رییس سازمان امور عشایر کشور گفت:عشایر کوچ رو کشور تا سه شنبه آینده ۱۰ خرداد فرصت دارند برای دریافت دامدار کارت ثبت نام کنند

به گزارش آینه فارس ،رییس سازمان امور عشایر کشور با حضور در جمع عشایر کوچ رو تیره فارسیمدان قشقایی فارس گفت:با توجه به حذف ارز ۴ هزارو ۲۰۰ تومانی و مردمی شدن یارانه‌ها و افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی دولت امسال حدود هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای کمک به عشایر کوچ رو کشور برای تهیه علوفه و نهاده‌های دامی مورد نیاز اختصاص داده است.
پاپی زاده افزود: شرط استفاده از این تسهیلات ثبت نام دریافت دامدار کارت است.
وی گفت: بیمه دام‌های سبک و سنگین یکی از شرایط استفاده از تسهیلات است بنابراین عشایری که دام خود را بیمه نکرده آمد می‌توانند برای دامدار کارت ثبت نام کنند، ولی پرداخت تسهیلات تا زمانی که دام‌ها بیمه نشود نزد بانک غیر قابل برداشت خواهد بود.
وی همچنین ادامه داد: با توافقاتی که با منابع طبیعی کشور صورت گرفته محل اطراق موقت گوسفندان عشایر که در مراتع همیشگی آن‌ها ساخته شده تخریب نمی‌شود تا راهکار قانونی حل این مشکل ابلاغ شود.
رییس سازمان امور عشایر کشور از دستگاه‌های نظارتی استان هم خواست به کسانی که به عناوین متعددی مشکلاتی را در مسیر راه‌های عشایر ایجاد کرده اند برخورد قانونی کنند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی هم گفت: عشایر کوچ رو کشور ۳ درصد از جمعیت کشور را در بر می‌گیرند و لازم است بودجه اختصاصی در بودجه کشور هم متناسب با جمعیت عشایر اختصاص یابد.
عزیزی وافزود در سال گذشته و امسال مصوباتی برای افزایش بودجه عشایر لحاظ شده است، ولی این مصوبات کافی نیست ولازم است بودجه‌ها افزایش یابد.
وی کمبود آب شرب عشایر و دامهایشان، مراتع و خرید با قیمت مناسب دام‌های عشایر را از جمله مشکلات بیان کرد.

در این برنامه مدیران کل جهاد کشاورزی، برق منطقه‌ای فارس، منابع طبیعی و آبخیز داری و دستگاه‌های مرتبط با مشکلات عشایر هم پاسخگوی سوالات نمایندگان جامعه عشایری استان بودند