رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند احدیان: فراموش کردید که رقیب خاتمی، رئیس مجلس وقت بود؟ /ادعای جدید درباره قتل های زنجیره ای / احمدی روشن: اگر تابلو شجریان بار دیگر نصب شود آن را مخدوش می‌کنم / رونمایی ابطحی از تصمیم اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ و... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه  را می‌بینید.

 

مرگ بیش از ۳۷ هزار تهرانی در شش ماه نخست سال ۹۹

بر اساس آمار منتشره از سوی سازمان ثبت احوال، در شش ماه نخست سال جاری (بهار و تابستان) ۳۷ هزار و ۸۱۲ تهرانی بر اثر عوامل مختلف فوت کردند، این در حالی است که در این مدت در مجموع ۲۴۱ هزار و ۶۷۸ نفر در کل کشور جان خود را از دست داده اند. پس از استان تهران که دارای بیشترین میزان فوتی در شش ماه نخست سال بوده است، استان اصفهان (۱۵ هزار و ۴۹۰ نفر) و استان فارس (۱۲ هزار و ۶۵۰ نفر) دارای بیشترین میزان فوتی‌ها در این مدت بوده‌اند./باشگاه خبرنگاران

واعظ آشتیانی: اصولگرایان به احتمال زیاد به وحدت خواهند رسید

فعال اصولگرا گفت: جمع بندی بنده این است که اصولگرایان در سال ۱۴۰۰ می‌توانند به یک نامزد واحد برسند، که این موضوع شانس موفقیت در انتخابات را بسیار زیاد خواهد کرد، اما در این بین، احتمال دارد دو نامزد از بدنه اصول گرایی در انتخابات حضور پیدا کند که در چنین شرایطی یک رقابت شکل می‌گیرد و این صندوق رای است که برنده انتخابات را مشخص خواهد کرد. امیررضا واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه اصولگرایان به مانند اصلاح طلبان فعالیت‌های انتخاباتی خود را برای سال ۱۴۰۰ کلید زده اند، گفت: قدر مسلم اصولگرایان در این دوره با سازوکار جدید انتخاباتی حضور پیدا خواهند کرد، زیرا باید از تجربیات گذشته درس گرفت و با آسیب‌شناسی که انجام می‌شود، نسبت به برنامه ریزی برای آینده اقدام کرد، از سوی دیگر، باید نقاط قوت را نیز شناسایی و آن‌ها را تقویت کرد. وی افزود: در جریان اصولگرایی نیز به هر ترتیب تفکرات و نگرش‌هایی فراوان و متفاوتی وجود دارد، اما آن چیزی که مهم است، توافق در اصول است که از اهمیت بسزایی برخوردار بوده، اما به تبع آن در فرعیات تفاوت در نگرش‌ها وجود دارد، اما این تفاوت‌ها قابل جمع شدن است، با توجه به توافقاتی که در اصول در جمع جریان اصولگرایی وجود دارد، بنابراین با توجه به این مساله موضوع وحدت در انتخابات پیش رو برای اصولگرایان در دسترس است و به دست خواهد آمد.

ابوالغیظ: ایران و ترکیه قلدری می‌کنند!

دبیرکل اتحادیه در مراسم افتتاحیه همایش یادشده با بیان اینکه کشورهای عربی در وضعیتی دشوار با همسایگان خود در منطقه قرار دارند به ایران و ترکیه اشاره کرده و مدعی شده است که این دو کشور از سالیان دور طمع امپراتوری در منطقه عربی را داشته‌اند.طبق گزارش الاهرام، ابوالغیط ادعا کرده است که هر دو کشور با «یورش»‌ به کشورهای عربی منطقه برای ایجاد منطقه تحت نفوذ زمینه سازی می‌کنند و تلاش دارند بر این مناطق سیطره پیدا کنند. بر اساس این گزارش، ابوالغیط این اقدام [ادعایی] را «قلدری منطقه‌ای» خوانده و مدعی شده است، به علت ایدئولوژی که سیاست دو کشور یادشده بر آن بنا شده و همچنین «اسلام سیاسی» که در این کشورها وجود دارد: «متأسفانه این اقدامات در آینده نیز ادامه خواهد داشت».

حسن خمینی: هیچ وقت جلوی نقل خاطرات از امام را نگرفته ایم

حجت الاسلام سید حسن خمینی طی سخنانی گفت: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در آینده شورایی پیش خواهد رفت. البته آقای کمساری سرپرست آن خواهند بود، ولی هیأت مدیره ای همراه خواهند بود که مؤسسه را کمک کنند.وی یادآور شد: مؤسسه در طول عمر خودش با تمام توان ایستاده که امام وجه المصالحه هیچ تفکر و جناحی نشود و اتفاقا بخش مهمی از اتهامات به خاطر این است که این مجموعه استقلال خودش را حفظ کرده و با موج های گذرا همراه نشده است.سید حسن خمینی افزود: ما نه خودمان و نه هیچ نهادی را متولی انحصاری قرائت نمی کنیم و تفسیر شخصیت و اندیشه امام نمی دانیم و هیچ وقت نیز جلوی نقل خاطرات از امام را نگرفته ایم؛ هرچند اگر جایی سندی بر خلاف آن داشته باشیم، منتشر می کنیم. سید حسن خمینی اظهار داشت: ایستادن بر مواضع بسیار سخت است و ما باید بر عقیده ای که داریم ثابت قدم بمانیم و ارزش مؤمن هم این است که در فراز و فرودها ایستادگی کند.یادگار امام در پایان گفت: بسیاری افراد جانشان را در راه امام دادند و ما هم اگر لازم باشد باید آبرویمان را بدهیم. ان شاء الله دوستان با همت بتوانند این مسیر را ادامه بدهند.

واکنش معاون وزیر کشور به هشتگ «واکسن بخرید»

معاون سیاسی وزیر کشور با انتقاد از ایجاد دوگانه‌ها در کشور از جمله دوگانه «خرید – تولید واکسن کرونا»، گفت: به موازات تلاش برای تولید واکسن ایرانی کرونا، همه اقدامات لازم برای تهیه و خرید واکسن کرونا هم در حال انجام است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، جمال عرف، معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور در ششمین همایش معاونین سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری های سراسر کشور که به صورت ویدئوکنفرانس در محل وزارت کشور برگزار شد، گفت: هیچ نوع دوگانه‌ای وجود ندارد؛ اما برخی تلاش می‌کنند با دوگانه‌سازی‌های کاذب، اهداف دیگری را دنبال کنند اما ما باید حواسمان باشد که درگیر این حواشی نشویم. عرف همچنین با تأکید بر اینکه مصادیق این نوع دوگانه‌سازی‌ها را در حوزه‌های مختلف مشاهده می‌کنیم، افزود: مثلاً مدتی درباره کرونا به دوگانه «سلامت – مذهب» دامن زدند؛ بعد که با هشیاری مردم نتیجه‌ای از این دوگانه نگرفتند، دوگانه «سلامت – معیشت» را درست کردند و الآن هم مدتی است که دوگانه‌های دیگری درباره واکسن کرونا تولید و پخش می‌شود؛ به عنوان مثال، دوگانه «خرید – تولید واکسن کرونا» از این نمونه دوگانه‌سازی‌هاست.

درآمد روسیه از ایران دزدیده شد!

رسانه‌های روسی از سرقت یک میلیون دلار از منابع درآمدی حاصل از ارائه خدمات کنسولی روسیه به ایران که متعلق به وزارت خارجه روسیه بوده، توسط یک کارمند دولت این کشور خبر دادند. شبکه راشا تودی روز پنجشنبه به نقل از شبکه تلویزیونی رن تی وی در گزارشی مدعی شد، این مبلغ بخشی از ۱.۵ میلیون دلار پرداختی ایران در قبال ارائه خدمات کنسولی بوده است. این پول توسط دیپلمات‌ها به دفتر خانم ناتالیا آگالتسووا متخصص ارشد اداره پول و دارایی وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه ارسال شده بود. این کارمند اداره پول و دارایی وزارت خارجه روسیه متهم به سرقت این میزان پول است که در دو چمدان به وی تحویل داده شده است.به ادعای شبکه خبری راشا تودی، ایران احتمالا پول حاصل از خدمات کنسولی را به سفیر روسیه در تهران داده و مقامات سفارت تایید کردند که تمام پول حاضر و آماده داخل بسته‌هایی که شبانه روز از آن محافظت می‌شده، قرار گرفتند.

بازداشت همه اعضای شورای شهر ساری

به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان مازندران، در ادامه رسیدگی به پرونده تخلفات مالی شهرداری و شورای شهر مرکز استان، آخرین عضو شورای شهر ساری به اتهام فساد مالی با دستور قضایی توسط سازمان اطلاعات سپاه کربلا دستگیر شد. شایان ذکر است؛ وی آخرین بازمانده اعضای شورای شهر ساری بوده است. دستگاه قضایی استان طبق فرامین مقام معظم رهبری و در راستای اهداف اعلامی ریاست معزز قوه قضاییه با رویکرد مقابله با انواع فساد اقتصادی و مالی، مصمم است با به دست آوردن مستندات و دلایل کافی؛ ریشه‌های فساد را در استان بخشکاند تا مردم شاهد اجرای عدالت در تمام سطوح جامعه باشند.

پاسخ شورای شهر تهران به فرمانداری در مورد تابلوی خیابان شجریان

علی اعطا در گفت وگو با ایسنا، در مورد اظهارات فرماندار تهران مبنی بر لزوم طی شدن مراحل قانونی مصوبه شورا برای نامگذاری خیابانی بنام استاد شجریان گفت: کلیه مصوبات شورا به فرمانداری تهران به عنوان دبیرخانه هیات تطبیق مصوبات ارسال می شود. اما هیات تطبیق مصوبات که یکی از اعضاء آن فرماندار است، در مقام تایید یا رد مصوبات نیست، بلکه صرفا در مهلت دو هفته ای، می تواند نسبت به مصوبه ای اعتراض کند. اعطا با بیان اینکه در مورد مصوبات نامگذاری در شورای شهر براساس قانون اصلا نباید این فرآیند طی شود، افزود: دقت داشته باشید که در مورد مصوبات نامگذاری ها اصلا فرایند فوق الذکر طی نمی شود و صرفا جهت اطلاع به فرمانداری ارسال می شود و بحث مهلت دو هفته ای و اعتراض یا رد و تایید نیز اساسا مطرح نیست. فرماندار نمی تواند مکاتبه کند و بگوید دلایل و معیارهای این نامگذاری ها چیست. وی با اشاره به سخن فرماندار تهران درمورد رد مصوبه نامگذاری معبری به نام شجریان گفت: بر خلاف مطلب عنوان شده این مصوبه نیز برای هیات تطبیق جهت اطلاع ارسال شده است و به طور کلی رد و تایید و سوال درباره معیارهای نامگذاری، کار فرمانداری و هیات تطبیق نیست.

