تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. […]

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.

عذرخواهی مسئول نظام پزشکی بابت نامه نگاری در جهت واکسیناسیون هنرمندان

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در واکنش به حواشی ایجاد شده بعد از نامه نگاری اش به رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت مبنی بر واکسیناسیون هنرمندان، اعلام کرد: نامه ام صرفاً برای لحاظ شدن زحمات هنرمندان در دوران کرونا در سند ملی بود و نه فراتر از دیگران. دکتر حسین کرمانپور در صفحه توییتر خود نوشت: “شکی نیست که اولویت واکسیناسیون با کادر درمان است و نامه ام صرفاً برای لحاظ شدن زحمات هنرمندان در دوران کرونا در سند ملی بود و نه فراتر از دیگران. ظاهراً هدف نامه، به درستی بیان نشده که متواضعانه عذر خواهم! امیدوارم با ورود و ساخت سریع تر واکسن برای همه مردم، خاطر همگی آرام شود” پیش از این حسین کرمان پور مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی در نامه ای به رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت خواستار اختصاص سهمیه لازم برای واکسیناسیون هنرمندان کشور و برنامه سازان هنری شده بود.

وزیر بهداشت: کانون شیوع کرونای انگلیسی مسافران عراقی بودند

وزیر بهداشت گفت: کانون شیوع کرونای انگلیسی مسافران عراقی بودند. سعید نمکی وزیر بهداشت درخصوص آخرین وضعیت شیوع کرونا در کشور گفت: متاسفانه شاهد شیوع شدید بیماری کرونا در استان خوزستان هستیم و کانون شیوع کرونای انگلیسی مسافران عراقی بودند به همین دلیل مرز‌های عراق بسته شده است. وی گفت: در استان خوزستان رعایت پروتکل‌ها به زیر ۱۰ درصد نزول پیدا کرده بود قبلا هم گفته‌ایم که رابطه مستقیمی بین ابتلا به کرونا و میزان شیوع بیماری وجود دارد.

معتمدآریا نقش خود در ارتباط با ماجرای واکسیناسیون هنرمندان را تکذیب کرد

در پی انتشار نامه‌ای برای اولویت دادن به هنرمندان در واکسیناسیون، فاطمه معتمدآریا تاکید کرد که همراهی و فعالیتی در ارتباط با این درخواست نداشته و اولویت را شروع واکسیناسیون گسترده برای مردم می‌داند. این بازیگر سینما و تئاتر در نامه‌ای کوتاه نوشته است: «اینجانب فاطمه معتمد آریا خبر مربوط به هرگونه فعالیت خود در ارتباط با درخواست اولویت واکسیناسیون هنرمندانه سینما را اکیدا تکذیب می‌کنم.با وجود از دست رفتن بسیاری از هنرمندان تکرار ناشدنی سینما به دلیل ابتلا به کرونا، اولویت را شروع واکسیناسیون گسترده و بدون اتلاف وقت همه مردم ایران می‌دانم.»

روحانی: اینکه می گفتند دولت به خاطر انتخابات واقعیت کرونا را به مردم نگفته، دروغ محض بود

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پنجاه و هشتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به گذشت یک سال از شیوع کرونا در کشور گفت: پارسال درست نزدیک این ماه متوجه شدیم که این ویروس وارد کشور شده است، شاید چند روز قبل ‌ویروس وارد شده بود اما آن روز تست تشخیصی به ما گفت که کرونا وارد کشور شده است. وی ادامه داد: از همان اولین روز که فهمیدیم این ویروس وارد کشور شده است در هیات دولت تصمیم گرفتیم به مردم اعلام شود که افرادی مبتلا شده اند. البته برخی تردید داشتند که ۳ روز دیگر انتخابات است و آیا این را بگوییم یا نگوییم و من گفتم تردیدی نداشته باشید چه انتخابات باشد چه نباشد و هر مراسمی باشد این مسئله چون با جان مردم سرکار دارد با ما شوخی ندارد و باید اعلام کنیم. رییس جمهوری افزود: خوشبختانه از همان روز چهارشنبه به مردم کشور اعلام شد این ویروس وارد کشور شده است و در این جهت ضد انقلاب خارج نشین‌ که شبهه می‌کنند دولت واقعیت را به خاطر انتخابات به مردم نگفته و دیر گفته است، این یک تهمت محض و دروغ ۱۰۰ درصد است و ما از همان لحظه اول به مردم اعلام کرده‌ایم.

