال اخیر، بالاترین آمار فصلی ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله است و به نوعی می توان گفت رکورد آمار فصلی ازدواج دختران در این بازه سنی و طی دو سال اخیر، در بهار ۱۴۰۰ شکسته شد.

 

گاز می‌دهیم، به جای دلار، برنج پاکستانی می‌گیریم

عبدالرزاق داوود، مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی، گفت: زمانی که ما به ایران رفتیم، چیزی که درباره آن صحبت کردیم، تجارت پایاپای بود. وی افزود: ما برنج را به ایران صادر خواهیم کرد و LPG را از آنجا وارد خواهیم کرد، این صرفا یک معامله پایاپای است.

 

اظهارات رئیس صداوسیما درمورد فردوسی پور

جبلی در مورد بازگشت چهره‌هایی همچون عادل فردوسی پور به آنتن رسانه ملی یادآور شد که پاسخ همان است که از قبل اعلام کرده‌ام. رئیس صداوسیما پیشتر در پاسخ به درخواست یک هوادار فوتبال درباره احیای نود با اجرای فردوسی‌پور گفته بود: «از نظر ما ایشان منعی ندارد و می‌تواند بازگردد.»

 

تجمع مجدد در چهارمحال و بختیاری

اقشار مردمی چهارمحال و بختیاری برای دومین روز متوالی صبح امروز دوشنبه اول آذر ۱۴۰۰ با تجمع در چهار راه دولت شهرکرد خواستار حل مشکلات آبی این استان شدند.

 

شمار فوتی‌های کرونا پس از ۲۳۴ روز دو رقمی شد

پس از گذشت ۲۳۴ روز آمار مرگ و میر روزانه بیماران کووید۱۹ دو رقمی شد. آخرین بار روز ۱۲ فروردین امسال، مرگ و میر روزانه کمتر از ۱۰۰ نفر بود. بنابر اعلام وزارت بهداشت ۵۴۲۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۴۰ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران به ۶ میلیون و ۸۲ هزار و ۸۶۵ نفر رسید. همچنین ۹۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۱۲۹ هزار و ۵۳ نفر رسید.

 

کاهش ۱۵ درصدی قیمت بلیت هواپیما از امروز

وزیر راه، مسکن و شهرسازی از کاهش ۱۵ درصدی قیمت بلیت هواپیما از امروز خبر داد. رستم قاسمی در مورد افزایش قیمت گفت: امسال و قبل از شروع به کار دولت سیزدهم افزایش قیمت بلیت هواپیما را داشتیم که این موضوع مربوط به تورم بود.

 

سهام شرکت‌هایی که صید ترال می‌کنند متعلق به چینی‌هاست
نماینده چابهار در مجلس گفت: اسناد متقنی دارم که سهام برخی شرکت‌هایی که مبادرت به صید ترال می‌کنند متعلق به چینی‌هاست ولی مجلس اجازه نمی‌دهد که خلیج فارس و دریای عمان آماج هجوم شرکت‌های چینی شود تا آنها به صید ترال بپردازند.

 

شبکه افق زنگنه را راه نداد

با مخالفت شبکه افق حضور زنگنه در برنامه «جهان آرا» لغو شد. زنگنه وزیر سابق نفت پیش از این اعلام کرده بود که امشب در برنامه جهان‌ آرای شبکه افق برای پاسخگویی به اتهامات درباره پرونده کرسنت حضور پیدا خواهد کرد.

 

نماینده مجلس: به «بنز» و «بی ام و» صادرات داریم
علی جدی، عضو کمیسیون صنایع: در حال حاضر میلیاردها دلار صادرات داریم و قطعه سازان داخلی به برندهای خارجی و اروپایی صادرات انجام می دهند؛ حتی برخی از شرکت های بخش خصوصی در حوزه قطعه سازی و نیرو محرکه به کشور آلمان و شرکت هایی همچون بنز و بی ام و صادرات انجام می دهند.