هشدار رئیس قوه قضائیه درباره قمار در فضای مجازی

رییس قوه قضاییه گفت: نباید اجازه دهیم فضای مجازی بستری برای قمار، فحشا، فساد، تخلفات حوزه مواد مخدر و یا کلاهبرداری‌ها شود. حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی روز پنجشنبه در دیدار با نخبگان و نمایندگان اقشار خراسان شمالی در بجنورد اظهار داشت: اگر فضای مجازی بستری برای ضربه به اقتصاد و یا ضربه به اخلاق و حریم خصوصی شود، این فضا نمی تواند مفید و قابل استفاده باشد. وی افزود: فضای مجازی همچون اتوبان است که اگر نظم آن برهم زده شود عرصه بر همه تنگ می شود و این خلاف حقوق مردم و حقوق اجتماعی است. وی درباره برخی درخواست‌ها برای سرعت دادن به دادرسی ها و رسیدگی به پرونده ها در دستگاه قضا گفت: اکنون آمار و ارقام از جمله در خراسان شمالی نشان از این دارد که رسیدگی به پرونده‌ها شتاب گرفته و زمان آن کوتاه شده است.

عذرخواهی رسمی شینزو آبه از مردم ژاپن به دلیل برگزاری یک میهمانی شام

شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین ژاپن روز پنج‌شنبه عذرخواهی عمیق خود را به دلیل هزینه‌های غیرقانونی مربوط به برگزاری یک مهمانی شام که دفتر کارش برای هوادارانش برگزار کرده بود، اعلام کرد. به گزارش یورونیوز؛ او با انتشار بیانیه‌ای رسمی «عمیقا از مردم و همه اعضای حزب حاکم و حزب مخالف» عذرخواهی کرد و در مقابل آنها سر تعظیم فرو آورد. این میهمانی شام در سال ۲۰۱۸ میلادی برگزار شده بود و گفته می‌شود که هرکدام از میهمانان آقای آبه برای شرکت در آن ۵ هزار ین (۴۸ دلار) پرداخت کرده بودند. اما نمایندگان مخالف آقای آبه در پارلمان ژاپن اعلام کردند که هزینه برگزاری چنین جشنی آن هم در یکی از هتل‌های مجلل توکیو، بیش از این رقم بوده و دفتر آقای آبه در آن زمان تفاوت قیمت را گزارش نداده و به گونه‌ای روی آن سرپوش گذاشته است. هرچند دادستان‌های ژاپن در جریان رسیدگی به این شکایت، به دلیل کمبود شواهد، اتهامی را علیه اقای آبه مطرح نکردند، به طور رسمی هیرویوکی هایکاوا، دستیار ۶۱ ساله او را متهم کردند. با وجود این، آقای آبه در جریان عذرخواهی رسمی خود از مردم کشورش اعلام کرد: «حتی اگر حسابداری این کار را بدون اطلاع من انجام داده باشد نیز من کاملاً خودم را از نظر اخلاقی در این ماجرا مسئول می دانم.» او افزود در آن زمان مشغول ایفای نقش به عنوان نخست‌وزیر بوده و به همین دلیل برنامه‌ریزی‌های مربوط به این میهمانی را به دیگران واگذار کرده و اصلا خود را درگیر نکرده است.

پرونده سه محکوم به اعدام حوادث آبان به دادگاه انقلاب ارجاع شد

وکیل مدافع محمد رجبی یکی از محکومان به اعدام حوادث آبان سال ۹۸ از ارجاع پرونده موکلش و دو نفر دیگر به شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب برای رسیدگی مجدد خبر داد. حسین تاج در این باره اظهار کرد: با توجه به ارسال پیامک به همکارانم مبنی بر  ارجاع پرونده به شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب، پرونده امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه بازداشتی آبان ۹۸، برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب ارجاع شده است. وی افزود: این موضوع هنوز به من ابلاغ نشده است. براساس این گزارش، امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی سه محکوم به اعدام حوادث آبان سال ۹۸ محکوم شده بودند. حسین تاج چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ماه از ارائه درخواست اعاده رسیدگی به پرونده این افراد در قالب ماده ۴۷۷، به رییس قوه قضاییه خبر داد. دیوان عالی کشور نیز شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ اعلام کرده بود که «اعاده دادرسی سه محکوم اعدامی حوادث آبان ماه در دیوان عالی کشور پذیرفته شد و پرونده مجددا در شعبه دیگری (هم عرض) رسیدگی می شود.»

گنجی: اصلاح‌طلبان با رسانه‌های معاند مواضع مشترک دارند

عبدالله گنجی، فعال رسانه ای در کانال تلگرامی خود نوشت: بررسی کردم مواضع شبکه ملکه و صدای آمریکا و همه رسانه های ماهواره ای در محورهای ذیل که در کشور جاری است با طیف پیشرو اصلاح طلبان و تا حدودی دولت صد درصد یکی است. چرا؟

قانون انتخابات ریاست جمهوری
رفراندوم
نظامیان و انتخابات
FATF
مذاکره پسا ترامپ
خرید واکسن
فردوسی پور
بودجه۱۴۰۰

توصیه سردار نقدی به نیروهای سپاه و بسیج: از واکسن خارجی استفاده نکنید

سردار نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه گفت در واکسیناسیون واکسن‌های خارجی کرونا مشارکت نخواهیم کرد.سردار نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه گفت: ما متولی امر بهداشت و درمان کشور نیستیم و در تصمیمات تخصصی این حوزه دخالت نمی‌کنیم؛ اما با توجه به توصیه متخصصان، تشکیک‌های جدی کارشناسان دنیا و سوابق بد برخی تولیدکنندگان کنونی واکسن کرونا، به پرسنل سپاه و بسیج تزریق واکسن‌های خارجی کرونا را به دلیل مکانیسم عمل خاص آنها توصیه نمی‌کنیم.وی ادامه داد: در امر واکسیناسیون عمومی واکسن‌های وارداتی هم مشارکت نخواهیم کرد؛ البته برای عموم کشور تصمیم گیری با وزارت بهداشت است. اما اگر واکسن کرونای تولید داخل به مرحله واکسیناسیون عمومی برسد، با کمال میل حاضریم حماسه بسیج در ریشه‌کنی فلج اطفال را تکرار کنیم.

آیا احمدی نژاد و رئیس دولت اصلاحات با یکدیگر دیدار کرده اند؟

شریف زاده درباره خبر دیدار احمدی نژاد و محمد خاتمی گفت: خبر ندارم و فکر هم نمی کنم. هرچه ما به انتخابات نزدیک می شویم شایعات زیادی شکل می گیرد که خیلی هایش خلاف واقع است و فقط برای گرم کردن بازار انتخابات و اهداف دیگر مطرح می شوند. در زمان انتخابات مجلس یازدهم هم مطرح شد که آقای احمدی نژاد و آقای قالیباف چهار دیدار با یکدیگر داشتند و درباره کاندیداها بحث کردند که چه کسانی بیایند، در حالی که همه اش کذب بود. حالا نیز شاید به خاطر کاهش واهمه از مشارکت مردم، چنین چیزهایی برای گرم کردن بازار انتخابات مطرح می شود.

روحانی:‌ جنگ اقتصادی به پایان رسیده

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه جنگ اقتصادی به پایان راه خود رسیده است گفت: افتتاح‌های اخیر ضربه بزرگی به استکبار جهانی است که می‌خواستند ایران را تعطیل کنند.آنها در تصورات خامشان می‌خواستند مردم را در صف‌های طولانی گرفتن نان قرار دهند.

هشدار ظریف به ترامپ درباره هرگونه ماجراجویی علیه ایران

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به اتهام‌زنی رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران در خصوص حملات راکتی به سفارت واشنگتن در بغداد پاسخ داد.ظریف در صفحه توییتر خود نوشت: ترامپ از یک عکس بی‌ارزش برای اتهام‌زنی به ایران استفاده می‌کند.دفعه قبل، ایالات متحده با ادعای ساختگی تسلیحات کشتار جمعی منطقه ما را نابود کرد، ۷ تریلیون دلار به باد داد و موجب تلفات ۵۸۹۷۶ آمریکایی شد. این بار به مراتب بدتر خواهد بود. ترامپ مسئول کامل عواقب هرگونه ماجراجویی در روزهای پایانی کارش خواهد بود.

آخرین وضعیت جسمانی آیت ‌الله مصباح یزدی

قائم‌مقام موسسه امام خمینی(ره) گفت: آیت‌الله مصباح یزدی ضعف جسمانی شدید دارند، وضعیت جسمی تثبیت ‌شده و در منزل تحت مراقبت پزشکان هستند.آیت‌الله محمود رجبی درباره آخرین وضعیت سلامتی آیت‌الله مصباح یزدی اظهار داشت: وضعیت این عالم ربانی ثابت است و تشدید نشده و موضوع خاص و جدیدی نیست. عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: آیت‌الله مصباح یزدی ضعف جسمانی شدید دارند که گاهی تشدید و گاهی کمتر می‌شود، وضعیت جسمی تثبیت ‌شده و در منزل تحت مراقبت پزشکان هستند. قائم‌مقام موسسه امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: دعای علاقه‌مندان آیت‌الله مصباح یزدی تاکنون مؤثر بوده و درخواست می‌کنیم مردم برای شفای کامل ایشان دعا کنند.