وزارت ورزش و ماجرای مجوز بانوان ژیمناست

سایت فدراسیون ژیمناستیک نوشت: مجوز حضور بانوان ژیمناست ایران برای حضور در مسابقات بین‌المللی آکروباتیک ژیمناستیک صادر شد. با موافقت وزارت ورزش و جوانان، بانوان ژیمناست ایران می‌توانند با پوشش اسلامی در مسابقات بین‌المللی آکروباتیک ژیمناستیک شرکت کنند. آذر سال ۹۸ بود که پس از رایزنی‌های فراوان دکتر زهرا اینچه درگاهی با رئیس کمیته آکروژیم فدراسیون جهانی ژیمناستیک، مجوز حضور بانوان کشورمان با حجاب اسلامی در مسابقات بین‌المللی آکروباتیک ژیمناستیک صادر شد. در ادامه و پس از برگزاری جلسات مختلف با مسئولان وزارت ورزش، این وزارتخانه موافقت خود را در این خصوص اعلام کرد تا در اتفاقی تاریخی بانوان ژیمناستیک ایران بتوانند با رعایت شئونات اسلامی در رویدادهای بین‌المللی شرکت کنند. دکتر مهین فرهای‌زاد، معاون امور بانوان وزارت ورزش و جوانان در نامه‌ای به دکتر اینچه‌درگاهی، مجوز حضور بانوان ژیمناست را در مسابقات بین‌المللی اکروباتیک ژیمناستیک اعلام کرد. نوع برنامه اجرایی بانوان ژیمناست باید پیش از اعزام به تایید وزارت ورزش و جوانان برسد.

فتوای رهبر معظم انقلاب درباره حجاب شخصیت‌های کارتونی

کانال فقه و احکام رهبر معظّم انقلاب اسلامی جدیدترین استفتائات از معظم‌له و جواب ایشان را دربارۀ ۲ موضوع منتشر کرده است.
پسؤال: اگر پولی برای اطعام عزاداران جمع شده باشد، اما به جهتی نتوان آن را در ایام عزاداری مصرف کرد، تکلیف این پول چیست؟
جواب: برای اطعام در عزاداری سال بعد استفاده کنند و یا با اجازه صاحبان وجوه، در موارد دیگر مصرف کنند.
سؤال: آیا رعایت حجاب برای شخصیت‌های فیلم‌های پویانمایی (نقاشی سه بعدی ساخته ذهن هنرمند) لازم است؟
جواب: در فرض سؤال اگرچه حفظ حجاب فی نفسه لازم نیست، اما به لحاظ تبعات ترک آن، رعایت حجاب در پویانمایی هم لازم است.

اتمام رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی

حجت الاسلام والمسلمین بهرامی در حاشیه بازدید از دادسرای نظامی شهرستان شاهرود گفت: با اتمام رسیدگی به پرونده حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در دادسرای نظامی، این پرونده هم اکنون در مرحله تدوین کیفرخواست است. وی افزود: مراحل محاکمه پس از طی فرآیند مقدماتی با حضور متهمان و اولیاء دم در دادگاه آغاز می‌شود.بر اساس گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح، حجت الاسلام والمسلمین بهرامی همچنین با یادآوری اجرای طرح بازگشت به سنگر در نیروهای مسلح گفت: از سال ۹۸ تا نیمه اول سال ۹۹ بیش از ۲۵ هزار سرباز ترک خدمت کرده به خدمت مقدس سربازی بازگشته اند. وی افزود: در این طرح با بازگشت سرباز به خدمت، پرونده قضایی رسیدگی نمی‌شود و پس از اتمام خدمت، مشمول معافیت از مجازات می‌شود.