 

نظر رئیسی درمورد قطع ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو
همایون سامه یح نجف آبادی نماینده کلیمیان در مجلس و عضو کمیسیون بهداشت، مطرح کرد: «شاید در مقاطعی مجبور بودیم دارو با ارز آزاد وارد کنیم و من این را قبول دارم اما در نهایت آنچه نظر رییس جمهور، وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است، این است که در مورد قطع ارز یارانه‌ای هیچ تصمیمی گرفته نشود.»

 

ادعای بحرین: طرح تروریستی مرتبط با ایران را خنثی کردیم
اداره آگاهی و تحقیقات جنایی وابسته به وزارت کشور بحرین از دستگیری «عناصر تروریستی و خنثی‌سازی طرح تروریستی» آن‌ها خبر داد. اداره مذکور اعلام کرد که در تلاش برای حفظ امنیت ملی و در یک عملیات پیشگیرانه با همکاری سرویس اطلاعات ملی موفق به دستگیری این عناصر تروریستی شده است. وزارت کشور بحرین مدعی شد که این عناصر تروریستی قصد اجرای عملیات تروریستی برای برهم زدن صلح و امنیت داخلی را داشتند. اداره آگاهی و تحقیقات جنایی وابسته به وزارت کشور بحرین همچنین ادعا کرد که «این عناصر تروریستی با گروه‌های تروریستی حاضر در ایران مرتبط بوده و از آن‌ها مقادیری سلاح و مواد منفجره که از ایران منتقل شده، کشف و ضبط کرده‌اند».

 

شکایت فدراسیون فوتبال ایران علیه اردن

 فدراسیون فوتبال اردن چندی پیش علیه تیم ملی فوتبال بانوان کشورمان شکایتی را تنظیم و خواستار بررسی جنسیت تیم ملی فوتبال زنان ایران شد. در پی مطرح شدن این موضوع و اعتراض فدراسیون فوتبال اردن علیه تیم ملی فوتبال بانوان کشورمان در مرحله مقدماتی و بحث جنسیتی که مطرح کرده بود، فدراسیون فوتبال ایران شکایت خود را برای کمیته انضباطی و اخلاق AFC علیه فدراسیون فوتبال اردن ارسال کرد.

ارز ۴۲۰۰ تومانی را در برخی اقلام حذف کردیم، کسی متوجه نشد

امیرآبادی نماینده قم در مجلس شورای اسلامی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ملاحظاتی وجود دارد که مهمترین آن فضای روانی است که به جامعه منتقل می‌شود. در حالی که در برخی از اقلام مصرفی این ارز حذف شده، ولی کسی هم متوجه نشد، چون در گذشته هم این یارانه تاثیری در کاهش قیمت‌ها نداشته است و بدست مصرف‌کننده نمی‌رسید.

 

اظهارات رییسی علیه دولت قبل

ابراهیم رییسی رییس جمهور گفت: فروش نفت، منابع پولی، ارتباطات بین‎المللی و همه چیزهایی که قبلی‎ها می‎گفتند نمی‎شود، دارد اتفاق می‎افتد و به هیچ‎کس در دنیا باج نداده‎ایم.

 

تمام دانش‌آموزان تا پایان هفته آینده به مدارس می‌روند

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۱۰۵ هزار مدرسه مجوز بازگشایی را دریافت کرده‌‌اند، گفت: تا پایان هفته آینده تمام مدارس کشور مجوزهای لازم برای بازگشایی را دریافت می‌کنند.

 

پیشنهاد سپاه برای ایجاد محله اسلامی در تهران
فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) گفت: پیاده سازی جامع طرح محله اسلامی به عنوان یکی از مهمترین طرح ها برای بسترسازی رسیدن به جامعه اسلامی از جمله موارد مورد انتظار شهروندان تهران است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه
بورسیه شدن گرایی و زارع تا المپیک ۲۰۲۴
فرود اضطراری در فرودگاه شیراز تکذیب شد
محدودیت و ممنوعیت سفر به ایران برای ۶۸ کشور اعلام شد
آنگ سان سوچی به ۴ سال زندان محکوم شد
۸ کشته و زخمی در حادثه مرگبار رانندگی در نی‌ریز
اختصاصی؛ در حکمی از سوی وزیر فرهنگ؛ حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس شد
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.