توصیه ضد ایرانی داماد ترامپ به بایدن

داماد و مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا گفت، دولت او «اسرائیل‌دوست‌ترین» دولت این کشور بود و رئیس جمهور بعدی برای توافق با ایران عجله نکند.«جرد کوشنر» روز پنجشنبه گفت، دولت فعلی آمریکا «اسرائیل‌دوست‌ترین» دولتی بوده که او در خاطر دارد. کوشنر در مصاحبه با روزنامه «اسرائیل هیوم» مدعی شد: «ما اسرائیل‌دوست‌ترین دولتی بودیم که به خاطر دارم. اما همچنین بزرگ‌ترین حامی اعراب و مسلمانان بودیم. ما میان مردم منطقه اعتماد ایجاد کردیم و این کار باعث شد اعتبار لازم برای پیشبرد طرح‌های خود را به دست آوریم».داماد ترامپ که در سفر به مغرب به سر می‌برد، افزود:‌ «یکی از پروژه‌هایی که بیشترین لذت را از آن بردم، توافق ابراهیم بود که چهار توافق صلح میان اسرائیل، امارات متحده عربی، بحرین، سودان و مراکش را شامل شد».

وصیت‌نامه جدیدی از آیت الله هاشمی وجود ندارد

«محسن هاشمی» رییس شورای شهر تهران: آخرین وصیت‌نامه شرعی آیت الله هاشمی رفسنجانی مربوط به سال ۱۳۷۹ است. به دلیل زنده بودن برنامه (جهان‌آرا) و طرح سوال درباره وصیت‌نامه آیت الله هاشمی رفسنجانی، از پاسخم درباره وصیت‌نامه برداشت اشتباهی صورت گرفته است. با توجه به رفاقت و همکاری طولانی میان آیت الله هاشمی رفسنجانی و آیت الله خامنه‌ای، مکاتبات متعددی میان آنها صورت گرفته است که از جمله آن، آیت الله هاشمی در چند سال پایانی عمر، مشغول تحریر نامه مشروح به آیت الله خامنه‌ای به عنوان دوست و همراه شصت ساله در مبارزه و انقلاب بودند که البته با رحلت ایشان این نامه ناتمام ماند و بنده به رسم امانت آن را تحویل رهبرانقلاب دادم و وصیت‌نامه جدیدی وجود ندارد./تسنیم

ادعای جدید درباره قتل های زنجیره ای 

محمد نیازی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در زمان رسیدگی به پرونده معروف به قتل‌های زنجیره‌ای، در توضیحاتی به گفت‌وگوی علی یونسی پاسخ داد.

او نوشت: کارشناسان و بازجویان پرونده همگی بدون استثنا، از مدیران شناخته و کارشناسان ارشد و باسابقه وزارت اطلاعات بودند که با درخواست دادسرای نظامی تهران، پس از بررسی‌های لازم و با تأیید و هماهنگی معاونت حفاظت وزارت اطلاعات، به دادسرای مذکور مأمور شدند.

آقای یونسی خطاب به یکی از اعضای تیم تحقیق پرونده قتل‌های زنجیره‌ای، که پیشتر مسئولیت‌هایی چون معاونت امنیت و معاونت بررسی و قائم‌مقامی معاونت ضد جاسوسی و غیره را در وزارت اطلاعات عهده‌دار بوده، در جلسه‌ای با حضور معاون حفاظت وقت وزارتخانه فوق، اظهار داشت: «شما که آمدید خیالم راحت است.» و در ادامه از وی خواست در یک جلسه توجیهی برای مدیران وزارت اطلاعات سخنرانی کند. حال چگونه آقای یونسی به خود اجازه می‌دهد ایشان را شکنجه‌گر و بی‌ارتباط با وزارت اطلاعات بخواند؟!/تاریخ ایرانی

جواد لاریجانی: FATF ساز و کار مسخره‌ای است

محمدجواد لاریجانی گفت: اکنون در دنیا، کشور‌های عضو اف‌ای تی اف، بزرگترین حامیان تروریسم هستند؛ به عنوان نمونه، عربستان به عنوان عضو اف‌ای تی اف، آیا از نظر بودجه‌ای که برای حمایت از داعش هزینه کرد، رکورددار نیست؟ وی افزود: آیا فرانسه یا امریکا در حمایت همه جانبه از گروهک منافقین و دیگر گروه‌های تروریستی رکورددار نیستند؟ لاریجانی گفت: پس، اف‌ای تی اف، ساز و کار مسخره‌ای است که ایجاد کردند تا روی دیگران پیاده کنند. این تحلیگر مسائل سیاسی تصریح کرد: اگر بناست ما به این ساز و کار‌ها عمل کنیم خیلی ابلهانه است، اما اگر بناست عمل نکنیم و برخی بگویند تنها عضو می‌شویم، اما عمل نمی‌کنیم، چیز بدی نیست. وی افزود: می‌گویند ما عضو fatf می‌شویم و تمام تراکنش‌های مالی را که آنان بخواهند گزارش می‌دهیم؛ اگر می‌خواهید به این شکل بچه خوبی باشید، پیوستن به اف‌ای تی اف، صد در صد به زیان ماست و هیچ تأثیری هم بر رفع تحریم‌ها ندارد.

علم الهدی: اگر عده‌ای در سال ۸۸ مدعی تقلب در انتخابات بودند، باید با رئیس جمهور وقت مقابله می‌کردند نه با رهبری

علم‌الهدی: این برای ما این بصیرت را ایجاد می‌کند که هر وقت جریان دشمن بخواهد مسیر رهبری را منحرف بکند، بر امکانات یک نظام و قدرت ولایی دست پیدا کند، راهش سرکوب کردن حیثیت رهبری به‌ وسیله عوامل خاصی است که با سرکوبگری حیثیت و شخصیت رهبری می‌شود بر یک نظام و جامعه ولایی مسلط شد، عین همین شگرد را در سال ۸۸ داشتیم. در سال ۸۸، بحث سر این بود که یک عده «ادعا» کردند تقلب در انتخابات، اگر این‌ها که مدعی تقلب در انتخابات بودند، باید با رئیس‌جمهور وقت مقابله می‌کردند نه با رهبری، این‌ها در شعارهایشان شروع کردند به رهبری اهانت کردن، ستون خیمه نظام را هدف قرار دادند، کسی نگفت مرگ بر رئیس‌جمهور و اهانتی به رئیس‌جمهور نکردند، این‌ها رهبری و مقام امامت و ولایت امت را مورد هجمه قرار دادند؛ یعنی تکرار همان شگرد شیطانی انحراف رهبری از خط امامت در صدر اسلام بود که فکر کردند برای براندازی رهبری در جریان نظام و مقابله با رهبری، مساله انتخابات را بهانه کنند، ستون خیمه نظام را مورد حمله قرار بدهند، این شگرد هنوز هم برای دشمن هست و آنان هنوز هم در مقام سرکوبی نظام و مقابله با انقلاب، سعی می‌کند ستون خیمه نظام و رهبری ولایت را مورد هجمه و حمله قرار بدهند.

رونمایی زیباکلام از نامزدهای ۱۴۰۰

صادق زیباکلام با اشاره به اینکه رقابت در سال ۱۴۰۰ بین اصول گرایان خواهد بود، گفت: در این بین آن‌ها با توجه به اختلافات عمیقی که با هم دارند، نمی‌توانند، به تفاهم و یا به قول خودشان به وحدت دست پیدا کنند، در انتخابات مجلس نیز در غیاب اصلاح طلبان آن‌ها به یک وحت صوری دست پیدا کردند، هرچند که قالیباف توانست رئیس مجلس شود، اما تمام کرسی‌های مهم دیگر را به تندرو‌های اصولگرا واگذار کرد. وی افزود: به طور مثال زاکانی به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌ها انتخاب شود، قاضی زاده هاشمی نائب رئیس شد و آقا تهرانی و ذوالنور نیز رئیس کمیسیون شدند، به نوعی جبهه پایداری و تندرو‌های اصولگرا در حال حاضر عنان کار مجلس را در اختیار دارند و هر زمانی که قالیباف مخالف خواست عمل آن‌ها حرکت می‌کند، او را تحت فشار قرار می‌گذارند، تا در نهایت به خواسته خود برسند، در انتخابات آینده نیز جبهه پایداری و امثالهم با توجه به زیاده خواهی‌های که دارند نمی‌توانند با طیف معتدل این جریان به وحدت برسند. زیباکلام اظهار داشت: اصولگرایان دو شقه خواهند شد که در یک طرف معتدلین حضور خواهند داشت، افرادی از جنس لاریجانی، ناطق نوری، توکلی، باهنر و… و در سوی مقابل نیز جریان تندرو و رادیکال شامل، جبهه پایداری، طرفداران احمدی نژاد، جمعیت ایثارگران، رهپویان و…، نامزد تندرو‌ها به احتمال زیاد سعید جلیلی خواهد بود، این جریان از قالیباف حمایت نخواهند کرد، زیرا او را واجد شرایط انقلابی گری نمی‌دانند و به سوی جلیلی خواهند رفت و در این بین پایداری‌ها نقش اصلی را بر عهده دارند. این استاد دانشگاه تهران اضافه کرد: جریان معتدل و میانه رو اصولگرا نیز در وهله اول از لاریجانی حمایت خواهد کرد، اما افرادی نظیر قالیباف، دهقان و ضرغامی نیز در صورت حضور ممکن است، حمایت این طیف را داشته باشند، هرچند احتمال همزمان آن‌ها نیز وجود دارد که ممکن است سبد رای آن‌ها در اکثر موارد یکسان باشد و این شانس آن‌ها را در برابر جلیلی کمتر خواهد کرد. این در حالی است که شانس تندرو‌ها خیلی بیشتر است، زیرا بسیاری از طرفداران اصولگرایان معتدل نیز از وضعیتی که در کشور وجود دارد ناراضی هستند و احتمال اینکه رای ندهند، بسیار است. وی ادامه داد: اما در سوی مقابل طرفداران تندرو‌ها به صورت تشکیلاتی و تحت هر شرایطی رای می‌دهند، که به مانند انتخابات مجلس می‌توانند در ۱۴۰۰ نیز به پیروزی برسند، این در حالی است که احتمال حضور یک نظامی مانند سردار محمد وجود دارد که می‌تواند یک بازی تبلیغاتی باشد، برای ترساندن مردم از روی کار آمدن نظامیان و افزایش مشارکت، اما اگر این ترفند را نیز به کار ببرند، باز هم افاقه‌ای نخواهد کرد، زیرا جواب نمی‌دهد.