آماج حملات عارف به صداوسیما

محمدرضا عارف گفت: متاسفانه هنوز تریبون های کل نظام در اختیار یک جریان خاص است در ۴۰ سال گذشته نگاه کنید بنده چند دقیقه در صدا و سیما بودم رفتار صدا و سیما اظهر من الشمس است به طور مثال در شب یلدا فردی را که احتمال کاندیداتوریش وجود دارد را به صدا و سیما آوردند و حافظ خوانی کرد این بازی با این شرایط قابل دوام نیست.

انتقاد بذرپاش از انتشار برخی خبرها درباره‌ انتخابات ریاست جمهوری

رییس دیوان محاسبات کشور از انتشار برخی خبرها درباره‌ انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد.به گزارش ایسنا، مهرداد بذرپاش در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «یک روز لیست کابینه منتشر می‌کنند!‏یک روز می‌گویند برای فلان فرد ستاد زده!‏یک روز اعلام می‌کنند گزینه‌اش برای ریاست جمهوری فلانی است!‏متاسفانه خبرسازی‌های روزانه و دروغ تمامی ندارد…»

رستم قاسمی: کاندیدا شوم، به نفع کسی کنار نمی‌روم

رستم قاسمی هنوز رسما اعلام کاندیداتوری نکرده اما حرف‌هایی می‌زند که او را در لیست کاندیداهای ۱۴۰۰ قرار می‌دهد. مثلا می‌گوید: « اگر اعلام کاندیداتوری کنم، دنبال کنار رفتن به نفع دیگری و وزارت نیستم.»معاون اقتصادی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نشست خبری که پنجشنبه برگزار شد، گفت: «کسی از تحریم‌ها استقبال نمی‌کند، تحریم‌ها ظلم به مردم است و هزینه برای کشور دارد، ولی به هر حال وجود دارد. ‌در این شرایط ۳ مولفه وجود دارد؛ یکی رفع تحریم‌ها که کشور تصمیم گرفت برجام را امضا کند، دوم مقابله با تحریم‌ها و سوم بی‌اثر کردن تحریم‌ها که بخشی از آن اتفاق افتاده است.»به گفته او، اگر تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم، می‌توانیم به گونه دیگری در دیپلماسی جهانی حضور داشته باشیم.

مرعشی: انتخاب اول جبهه اصلاح طلبان ظریف است

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران می گوید:به نظر من انتخاب اول جبهه اصلاح‌طلبان آقای ظریف خواهد بود، اصلاح طلبان او را یک دیپلمات اصلاح طلب می دانند.

فعال اصلاح‌طلب: جریان اصلاحات نیاز به یک پوست‌اندازی جدی دارد

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: کم توجهی به نقش جوانان می‌تواند یک نقص جدی باشد. به نظر می‌رسد حتماً باید یک پوست اندازی جدی صورت بگیرد و چهره‌‌هایی که سن و سالی از آنها گذشته در جایگاه هدایت جریان قرار بگیرند و زمینه را برای حضور نیروهای جوان‌تر فراهم کنند.داریوش قنبری در گفت‌و‌گو با ایلنا، در خصوص شکل‌گیری نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان اظهار کرد: به نظر من شکل‌گیری نهاد اجماع ساز بسیار مفید و مناسب است و ضرورت داشت که زودتر چنین اقدامی صورت بگیرد. با مشکلاتی که برای شورای عالی سیاستگذاری پیش آمد، ما انتظار داشتیم که زودتر نهاد جایگزین شکل بگیرد.این عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری افزود: خوشبختانه نهاد اجماع ساز شکل گرفته و ترکیب، ترکیب کاملی است؛ از احزاب اصلاح‌طلب تا شخصیت‌های مطرح جریان اصلاحات در این تشکل حضور دارند.وی بیان کرد: نقش آقای خاتمی، نقش محوری و بی‌بدیل در جریان اصلاح طلب است و هیچ شخصی نمی‌تواند این نقش را نادیده بگیرد. آقای خاتمی نه تنها در بین اصلاح طلبان بلکه در میان عامه مردم جایگاه ویژه‌ای دارد. در مجموع نقش محوری با آقای خاتمی است و انتظار اصلاح طلبان همواره این بوده است که از رهنمودهای ایشان برای توسعه کارهای حزبی و سیاسی استفاده شود.قنبری با بیان اینکه صحبت‌های خاتمی نقش راهبردی در تعیین گرایش‌ها و استراتژی‌های اصلاح طلبان داشته است، گفت: با توجه به جایگاه آقای خاتمی و نام نیک ایشان در میان مردم، این نقش همچنان خاص آقای خاتمی است که بتواند مجدداً به میدان ورود کند و نقش محوری خود را در راستای وحدت و انسجام اصلاح طلبان ایفا کند.

