فرمانده کل انتظامی کشور: امروز نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر از زائران به کشور بازگشتند که حدود ۵۰ درصد این میزان مربوط به پایانه مرزی مهران است.  در حال حاضر برگ گذر موقت و تمدید را برای اربعین نخواهیم داشت مگر اینکه ستاد اربعین در این خصوص اعلام کند.

سردار “حسین اشتری” اظهار داشت: طی بازدید از پایانه مرزی مهران و هم چنین جلسه‌ای که با فرماندهان انتظامی برگزار شد همه همکاران آماده خدمات رسانی به زوار هستند.
وی افزود: همانطور که از بامداد روز گذشته اعلام شد به دلیل ازدحام جمعیت و ترافیک سنگین به ویژه در مرز‌های مهران و شلمچه و توصیه‌هایی که ستاد اربعین وزارت کشور داشته، زائران گرامی حتما این موارد را مورد توجه قرار دهند.
فرمانده فراجا تاکید کرد: البته همکاران سعی دارند زائرانی را که در پایانه‌های مرزی هستند را با هماهنگی مسئولان عراقی عبور داده و مانع از ایستایی آنان شوند، ولی به دلیل ازدحام جمعیت و هوای گرم شرایط سخت شده و سبب بروز مشکلاتی شده است.
این مقام ارشد انتظامی با تاکید براینکه آماده نبودن بعضی زیرساخت‌های لازم از سوی مسئولان عراقی باعث بروز مشکلاتی شده است، افزود: متاسفانه یکی از این موارد در بحث خدمات رسانی و حمل و نقل در آن سوی مرز‌ها بوده است.
سردار اشتری تصریح کرد: برابر اعلام ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور، زائران از حضور در مرز‌ها خودداری کنند تا جمعیتی که در پایانه‌های مرزی هستند به تدریج از کشور خارج شوند، البته در شهر مهران با یک جمعیت انبوه مواجه هستیم که ستاد اربعین این موضوع را نیز مدنظر قرار خواهد داد.
وی افزود: امروز حدود ۱۰۰ هزار نفر از زائران به میهن اسلامی بازگشتند و که حدود ۵۰ درصد این میزان مربوط به پایانه مرزی مهران است که امیدواریم زائرانی که به عتبات مشرف شده اند هر چه زودتر به شهر‌های عقبه خود بازگشته و تدابیری اتخاذ کنند که موجب ترافیک در محور‌های مواصلاتی نشود.
سردار اشتری با توصیه به رانندگان با توجه به آغاز موج بازگشت زائران اربعین حسینی تصریح کرد: زائرانی که قصد بازگشت را دارند برای حفظ سلامت خود و خانواده شان در شب و در حالت خستگی رانندگی نکنند و به توصیه‌های پلیسی توجه کنند.
فرمانده کل انتظامی کشور خاطر نشان کرد: همکاران ما از مبدا تا مقصد، زائران را همراهی خواهند کرد و تا برگشت کامل این عزیزان در کنار آن‌ها از مرز‌ها گرفته تا شهر‌ها و جاده‌ها در اقصی نقاط کشور همراه آن‌ها خواهند بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره ثبت گذر موقت نیز گفت: کسانی که از قبل اقدام به ثبت نام برای دریافت برگه گذر موقت کرده بودند طی دو روز گذشته این برگه‌ها برایشان صادر شد، اما از امروز کسانی که بخواهند در این خصوص اقدام کنند باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کرده و با توجه به ازدحام جمعیت طی ۹ تا ۱۰ روز پس از درخواست به دست شان خواهد رسید.
عالی‌ترین مقام انتظامی کشور عنوان داشت: همانطور که اشاره شد در حال حاضر برگ گذر موقت و تمدید را برای اربعین نخواهیم داشت مگر اینکه ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور در این خصوص اعلام کند.
وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی باید خود را برای موج بازگشت زائران آماده کنیم، ضمن تشکر از همه همکاران و دست‌اندرکاران اربعین حسینی گفت: طی یک ماه گذشته تا کنون بالغ بر ۳۰ هزار نفر از کارکنان پلیس که از استان‌های مختلف کشور به عنوان نیرو‌های کمکی به استان‌های مرزی اعزام شده اند جهت خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی به خصوص در پایانه‌های مرزی حضور داشته و مشغول خدمت رسانی هستند.