اگر بتوانیم برای خرید واکسن لحظه‌ای درنگ نخواهیم کرد
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در حساب توییتری خود نوشت: اگر بتوانیم حتی یک روز زودتر از هرجای دنیا واکسن معتبر و موثر وارد کنیم، لحظه ای درنگ نخواهیم کرد. مردم مطمئن باشند که وزارت بهداشت دستورالعمل های شفافی برای دریافت ‎واکسن کرونا تدوین واعلام خواهدکرد. هیچ مقام دولتی وخانواده‌اش نمی‌تواند خارج از این دستورالعمل به واکسن دسترسی پیدا کند.

آمار جانباختگان زلزله بم بعد از ۱۷ سال

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور:در زلزله بم ۳۴ هزار نفر جان خود را از دست دادند. حالا بماند که چند نفر در حین آواربرداری با لودر یا با بیل و کلنگ فوت شدند.در شهر تهران ۱۲ هزار قطعه یعنی ۱۲ هزار سازه و نه واحد روی گسل ساخته شدند. در کرج بیش از ۵۴ هزار قطعه و در تبریز عدد بزرگی که مشابه همین اعداد است. در زلزله سرپل ذهاب چندین برابر نیاز، چادر توزیع کردیم. دو ساعت بعد همان چادر در میدان اصلی کرمانشاه به فروش می‌رسید. در مورد حادثه روی داده برای کوهنوردان از یک هفته پیش اعلام کردیم که شرایط مناسب نیست. آن وقت عده‌ای که خود را کوهنورد حرفه‌ای هم می‌دانند با ماموران درگیر شده و در دمای منفی ۲۰ درجه قصد صعود داشتند. نتیجه می‌شود همین حادثه تلخی که رخ داد./ایسنا

جامعه روحانیت ادعای حمایت از نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری را رد کرد

اطلاعیه جامعه روحانیت:به دنبال انتشار خبری مبنی بر دیدار دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز با یکی از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری در یکی از رسانه‌ها، بدین وسیله ضمن تکذیب این خبر تاکید می‌شود چنین دیداری انجام نشده و از اساس کذب است.تاکنون جامعه روحانیت مبارز و یا اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت با هیچکدام از نامزدهای ریاست جمهوری بحث یا مذاکره و دیداری نداشته‌اند و در هیچ کدام از جلسات شورای وحدت و یا در جلسات جامعه روحانیت در مورد نامزدی افراد یا داوطلب مطرح، بحث یا مذاکره‌ای صورت نگرفته است/ایرنا

آملی لاریجانی موافق تصویب لوایح شد؟

سید محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با بررسی FATF می گوید: چهارشنبه اولین جلسه مجمع بعد از اعلام خبر موافقت رهبر معظم انقلاب با بررسی مجدد لوایح FATF بود اما زمان آغاز جلسات بررسی مجدد را دبیرخانه اعلام نکرده است. حدس اینکه حجم مخالفت‌ها در این دور کمتر باشد، با توجه به شرایط کشور و اینکه حضور ایران در لیست سیاه تبعات خود را نشان داده، حدس دور از ذهنی نیست. در این دور اگر دولت بتواند دفاع خوب و مستدلی داشته باشد امیدواریم موضوع حل شود. تبعات یک سال اخیر لیست سیاه FATF شاید در تغییر برخی موضع‌گیری‌ها در مجمع تأثیر بگذارد. نفس تأکید دولت و درخواست از رهبر معظم انقلاب و موافقت ایشان با این درخواست می‌تواند در نظر برخی تأثیر بگذارد تا با نگاهی متفاوت موضوع را ببینند./ایران

شورای ائتلاف حرکت جدا از جامعه روحانیت را تایید کرد

پرویز سروری، دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: در حال حاضر ما به یک جمع بندی رسیده‌ایم که هر دو طیف شورای وحدت و شورای ائتلاف، اقدام به ظرفیت سازی کرده و ظرفیت‌های خود را سازماندهی کنند و در کنار آن، تلاش برای رسیدن به وحدت نیز ادامه پیدا کند. امیدواریم که در آینده مثل دوره قبل، بتوانیم به یک وحدت فراگیر دست پیدا کنیم. اگر اصولگرایان متوقف به امر وحدت شوند، کار نادرستی است بدین معنا که اگر ما سازماندهی و اقدام به بستن لیست و رسیدن به مدل انتخاب، مدل پیروزی و مدل وحدت و برنامه را متوقف به امر وحدت کنیم، یک خسران و زیان بزرگ است. این چهره سیاسی اصولگرا درباره رایزنی شورای ائتلاف با پایداری‌ها عنوان کرد: حتما این رایزنی را شروع می‌کنیم و هم ادامه خواهیم داد./برنا

رییسی کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ است؟

از همان زمان اعلام نتایج انتخابات ۹۶ برخی ناظران از این می‌گفتند که رییسی با اتکا به حدود ۱۵ میلیون رایی که به دست آورده، خود را برای انتخابات ۱۴۰۰ آماده خواهد کرد. تا اینکه رییس قوه قضاییه چندی پیش، در نشستی به ‌مناسبت گرامیداشت ۱۶ آذر و روز دانشجو، تاکید کرد که به هیچ‌چیز غیر از قوه قضاییه فکر نمی‌کند. حال در شرایطی که گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال کاندیداتوری قالیباف هر روز با اطمینان بیشتر مطرح می‌شود، انتقاد اخیر رییسی از دولت و بازگشت او به مباحث سیاسی نیز مورد توجه برخی ناظران قرار گرفته و این پرسش را بار دیگر مطرح کرده که آیا به‌جز کاندیداتوری احتمالی رییس قوه مقننه، باید منتظر کاندیداتوری رییس قوه قضاییه نیز در انتخابات ریاست‌جمهوری باشیم!/اعتماد

۲۵ میلیون نفر توان خرید گوشت را ندارند

رحمت الله نوروزی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می‌گوید شش دهک جامعه، یعنی بیش از۲۵ میلیون نفر، توان خرید گوشت را ندارند.این نماینده مجلس، کارگران، کارمندان و بازنشستگان را از جمله این گروه‌ها دانست. به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، مصرف گوشت قرمز در سال ۹۸ در میان طبقه متوسط جامعه به‌نسبت سال ۹۵ بیش از ۳۰ درصد کاهش داشته است. علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی: استاندارد سرانه مصرف گوشت در سطح جهان ۱۲ تا ۱۲/۵ کیلو در سال است که قبلا سرانه مصرف گوشت در ایران به همین میزان بود اما کم کم به خاطر افزایش قیمت، کمبود بودجه و کاهش توان خرید مردم اکنون سرانه مصرف گوشت مردم در ایران به ۸ کیلو در سال رسیده است.

خوب شد سهمیه ۳۰ درصدی زنان از پستهای دولتی، توسط دیوان عدالت اداری لغو شد

روزنامه اطلاعات در سرمقاله خود نوشت:رأی دیوان عدالت اداری از یک پشتوانه حقوقی و منطق عقلانی برخوردار است و نشان می‌دهد که مصوبه دولت هیچ مبنای تعریف شده‌ای نداشته است. زنان برای آنکه بتوانند سهم واقعی خود را از همه مصادر و موقعیت‌ها بگیرند، فقط یک راه دارند و آن این است: خود را قوی و قوی‌تر کنند. درست است که زنان نام‌آور و نابغه کم نداریم، اما جامعه زنان و فعالان حقوق زنان باید به این نکته زیربنایی توجه کنند که قدرت زنان، برخاسته از شماری زنان نام‌آور نیست و نخواهد بود.

ترامپ: بایدن «رئیس جمهور جعلی» است

رئیس جمهور آمریکا در رشته پیامی توییتری دیوان عالی آمریکا را ضعیف و بی‌کفایت و رئیس جمهور منتخب این کشور را رئیس جمهور جعلی نامید.«دونالد ترامپ» روز شنبه در رشته توییتی ضمن حمله لفظی به وزارت دادگستری و اداره تحقیقات فدرال آمریکا، «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا را «رئیس جمهور جعلی» نامید.ترامپ در پیامی توییتری نوشت: «وزارت “دادگستری” و اف‌بی‌آی در قبال تقلب آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، بزرگترین کلاهبرداری تاریخ ملت ما، بر خلاف شواهد قانع‌کننده هیچ کاری نکردند. آن‌ها باید خجالت بکشند. تاریخ این را به یاد خواهد داشت. هرگز تسلیم نشوید. ششم ژانویه در واشنگتن شما را می‌بینم».رئیس جمهور آمریکا در پیامی دیگر نوشت: «گزارش دورهام کدام گوری است؟ آن‌ها از کمپین من جاسوسی کردند، با روسیه (و دیگران) تبانی کردند و مچشان گرفته شد. گزارش‌های هاروویتز درباره کامی و مک‌کابی را بخوانید. حتی اخبار جعلی نیویورک تایمز هم گفت این بد است. آن‌ها همه تلاش خود را کردند و شکست خوردند و حالا تلاش می‌کنند انتخابات را بدزدند».ترامپ در دنباله این پیام‌ها نوشت: «دیوان عالی آمریکا در قبال تقلب انتخاباتی عظیم که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ رخ داد کاملاً ضعیف و بی‌کفایت عمل کرد. ما مدارکی قطعی داریم اما آن‌ها نمی‌خواهند ببینند. آن‌ها می‌گویند موضعی نداریم. اگر انتخابات ما فاسد باشد کشوری هم نداریم».او در پیامی دیگر نوشت: «یک سرباز جوان در افغانستان به من گفت انتخابات در افغانستان، از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا امن‌تر است و بهتر اداره می‌شود. [انتخابات] ما با میلیون‌ها میلیون برگه رأی تقلبی پُستی انتخاباتی شبیه یک کشور جهان سومی را داریم. رئیس جمهور جعلی!»

روایت هاشمی از مشورت رئیس دولت اصلاحات برای مذاکره با آمریکا

هاشمی رفسنجانی در خاطرات سال ۷۶ از مشورت خاتمی رئیس جمهور وقت با او در مورد مذاکره با آمریکا نوشته است.در قسمتی از خاطرات ۶ دی ماه سال ۷۶ هاشمی رفسنجانی آمده است.در جلسه شورای مجمع تشخیص مصلحت، چند عنوان دیگر برای سیاست‌های کلی درامور اقتصادی تصویب شد. بعد از جلسه، آقای خاتمی، رئیس‌جمهور به دفترم آمد. خبر داد که پس از اظهارات ایشان در مورد صحبت با مردم آمریکا و جوسازی رسانه‌های غربی در خصوص تمایل ایران به مذاکره با آمریکا، پیامی از سوی دولت آمریکا- از طریق حافظ منافع‌شان، سوییس رسیده که اظهارآمادگی برای مذاکره کرده‌اند. موضوعات قابل طرح از سوی خودشان را نوشته‌اند و افرادشان را تعیین‌کرده‌اند. گفته‌اند، باید خبر مذاکرات هم داده شود و ایران هم هر موضوعی را بخواهد، می‌تواند مطرح کند؛ تقریباً همان چیزی‌که در اظهارات علنی گفته‌اند. برای کیفیت جواب، مشورت‌کرد. گفتم، قبلاً نظر رهبری را بگیرند و سپس مذاکره کنیم.