شکایت جدید نمایندگان مجلس از رئیس جمهور

تعداد ۳۷ نفر از نمایندگان در قالب ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس شکایتی را در مورد رئیس جمهور به خاطر به کار بردن عبارات توهین آمیز در باره منتقدان و همچنین عدم رعایت شئونات و … در مجلس طرح کردند.در این شکایت به ۵۳ مورد اهانت رئیس جمهور از مهر ماه سال ۱۳۹۲ تا فروردین ماه ۱۳۹۶ به منتقدان اشاره شده و از نظر شکایت کنندگان نقض اصل ۱۲۱ قانون اساسی و عدم رعایت شئونات از سوی شخص رئیس جمهور تلقی می‌شود.مواردی همچون اقلیت کارشکن، دروغ پراکن، اقلیت افراطی، تفرقه افکن، بی عقل ، دلال تحریم، دروغگو فحاش، هتاک، دشمن انسانیت، منقلی و ساده لوح از مواردی است که حسن روحانی برای منتقدان خود به کار برده و در این طرح شکایت به آنها اشاره شده است.

گزینه ای که اصولگرایان آرزو دارند کاندیدای ۱۴۰۰ باشد

روز گذشته در همایش سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با عنوان تحول حکمرانی در گام دوم انقلاب حضور همزمان چهره‌هایی چون غلامعلی حدادعادل، مصطفی پورمحمدی ، صادق محصولی با اهمیت بود. سخنرانی های این سه نفر نشان می داد که با تمام اختلافات ریز و درشت میان اصولگرایان هر سه برای کاندیداتور رئیسی علاقه مند هستند.پورمحمدی در قامت دبیر عالی جامعه روحانیت، نقشی محوری در «شورای وحدت» اصولگرایان دارد، دومی که حدادعادل است، ریاست «شورای ائتلاف»، دیگر نهاد به ‌اصطلاح اجماع‌ساز اصولگرایان را برعهده دارد و سومی که محصولی باشد، در قامت دبیرکل «جبهه پایداری» از گروهی نمایندگی می‌کند که با هیچ‌یک از دو دسته قبلی سر سازگاری نداشته است.آنچه اما حتی از سخنان دیروز این سه پیداست، اختلافات اساسی اصولگرایان همچنان پابرجاست. ضمن آنکه نام سیدابراهیم رییسی همچنان به عنوان گزینه‌ای جدی روی میز پیشنهادهای کاندیداتوری اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ قرار دارد. آنچه اما در کلام این سه مشترک بود، تکذیب کاندیداتوری خودشان بود و البته تاکید بر ردصلاحیت احمدی‌نژاد.مصطفی پورمحمدی، دبیرکل جامعه روحانیت دیروز در پاسخ به پرسشی مبنی بر حضور رییسی در انتخابات ۱۴۰۰ بدون اشاره به نام رییسی، صرفا بر خرد جمعی تاکید کرد. آن‌هم در حالی که به تازگی سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرده رییسی دست‌کم فعلا قصد کاندیداتوری ندارد.

