وزیر خارجه از آغاز اجرای توافق جامع راهبردی ایران و چین از امروز خبر داد

به گزارش آینه فارس، حسین امیرعبداللهیان پس از دیدار با همتای چینی گفت: توافق کردیم اجرا و عملیاتی شدن توافق همکاری‌های راهبردی و جامع ۲۵ ساله ایران و چین را اعلام کنیم.

سند برنامه همکاری جامع ایران و چین هفتم فروردین امسال بین وزرای خارجه طرفین به امضا رسید. سند مذکور در راستای صلح، ثبات و توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی تدوین شده و لذا در مخالفت با هیچ طرف ثالثی و یا برای مداخله در امور هیچ کشوری نیست. این سند یک نقشه راه برای همکاری‌های جامع دو کشور ایران و چین بوده و لذا حاوی هیچ قراردادی نیست.

به گفته وزیر خارجه، «همزمان با گفت‌وگو‌ها در چین، مقدماتی را فراهم کرده بودیم که بتوانیم امروز را روز شروع اجرای توافق جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور اعلام کنیم.»

برای عملیاتی شدن این قرارداد و موضوعات مهم منطقه‌ای و بین المللی حامل پیام کتبی رئیس جمهور ایران برای رئیس جمهور چین بودم. این بخش دیگری از سخنان امیرعبداللهیان در تشریح دیدار با همتای چینی خود بود.

وزیر خارجه گفت: در موضوع مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، گفت‌وگو‌های مفصلی را داشتیم، نماینده چین در وین در کنار نماینده روسیه نقش مثبتی را در حمایت از حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از لغو تحریم‌ها دنبال می‌کنند.

به گفته رئیس دستگاه دیپلماسی، «رفتار غربی‌ها در مقایسه با اظهاراتشان مبنی بر این‌که نگران هستیم و عجله داریم، عدم ابتکار غربی‌ها نشانگر آن است که در رفتار و گفتارشان تعارض وجود دارد.»

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران از رسیدن به یک توافق خوب در کوتاه‌ترین زمان ممکن استقبال می‌کند، اما این بستگی به طرف‌های مقابل دارد.

وزیر خارجه چین امروز در دیدار امیرعبداللهیان با اعلام آمادگی کشورش برای توسعه همکاری‌ها در حوزه تامین مالی، انرژی، بانکی و فرهنگی و ادامه حمایت از مواضع ایران در مذاکرات وین گفت که آمریکا باید اشتباه خود در خروج از برجام را جبران کند