هشدار اصلاح طلب معروف به مجلس و شورای نگهبان

عضو حزب اعتماد ملی در تحلیل خود از انتخابات ۱۴۰۰ و شرایط حاکم بر آن می‌گوید مجلس و شورای نگهبان با تصویب قوانین خاص، شرایط را طوری رقم زده‌اند که هرکس بتواند نتیجه انتخابات را پیش‌بینی کند و همه از تنگ‌تر کردن فضای رقابت ضرر می‌کنند.محمد جواد حق شناس عضو شورای شهر تهران درباره طرح اصلاح قانون انتخابات از سوی مجلس یازدهم تاکید کرد به مجلس و شورای نگهبان توصیه می‌کنم انتخابات را به سمتی نبرند که از قبل و توسط هر کسی قابل پیش‌بینی باشد، زیرا نه به نفع کشور، نه به نفع مردم، نه به نفع حاکمیت و حتی خود شورای نگهبان است. همه از تنگ‌تر کردن فضای رقابت ضرر می‌کنند. در قانون اساسی ویژگی‌های یک رئیس جمهور آمده و قوانین عادی نمی‌تواند از حضور نخبگان در انتخابات جلوگیری کند. ما تا کی باید چوپ تصمیم‌گیرانی را بخوریم که شناختی از قاعده قدرت و شناخت مردم ندارند.

رایزنی‌ها برای کاندیداتوری لاریجانی جدی شد

حامیان لاریجانی این روز‌ها گام‌های عملی را برای تحقق این هدف که نوعی زمینه چینی برای کاندیداتوری و افزایش احتمال پیروزی در انتخابات است، برداشته‌اند.هر چه به انتخابات نزدیک می‌شویم، بحث کاندیداتوری علی لاریجانی نیز جدی‌تر شده و به موضوعی فراتر از گمانه‌زنی بدل می‌شود. مبنای این گزاره صرفا توجه رسانه‌ها در دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا به احتمال حضور رئیس پیشین مجلس در رقابت‌های انتخاباتی ۱۴۰۰ یا اظهارنظر‌های برخی سیاسیون در این باره نیست.شنیده‌های خبرنگار نامه نیوز حاکی از آن است که برخی حامیان لاریجانی در حال آماده سازی او برای ورود به این کارزار هستند. رایزنی‌های مورد نیاز را با گروه‌های مختلف سیاسی انجام داده و این طور که گفته می‌شود دیدار‌های مهمی نیز با چهره‌های بانفوذ و اثرگذار هر دو جریان داشته‌اند. این رویکرد در راستای جلب حمایت همه طیف‌ها و گروه‌های سیاسی است که پیش‌تر هم توسط منصور حقیقت‌پور – در گفتگو با نامه نیوز- به عنوان پیش‌شرط علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰ بیان شده بود.حامیان لاریجانی این روز‌ها گام‌های عملی را برای تحقق این هدف که نوعی زمینه چینی برای کاندیداتوری و افزایش احتمال پیروزی در انتخابات است، برداشته‌اند و از برخی چهره‌های سیاسی در هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا نیز بهره گرفته‌اند.

زیدآبادی: ظریف تصور کرد که خبرنگار شبکه طلوع همانند مصاحبه گران صدا و سیماست!

زید آبادی فعال سیاسی به چنجال ها در مورد مصاحبه ظریف با شبکه طلوع افغانستان واکنش نشان داد.احمد زید آبادی، فعال اصلاح طلب در صفحه کانال تلگرامی خود نوشت: دربارۀ مصاحبه محمد جواد ظریف با خبرنگار شبکۀ طلوع افغانستان بحث‌های بسیاری درگرفته است. عده‌ای پرسش‌های خبرنگار را “مغرضانه” دانسته و عده‌ای دیگر صراحت او را سبب برملا شدن ضعف و ناتوانیِ وزیر خارجۀ ایران قلمداد کرده‌اند.آنها که پرسش‌ها را مغرضانه دانسته‌اند، تصورشان از مصاحبه شبیه همان نمایش‌های مضحک و ملال‌انگیزی است که در بعضی رسانه‌های ایران رواج دارد و معمولاً هم آغاز و انجام‌شان این است: لطفاً نظر مبارکتان را در بارۀ سیاست جنایتکارانۀ آمریکا و موفقیت‌های بی‌سابقۀ کشورمان در مقابله با آن بیان فرمایید!اما آن کسانی که مصاحبه را نشانۀ ناتوانی ظریف توصیف کرده‌اند، استعداد و دانش او از حقوق بین‌الملل را به کلی نادیده گرفته‌اند. مشکل ظریف ناتوانی یا ناآگاهی یا بی‌استعدادی نیست، مشکل او اجبار به دفاع از سیاست‌ها و عملکردهایی است که به نظرم خودش هم آنها را قابل دفاع نمی‌داند!با چنین وضعی، طبیعی است که او خود را از معرض مصاحبه‌های چالشی دور نگه دارد، اما نمی‌دانم به چه دلیلی تن به مصاحبه با خبرنگار افغان داده است؟ شاید تصورش این بوده که لطف‌الله نجفی‌زاده هم یکی است مانند مصاحبه‌گران صدا و سیما که اگر هم استثنائاً پرسشی چالشی را مطرح کنند با همان نخستین جملۀ پاسخ، با تمام حرکات سر و صورت و ابرو و چشم و لب و دهان آن را با چنان شدتی تأیید کنند و مکفی بدانند که هر که نداند گمان کند دچار لقوه شده‌اند!

دیدار انتخاباتی لاریجانی با دبیر عالی جامعه روحانیت تکذیب شد

روابط عمومی جامعه روحانیت با انتشار تکذیبه ای، اخبار منتشر شده مبنی بر دیدار انتخاباتی حجت الاسلام پورمحمدی با علی لاریجانی دبیر عالی جامعه روحانیت را تکذیب کرد.به دنبال انتشار خبری مبنی بر دیدار دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز با علی لاریجانی در پایگاه خبری دیده بان ایران، روابط عمومی جامعه روحانیت مبارز در واکنش به این خبر تاکید کرد: چنین دیداری انجام نشده و از اساس کذب است.روابط عمومی جامعه روحانیت همچنین یادآور شد: تاکنون جامعه روحانیت مبارز و یا اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت با هیچکدام از کاندیداهای ریاست جمهوری بحث یا مذاکره و دیداری نداشته اند و در هیچ کدام از جلسات شورای وحدت و یا در جلسات جامعه روحانیت در مورد کاندیداتوری افراد یا کاندیداهای مطرح بحث یا مذاکره ای صورت نگرفته است.

نظر آشنا درباره سند تحول قضایی

مشاور رئیس جمهوری با بیان اینکه «سند تحول قضایی در کنار ‎منشور حقوق شهروندی نمایان‌گر اراده نظام برای احقاق حقوق عامه است»، اظهار کرد: موفقیت سند تحول قضایی در گرو توانمند سازی و همراهی همه ذی‌نفعان و ذی‌ربطان است.حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:«‏ابلاغ ‎سند تحول قضایی حاصل نگرشی آسیب شناسانه و رویکردی اعتدال‌گرایانه برای اصلاح ساختاری و رویه‌ای در قوه قضاییه است.موفقیت این سند در گرو توانمند سازی و همراهی همه ذی‌نفعان و ذی‌ربطان است.این سند مهم در کنار ‎منشور حقوق شهروندی نمایان‌گر اراده نظام برای احقاق حقوق عامه است.»

احضار دژپسند به مجلس در خصوص پرونده هفت‌تپه

سید ناصر موسوی لارگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: “طبق قول قبلی، احضار وزیر اقتصاد به مجلس در دستور کار هفته آتی مجلس قرار خواهد گرفت. هیئت داوری با ترکیب تقریباً دولتی در پرونده هفت‌تپه به‌خلاف نظر دیوان محاسبات و سازمان بازرسی به‌نفع واگذاری غلط رأی داد.از قوه قضاییه درخواست داریم حق را به حق‌دار رسانده و متخلفان را تحت پیگرد قرار بدهد.”

کنعانی مقدم: وحدت شورای ائتلافی‌ به معنای همه با من است نه همه با هم

یک چهره سیاسی اصولگرا گفت: جامعه روحانیت مبارز با سابقه‌ای که دارد، به دنبال این است که همه با هم باشند و حتی در شورای سیاستگذاری و شورای عالی‌شان نیز، صندلی‌های خالی را برای شورای ائتلافی‌ها و پایداری‌ها گذاشته‌اند که اگر تمایل داشتند در این جلسات حضور پیدا کنند.«حسین کنعانی مقدم»، چهره سیاسی اصولگرا، درباره سازوکار دوگانه اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ اعم از شورای ائتلاف به ریاست حدادعادل و شورای وحدت با محوریت جامعه روحانیت مبارز به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: شورای ائتلاف، یک شورای انتخاباتی است که در مواقع انتخابات شکل می‌گیرد و سازوکارهای انتخاباتی دارد اما شورای وحدت، یک شورای استخوان دار است که جامع روحانیت مبارز به عنوان یک عضو اصلی آن، محسوب می‌شود و احزاب اصولگرا در این شورا حضور دارند و تقریبا یک شورایی است که به سمت ائتلاف نیروهای ارزشی و انقلابی حرکت می‌کند و به نوعی دارای، یک ساختار پایدار است و مانند شورای ائتلاف نیست که حول محور یک شخصیت یا یک لیست، جمع می‌شوند.او افزود: به نظر می‌رسد کاری که شورای وحدت در حال انجام است و بنده نیز در آن حضور دارم، یک سازوکار سیاسی است که از قوام بیشتری برخوردار بوده و پایدارتر نیز خواهد بود.دبیرکل حزب سبز ادامه داد: شورای ائتلاف از سوی همان مجموعه‌ای که برای انتخابات مجلس یازدهم فعال بودند دنبال می‌شود و تغییر چندانی نکرده است.او با اشاره به اختلاف نظر در میان شورای ائتلاف و جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: درباره مسائل کلی، جلسات مشترکی برگزار شده و حجت الاسلام پورمحمدی و مصباحی مقدم در این باره تلاش بسیاری کرده‌اند حتی جلسات مشترکی بین این دو شورا برگزار شده و این بحث‌ها مطرح شده است. به نظر می‌رسد که شورای ائتلافی‌ها چون ائتلافشان انتخاباتی است سعی می‌کنند، کارها را به تنهایی جلو ببرند و دیگران را خود دعوت کنند، یعنی وحدتشان به معنای همه با من است نه همه با هم!

حاجی‌دلیگانی: بودجه ۱۴۰۰ دولتی است نه کشوری

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش‌هایی که مربوط به دولت است بسیار انبساطی است و در بخش‌های دیگر انقباضی و درواقع این بودجه، بودجه برای دولت است نه کشور.حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: این بودجه یک بودجه دولتی و برای دولت و کارکنان دولت بسته شده است.وی افزود: بخش‌هایی از لایحه بودجه که مربوط به دولت است کاملا انبساطی و بخش دیگر آن کاملا انقباضی است.عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: در لایحه بودجه موضوع افزایش کارکنان دولت و بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری مطرح شده، اما موضوع به افزایش حقوق کارگران و مستمری بگیران تأمین اجتماعی هیچ اشاره‌ای نشده است. سؤال اینجاست؛ آیا افزایش حقوق در لایحه بودجه کشور مختص کارکنان دولت است.حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر افزایش ۲۵ درصدی حقوق برای همه در نظر گرفته شده است، چه برای کسانی که برای مثال ۳ میلیون حقوق می گیرند و چه کسانی که ۲۰ میلیون حقوق می‌گیرند، هر دو شامل افزایش ۲۵ درصدی حقوق می‌شوند، حال این که تأثیر این افزایش ۲۵ درصدی حقوق برای هر کدام کاملا با دیگری متفاوت است.

جزئیات نامه عربستان به ایران توسط عبدالمهدی فاش شد

نخست وزیر پیشین عراق جزئیاتی درباره نامه عربستان برای ایران که قرار بود سردار شهید سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس در آخرین سفر خود به بغداد پاسخ ایران به آن را به دولت عراق بدهد، فاش کرد.«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیشین عراق در مستند «الرحله الاخیره» (آخرین سفر) که قرار است امشب از شبکه تلویزیونی «العهد» عراق پخش شود، از میانجیگری خود بین ریاض و تهران و نامه عربستان برای ایران و پاسخی که قرار بود سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از جانب ایران در جریان آخرین سفرش به بغداد ببرد، سخن گفت.وی در این مستند تلویزیونی درباره میانجیگری خود بین عربستان و ایران و نامه ای که از عربستان دریافت کرد، گفت: نامه ای رسید. این نامه خشک بود؛ یعنی نه سلامی و نه بسم الله (الرحمن الرحیم) و نه چیزی داشت …من گفتم که انتقال چنین نامه ای به طرف ایرانی سخت است. آنها هم، یعنی سعودیها گفتند که نخست وزیر عراق آن را ببیند و اگر ملاحظاتی دارد، نامه را با این ملاحظات بازپس بفرستد. آنها (سعودیها) عملا نامه دیگر جدیدی نوشتند که دیپلماتیک تر بود. مفاهیم (نامه) تغییر نکرده بود، اما از نظر شکلی و کلمات مقداری تغییر کرده بود و من آن را برای شهید سلیمانی فرستادم و وی گفت که به آن پاسخ خواهیم داد. (شهید سلیمانی گفت) ما به این نامه پاسخ خواهیم داد. عملا بعد از آن، (شهید سلیمانی) آمد و گفتم که ما از شما چیزی دریافت نکرده ایم و وی گفت که دفعه بعدی پاسخ را خواهم آورد و این سفری بود که وی به شهادت رسید.

کشف آمپول‌های قلابی کرونا در تهران

رییس پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری فروشنده آمپول های تقلبی کرونا در فضای مجازی خبر داد. چند روز پیش فردی به پلیس فتا مراجعه و اعلام کرد با فردی ناشناس در فضای مجازی که مدعی فروش آمپول درمان کرونا بوده، آشنا شده است و با توجه به اینکه همسرش به کرونا مبتلا شده بود، اقدام به خرید پنج آمپول برای درمان همسرش به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال کرده و آن را به یک شماره حساب واریز نموده است./ایسنا

شهرداری کرمانشاه «تاق‌بستان» را بست

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه: چندی پیش یک مجموعه شیشه‌ای در ورودی محوطه تاریخی تاق بستان ساخته شد که اکنون شهرداری منطقه پنج کرمانشاه با ادعای اینکه میراث فرهنگی برای ساخت آن از شهرداری مجوز نگرفته، اقدام به قرار دادن نیوجرسی بتنی مقابل درب ورودی مجموعه تاریخی تاق بستان کرده است. شهرداری کرمانشاه در اقدامی عجیب با قرار دادن نیوجرسی بتنی مقابل درب ورودی محوطه تاریخی تاق بستان، مانع تردد به داخل این محوطه فرهنگی تاریخی شد./ایسنا

واکنش رئیس نامگذاری شورای تهران به تلاش برای تغییر نام خیابان شجریان

محمدجواد حق‌شناس رییس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران در واکنش به اقدام برخی برای تغییر نام خیابان شجریان در توئیتر نوشت: پس از شهادت شهید فخری‌زاده، شورای شهر تهران به احترام این شهید والا مقام نام خیابان صنایع در منطقه ١ (محل کار وی) را با قید فوریت به نام ایشان نامگذاری کرد. بیش از ۴۵ درصد نامگذاری‌های این دوره – شورای شهر تهران- به نام شهیدان سرافراز میهن بوده است؛ انتظار رواداری به نمادهای جامعه خواسته زیادی نیست./ایرنا

انتقاد از تلاش ۷ نفر، یک کودک و یک روحانی برای تغییر نام خیابان

عباس عبدی روزنامه نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در واکنش به تحصن تعدادی برای تغییر نام خیابان استاد شجریان به محسن فخری‌زاده در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: ۷ نفر و یک کودک در معیت یک روحانی رفتند تا نام خیابان استاد شجریان را عوض کنند. اینها مقصر اصلی نیستند. به کسانی باید توجه داد که این اقدامات را تامین و حریم امن برای آن درست می‌کنند ولی خودشان در صحنه حاضر نمی‌شوند.

نمایندگان سیاسی کاری می کنند

موسی قربانی، معاون اسبق تنقیح قوانین مجلس به خبرآنلاین گفت:شورای نگهبان بجد معتقد است که تشخیص آنچه مربوط به صلاحیت کاندیداهای رئیس جمهوری می شود به عهده اعضای شوراست نه مجلس. آنقدر که برای نمایندگان مجلس شرایط وضع کردیم برای وزرا قانون نداریم که البته بعضی از این شرایط حالت رقیب کم کنی داشته است.نظر شورای نگهبان این است که در مورد رئیس جمهور نمی توان شرایط صلاحیت گذاشت اما حالا آقایان آمدند و می خواهند بگویند که شرط ثبت نام این است. اگر شرایطی که نمایندگان وضع می کنند برای ثبت نام بعضی از اشخاص محدودیت ایجاد کند، شورای نگهبان آن را نمی پذیرد. ممکن است برخی اقدامات نمایندگان سیاسی کاری باشد؛ اما آگاهی هم وجود ندارد. نمایندگان قطعا نسبت به قانون اساسی خلأ آموزشی دارند.

اولین کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰

حسن رسولی، یکی از شخصیت‌های نزدیک به محمدرضا عارف، به نوعی خبر از نامزدی او در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال آینده داده است. او در گفت‌وگو با «مهر» گفته است: آقای عارف در سال ۹۲ در فهرست داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری قرار داشت و تنها اصلاح‌طلب حاضر در آرایش انتخاباتی آن زمان بود که بنا بر مصالح ملی و در تبعیت از رهبری اصلاحات و خرد جمعی اصلاح‌طلبان به نفع روحانی کناره‌گیری کرد. نظر شخصی بنده این است که او [عارف] داوطلب انتخابات می‌شود، اما اینکه این حدس به یقین تبدیل خواهد شد، هم باید از او سؤال کرد و هم مقداری جلو رفت تا افق انتخابات شفاف‌تر و روشن‌تر شود./شرق

اصلاح طلبان حساسیت شدید به کاندیدای نظامی ندارند

محمدسلامتی دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب گفت:اگرچه اصلاح‌طلبان گزینه نظامی را برای ریاست‌جمهوری مناسب نمی‌دانند و معتقدند چنین گزینه‌ای عموما به انسداد سیاسی و محدودیت‌های مدنی بیشتری می‌انجامد، هیچ‌گاه حساسیت شدیدی در قبال کاندیداتوری آنها بیش از آنچه در مورد دیگر کاندیداهای رقیب بوده، از خود نشان نداده‌اند.مردم تابه‌حال به گزینه‌های نظامی اقبال نشان نداده‌اند. بعید می‌دانم در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم نیز غیر از این عمل کنند. به‌ویژه اگر اصلاح‌طلبان با گزینه مناسب و برنامه جامع و عملی، مجدانه در انتخابات حضور پیدا کنند./روزنامه شرق

رفع تحریم ها به سرانجام نرسد قالیباف باید پاسخگو باشید

آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح‌طلب: جناب آقای قالیباف می‌دانم که این روزها سخت مشغول دوخت ‌و دوز قانون انتخابات ریاست جمهوری هستید! اما این را هم بدانید اگر به واسطه مصوبه مجلس (اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و خروج از پروتکل الحاقی)، پروژه رفع تحریم‌ها به سرانجام نرسد، شما باید پاسخگوی عواقب ناشی از آن باشید.

رقصی که باعث برکناری کارمند پست شد

مدیرکل پست هرمزگان با اشاره به اینکه امروز کلیپی در فضای مجازی با محتوایی خارج از عرف و ناشایست در ساختمان اداری این اداره کل منتشر شد، گفت: ضمن عذرخواهی و اظهار تاسف و تاثر از رخداد چنین اتفاقی اعلام می کنم فرد مذکور به دلیل اعمال و رفتار خلاف شئون شغلی و اداری در محل کار از سمت خود برکنار و به واحد تخلفات اداری معرفی می‌شود.

کنایه سنگین نائب رئیس مجلس به «رئیس جمهور حقوقدان»

امیرحسین قاضی زاده نائب رئیس مجلس در خصوص اظهارات روحانی طی توییتی نوشت: بنا بر اصول ۸۹، ۷۶ و ۸۸ قانون اساسی مشهود است که مجلس شورای اسلامی وظایف و اختیار «نظارت»، به خصوص بر دولت مستقر را دارد؛ چرا این وظایف بدیهی «نظارت» نمایندگان مردم برای رئیس جمهور روشن نیست؟! جناب رئیس جمهورِ حقوقدان، چرا حداقل با معاون حقوقی خود مشورت نمی‌کنید؟

کنایه عضو مجمع به ادعای ربیعی درباره خرید واکسن کرونا

عضو مجمع تشخیص مصلحت در واکنش به ادعای اخیر سخنگوی دولت گفت: FATF ربطی به واکسن کرونا ندارد؛ فردا مرغ و تخم‌مرغ را هم به این موضوع نچسبانید. علی ربیعی سخنگوی دولت روز گذشته در پاسخ به سؤالی درباره برخی اظهارات مطرح‌ درباره “مشکلات عدم پیوستن به FATF برای خرید واکسن و نقل و انتقال پول” گفت: در مورد واکسن قبلاً همکاران من در وزارت بهداشت توضیحات مفصلی ارائه دادند؛ اما در مورد انتقال پول بنابر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله امکان انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی روبه‌رو بودیم. به‌طور کلی نپیوستن به FATF و در لیست سیاه قرار گرفتن آثار خود را بر تراکنش‌های مالی و تأمین مالی نشان داده است و حتی در مواقعی هم که تحریم مانع نمی‌شود، متأسفانه FATF این بهانه را ایجاد می‌کند.این در حالی است که محمد جواد ایروانی در واکنش به این اظهارنظر گفت: اصولاً قواعد FATF شامل اقلام بشردوستانه نمی‌شود، مداخله‌ای در خرید این‌گونه اقلام ندارد و به‌طور کلی وارد این‌گونه مصادیق هم نمی‌شود.عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: اگر بعضی‌ها شتاب دارند، نباید از مساله FATF استفاده ابزاری کنند و امروز واکسن کرونا، فردا مرغ و تخم‌مرغ و پس‌فردا مسائل مختلف دیگر را به آن بچسبانند.

رونمایی ابطحی از تصمیم اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰

رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات با بیان اینکه من شب گذشته با آقای خاتمی صحبت کردم و اطمینان می‌دهم دیداری میان رئیس دولت اصلاحات و احمدی‌نژاد وجود نداشته است، درخصوص احتمال نامزد شدن سید محمد خاتمی گفت: «خیلی از دوستان از احزاب مختلف از آقای خاتمی درخواست کرده‌اند که نامزد شود اما آقای خاتمی حتی نمی‌خواهند چنین درخواستی را بشنود و اساسا نمی‌خواهند چنین موضوعی مطرح شود.» «درباره آقای محمدرضا خاتمی هم درخواست‌هایی مطرح می‌شود اما او نیز کلا نمی‌خواهد نامش به میان آید».

نقل قول فتاح از رهبرانقلاب درباره هزینه اموال بنیاد برای کرونا

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: در موضوع کرونا از رهبر انقلاب سوال کردم چقدر از اموال بنیاد را می توان برای کرونا هزینه کرد؟ ایشان فرمودند «هرچه می توانید کمک کنید»؛ یعنی سقفی برای این کار تعیین نکردند.

واکنش آیت‌الله جنتی به اظهارات روحانی: اصلا در شأن ایشان نبود

دبیر شورای نگهبان با ابراز تاسف از اظهارات نادرست و حاشیه ساز رئیس جمهور درباره مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان گفت: من در تعجبم چرا در این شرایط که به دلیل سوء تدبیری‌های برخی مسئولان مردم با مشکلاتی همچون گرانی و تورم مواجهه هستند و همه باید جهت رفع آنها بکوشند، آقای رئیس جمهور اظهارات خلاف قانون اساسی علیه شورای نگهبان مطرح می‌کنند که اصلا در شان ایشان نبود.

محصولی به برگشت احمدی‌نژاد کمک می‌کند؟

امیررضا واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا، اما در گفتگو با «نامه نیوز» تاکید کرده بود که قرار گرفتن محصولی در جایگاه دبیرکل موجب تقویت گفتمان پایداری خواهد شد. او همچنین تاکید کرد که این تحول در آستانه انتخابات ریاست جمهوی حاوی یک پیام سیاسی است.مرتضی طلایی فعال سیاسی اصولگرا نیز همین نظر را دارد. او در مصاحبه با «نامه نیوز» گفت: «تا الان آقای محصولی شخصیت در سایه جبهه پایداری بود. به عبارت دیگر آقای محصولی شخصیتی نبوده که جلوی صحنه باشد همیشه در سایه عمل می‌کرد. حالا آمدن او جلوی صحنه قطعا بدون هدف نبوده است. اما اینکه این هدف چیست، باید قدری تأمل کرد.» وی خاطرنشان کرد: «بر حسب سوابق در تحلیل‌ها گفته می‌شد آقای محصولی مواضع رادیکال‌تری دارد حالا با درنظر گرفتن این نکته، تغییر دبیرکلی جبهه پایداری می‌تواند با این رویکرد انجام شده باشد. الان قدری برای قضاوت زود است، باید صبر کرد و دید مواضع آقای محصولی بعد از انتصاب به دبیرکلی جبهه پایداری چه خواهد بود.» خبرآنلاین نیز در گزارشی نوشت: «پایداری‌ها جنجالی‌ترین انتخابات درون حزبی را برگزار کردند. انتخاباتی که در نتیجه آن «مرتضی آقاتهرانی» دبیرکل یک دهه این حزب کنار گذاشته و «صادق محصولی» مرد پشت پرده این جریان به عنوان دبیرکل انتخاب شد. تصمیماتی که حکایت از شروع یک فصل جدید در جبهه پایداری دارد.» این سایت خبری اصولگرا حضور محصولی در جایگاه دبیرکلی را سبب افزایش حمایت پایداری از احمدی‌نژاد دانست و نوشت: «هر چه باشد صادق محصولی رفیق گرمابه و گلستان احمدی‌نژاد محسوب می‌شود و هرچند در برخی اظهار نظر‌ها انتقاداتی نسبت به رئیس دولت نهم و دهم مطرح کرده، هیچ‌گاه این انتقادات در حدی نبود که آن را بتوان به معنای پاره شدن پیوند چند دهه دوستی این دو تعبیر کرد. حالا وقتی جبهه پایداری به صادق محصولی و دبیرکلی او اقبال خوش نشان می‌دهد، این احتمال چندان دور از ذهن نیست که شاید این جریان علاوه‌ بر بیشتر کردن نفوذ مالی و لابی‌گری محصولی از ارتباط و روابط او با محمود احمدی‌نژاد بهره بگیرد تا بار دیگر در برابر گزینه شورای ائتلاف اصولگرایان فردی را به میدان بیاورد که شانس پیروزی‌اش می‌تواند خواب راحت را در خیمه اصولگرایان حرام کند.»

واکنش مقام سابق سپاه به عبور زیردریایی اتمی آمریکا از تنگه هرمز

معاون پیشین فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عبور زیر دریایی رژیم آمریکا از تنگه‌هرمز را نشانۀ ترس از انتقام سخت خون شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی عزیز دانست. سردار محمدجواد قهرمانی، معاون پیشین فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به عبور زیر دریایی رژیم آمریکا از تنگه‌هرمز گفت: ورود زیر دریایی هسته‌ای امریکا به تنگه هرمز از ترس انتقام سخت خون شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی عزیز است، اینها دنبال انجام اقدام بازدارنده در این رابطه هستند.معاون پیشین فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: رژیم آمریکا با هدایت این زیر دریایی هسته‌ای به تنگه هرمز می‌خواهد نظام جمهوری اسلامی ایران را از انجام این انتقام سخت منصرف کند.

فرمانده نیروی قدس سپاه با مقامات عراقی دیدار کرد

خبرنگار العالم از سفر فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بغداد و دیدارش با مقامات ارشد عراقی خبر داد.خبرنگار العالم تصریح کرد: سردار “اسماعیل قاآنی” و مقامات ارشد عراقی طی دیداری در بغداد، درباره همکاری‌های دوجانبه میان دو کشور گفت‌وگو کردند. خبرنگار العالم به نقل از منابع مطلع افزود: این سفر رسمی و دوره ای بوده و ربطی به تحولات اخیر سفارت امریکا ندارد.

احمدی روشن: اگر تابلو شجریان بار دیگر نصب شود، آن را مخدوش می‌کنم

احمدی روشن در پاسخ به اینکه شورای شهر قرار است مجددا تابلوی خیابان استاد شجریان را نصب کند، گفت: شک نکنید اگر این تابلو نصب شود، مجددا آن را مخدوش و روی آن رنگ خواهیم پاشید، چون این فرد لیاقت این کار را ندارد.

پدر شهید احمدی روشن که خود عامل اصلی تغییر نام خیابان استاد شجریان به شهید فخری زاده است، شجریان را خیانت کار به مردم ایران دانست و اقدام روز گذشته خود را کاملا توجیه و تصریح کرد: شجریان به مردم اعتقادی نداشت و شورای شهر تهران، شورای اسلامی شهر است یا شورای سلبریتی ها و خواننده هاست! رحیم احمدی روشن درباره تغییر نام خیابان استاد شجریان به شهید فخری زاده، این اقدام را در راستای اعتراض به نامگذاری خیابانی به نام استاد شجریان دانست و گفت: فردی که آنقدر برای مردم ایران ارزش قائل نبود که حتی ربنایش در ماه مبارک رمضان از صداوسیما برای مردم شهید باور و شهید پرور پخش شود چرا باید نامش بر سر تابلوهای معابر عمومی شهر قرار گیرد.

پدر شهید احمدی روشن که خود عامل اصلی تغییر نام خیابان استاد شجریان به شهید فخری زاده است، شجریان را خیانت کار به مردم ایران دانست و اقدام روز گذشته خود را کاملا توجیه و تصریح کرد: شجریان به مردم اعتقادی نداشت و شورای شهر تهران، شورای اسلامی شهر است یا شورای سلبریتی ها و خواننده هاست!وی ادامه داد: آیا تمام هم و غم مردم این است که نام افراد معلوم الحال بر سر خیابان های شهر نصب شود؟!

احمدی روشن در پاسخ به اینکه شورای شهر قرار است مجددا تابلوی خیابان استاد شجریان را نصب کند، گفت: شک نکنید اگر این تابلو نصب شود مجددا آن را مخدوش و روی آن رنگ خواهیم پاشید، چرا که این فرد لیاقت این کار را ندارد.وی، اقدام صورت گرفته روز گذشته را کاملا خودجوش خواند و گفت: هیچ فرد یا نهادی ما را مجبور به این کار نکرد و تمام افرادی که در این اقدام ما را یاری کردند، خودجوش در این اقدام همراه ما بودند. حتی مردمی که نظاره گر این صحنه بودند، از این اقدام ما ابراز خوشحالی کردند و برای ما مشخص بود که عده زیادی از مردم به این کار ناپسند شورای شهر انتقاد داشتند.روز گذشته برخی افراد که خود را جمعی از خانواده شهدا معرفی کرده بودند، تابلوی خیابان «محمدرضا شجریان» را به شهید «محسن فخری زاده» تغییر دادند. در این اقدام نمادین پدر یکی از شهدای دانشمند هسته ای (شهید احمدی روشن) حضور داشت.

نمکی: تاثیر FATF بر خرید واکسن کرونا جدی نیست

وزیر بهداشت گفت: سیاسی حرف نمی‌زنم، تأثیر FATF در موضوع نظام سلامت و خرید واکسن جدی نیست. این در حالی است که روز گذشته علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری خرید واکسن را منوط به پذیرش لوایح FATF کرد و گفت: بر اساس FATF برای انتقال پول واکسن چندین بار به مشکل برخورد کردیم. پیوستن یا نپیوستن به FATF در حال نشان دادن تبعات خودش است.

نیکزاد: مجلس می‌خواهد دولت قوی باشد

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس کمک حال دولت است، گفت: پیام قانون اقدام متقابل به دنیا این است که ما نمی‌توانیم معطل تصمیم‌گیری‌های آن‌ها باشیم. علی نیکزاد در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «دولت بداند مجلس کمک حال آن‌هاست و می‌خواهد ⁧‫دولت قوی‬⁩ باشد؛ معتقدم قانون اقدام متقابل یک قانون عزت‌مندانه است و پیام بسیار جدی به دنیا می‌دهد تا طرف‌های مقابل بدانند ما نمی‌توانیم معطل تصمیم‌گیری‌های آن‌ها باشیم.»

جنجال حضور پسران علی‌اکبر ولایتی در یک مهمانی

انتشار ویدئویی از حضور فرزندان علی اکبر ولایتی رییس هیات امنای دانشگاه آزاد در یک مهمانی اقتصادی در ترکیه بازتاب وسیعی در شبکه های اجتماعی داشته است.علی جعفری، فعال دانشجویی اصول‌گرا این فیلم را منتشر کرده و نوشته است:  [همان] علی اکبر ولایتی که گفت مردم ایران مقاومت را از یمنی‌ها یاد بگیرند، به جای لباس لنگ بپوشند و نان خشک بخورند. ادعا شده این مهمانی با عنوان”گرگ وال استریت” و با محور سرمایه‌گذاری و بازاریابی ۲۶ آذر امسال در هتل شانگریلای استانبول برگزار شده است. محمد و علی اصغر ولایتی پسران علی اکبر ولایتی هم به عنوان برج ساز موفق در این مراسم حضور داشته و از او تقدیر می شود. این ویدئو با انتقادات شدید و تندی در شبکه‌های اجتماعی همراه بوده است.تاکنون علی اکبر ولایتی و یا فرزندان او به این ویدئو واکنشی نشان نداده اند.

احدیان: فراموش کردید که رقیب خاتمی، رئیس مجلس وقت بود؟

مشاور سیاسی قالیباف درباره واکنش رسانه‌های اصلاح‌طلب به اقدام مجلس برای اصلاح قانون انتخابات در توییتر نوشت: واقعا این روزنامه های دوم خردادی چرا برای فریب افکار عمومی خجالت نمی کشند.محمد سعید احدیان افزود: مگر تا حالا برای کاندیداتوری ریاست جمهوری، رئیس مجلس، منصوبان رهبر انقلاب یا نظامیان، باید استعفا می دادند که حالا مجلس آن ها را مستثنا کرده است؟ یعنی فراموش کردند رقیب آقای خاتمی، رئیس مجلس وقت بود؟

اخبار ضدونقیض درباره مرگ بنی صدر

در حالی که برخی منابع به نقل از زیرنویس شبکه فرانس ۲۴ مدعی مرگ بنی صدر در یک تصادف شده اند، بررسی‌ها نشان می‌دهد خبر اشتباه هست و فرانس ۲۴ چنین زیرنویسی نداشته است.برخی رسانه‌ها در فضای مجازی به نقل از منابع خبری فرانسوی از مرگ ابوالحسن بنی صدر در یک تصادف جاده‌ای خبر میدهند؛ هنوز هیچ منبع رسمی این خبر را تایید نکرده است.این خبر که ساعاتی قبل به صورت تایید نشده و شایعه در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود نادرست است.

میرلوحی: به جای اصلاح قانون انتخابات بگویند «ورود رقبا برای همیشه ممنوع»

سیدمحمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران در انتقاد از رویه مجلس به «آزادی» گفت: «به نظر من اگر عنوان این قانون را بگذارند ورود رقبا ممنوع یا اینکه بگویند ورود رقبا برای همیشه ممنوع، بهتر می‌توانند انگیزه و مکنونات خود را بیان کنند». وی افزود: «ورود به این موضوع و انجام این تغییرات در فضا و شرایطی که به نظر می‌رسد مطالبه اکثریت مردم حل کردن مساله نظات استصوابی است، حرکت خلاف جهت آب است. البته ما از این گونه رفتارها در دهه اخیر داشته‌ایم اما الان دیگر وقت آن است که تغییر رویکرد دهیم». میرلوحی ادامه داد: «آقای رئیس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی از بحث رفراندوم می‌گویند و تلاش می‌کنند که درباره مساله نظارت استصوابی و این رفتار خاص و سلیقه‌ای از مردم نظرخواهی شود اما این‌ها در مجلس در همان مسیری حرکت می‌کنند که حاصل آن ایجاد انحصار و محدودیت برای ورود رقباست».

ادعای عجیب نماینده مجلس: به آسانی زیردریایی های آمریکایی را با تور ماهیگیری شکار می کنیم

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه‌ای روسی گفت: ایران با توجه به قابلیت‌های خود از تحرکات نظامی اخیر آمریکا در آب‌های خلیج فارس و ورود زیردریایی اتمی «یواس‌اس جورجیا» نگران نیست. وی تأکید کرد: زمانی که ابزار و تکنولوژی و نیز قدرت مقابله نداشتیم آمریکا و اسرائیل نتوانستند هیچ کاری انجام دهند اما اکنون دست ما پر است؛ همانطور که در سال گذشته توانستیم پهپاد آمریکایی را ساقط کنیم، اکنون نیز می‌توانیم به آسانی در عمق خلیج فارس، نهنگ‌های آمریکایی (زیردریایی) را با تور ماهیگیری شکار کنیم؛ بنابراین در این خصوص هرگز نگران نخواهیم بود. قاضی‌زاده هاشمی افزود، سوای اینکه زیردریایی مذکور اتمی باشد یا نباشد، این موضوع باعث نگرانی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است که به شیرین کردن آب خلیج فارس و دریای عمان می‌پردازند و در صورت وقوع انفجار اتمی، آب به مواد رادیواکتیو آلوده و ایستگاه‌های آب شیرین کن در کشورهای عربی مذکور نابود می‌شود و شرایط برای آنها پیچیده خواهد شد.

واکنش علی مطهری به تغییر نام خیابان شجریان

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس دهم، در توئیتی به تغییر نام خیابان استاد شجریان واکنش نشان داد. علی مطهری، نماینده تهران در مجلس دهم، در صفحه شخصی خود نوشت: قوه قضاییه باید افرادی را که قانون‌شکنی کردند و تحت عنوان “شهید” در خیابانی نام دیگری را جایگزین نام استاد شجریان کردند مؤاخذه و مجازات کند. شهیدان فخری‌زاده و احمدی روشن هر دو افرادی خوشفکر و معتدل بودند و قطعاً از این کار راضی نیستند. شورای شهر باید تابلو را مجدداً نصب کند.

اجرای حکم شلاق در ملأ عام در قزوین

حکم شلاق در ملأ عام یک مجرم در قزوین امروز صبح در حلقه تماشاچیان اجرا شد. یک مجرم‌ سابقه دار که مرتکب چندین فقره شرارت و ناامنی در شهرستان قزوین شده بود صبح روز سه شنبه دوم دی ماه با دستور مقام قضائی به ۷۹ ضربه شلاق در ملأ عام محکوم شد که توسط ضابطین قضائی در محل پارک سوار شهید بهشتی قزوین به مرحله اجرا درآمد. به گزارش رکنا، محکوم که ۲۹ ساله است از افراد سابقه دار شهرستان است که در پرونده های متعدد کیفری طی سال های ۱۳۹۲ تاکنون به اتهام مشارکت در نزاع دسته جمعی، ورود به عنف به منازل شهروندان و مشارکت به قتل عمدی از طریق ایراد صدمات متعدد با چاقو، قدرت نمایی و تهدید، مشارکت در آدم‌ ربایی، تمرد نسبت به مامورین انتظامی، اخلال در نظم عمومی از طریق تیراندازی در ۱۰ فقره پرونده به پرداخت دیه، حبس و شلاق در ملأ عام محکوم شده بود که حکم ۷۹ ضربه شلاق وی با حضور جمع کثیری از مردم و مسئولان دستگاه قضائی و نیروی انتظامی قزوین به مرحله اجرا درآمد.