وقتی ناطق نوری از هاشمی رفسنجانی گِله مند شد

پنجمین انتخابات مجلس همراه شد با آغاز به کار حزب کارگزاران که پدر معنوی آن را هاشمی رفسنجانی می دانند.در خاطرات هاشمی از فعالیت این حزب در سال ۷۴ و گِله مندی ناطق نوری از وضعیت تبلیغات کارگزاران در انتخابات آن دوره آمده است.در قسمتی از خاطرات دوم اسفند ۷۴ هاشمی آمده است… آقای ناطق نوری [رییس مجلس] آمد. نگران وضع انتخابات است. از تبلیغات سنگین کارگزاران و از اینکه آنها از نام من زیادی استفاده می‌کنند و اینکه فائزه هم با آنها است، انتقاد داشت. گفتم این وضع را خودتان و با نظر رهبری پیش آوردید که به پیشنهاد من توجه نشد. به ایشان گفتم که بنا دارند، اسم شما را در لیست بگذارند. سپس آقایان کرباسچی ، اخوی محمد، مرعشی و نوربخش آمدند. مسأله گنجاندن نام آقای ناطق در لیست، دچار مشکل‏شان کرده و با توضیحات و توجیهات من، وضعیت مساعد شد.

قالیباف را زدند، مبادا به انتخابات ۱۴۰۰ بیاید

جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به حواشی سفر اخیر قالیباف به روسیه نیز گفت: در سفر روسیه قالیباف کاملا له شد و برخی نیز او را مغرضانه کوبیدند و حتی برخی از اصولگرایان قالیباف را بیرحمانه زدند تا دیگر نتواند برای انتخابات عرض اندام کند. وقتی آقای شریعتمداری در صدا و سیما علیه قالیباف صحبت می‌کند یعنی همه کمر به قتل (سیاسی) او بسته‌اند، مبادا اگر رئیسی آمد قالیباف هم بیاید. نهاد‌هایی هستند که پشت آقای رئیسی هستند و کسی هم جرات ندارد علیه او چیزی بگوید. برخی از سیاسیون حاضر به انتقاد از رئیسی نیستند چرا که از پرونده‌سازی بیم دارند.

کنایه باهنر به نسل اول انقلاب: نباید به پست‌ها آنقدر بچسبیم که ملک‌الموت ما را از صندلی‌ها جدا کند

دبیرکل جامعه مهندسین با اشاره به چرخش نخبگان و دولت جوان گفت: دولت باید جوان، پویا، خو‌ش‌فکر و ریسک‌پذیر باشد و ما وقتی دولت جوان را معنا می‌کنیم منظورمان این نیست که یک رئیس‌جمهور ۳۰ساله دولت را تحویل بگیرد بلکه این ویژگی‌ها را داشته باشد. نباید نسل اول انقلاب به این پست‌ها آنقدر بچسبد که ملک‌الموت ما را از صندلی‌هایمان جدا کند.

ادعای عجیب‌ احمدی‌نژاد درباره فیلترینگ در کشور

رئیس دولت‌های نهم و دهم درباره فیلترینگ مدعی شد: همان کسانی‌که فیلتر می‌کنند، همان ها هم در ایران فیلترشکن می‌فروشند.محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم در پاسخ به سوال تی‌آرتی که برخی استفاده شما از توئیتر را عجیب می دانند زیرا در دوره ریاست جمهوری شما مقامات ایرانی، فیس بوک و توئیت را در سال ۲۰۰۹ ممنوع کردند، آیا هنوز هم توئیتر در ایران، ممنوع است؟ گفت: «همان کسانیکه فیلتر می کنند، همان ها هم در ایران فیلترشکن می‌فروشند و امروز در دنیای ارتباطات فیلتر معنا ندارد. فیلتر کردن و ایجاد محدودیت، یک امر شکست خورده است.»

ماجرای اعتراض یک خلبان به عبور از نزدیکی منطقه نظامی

در پی اعتراض خلبان یکی از شرکت‌های‌ هواپیمایی نسبت به هدایتش توسط برج مراقبت به سمت یک منطقه نظامی، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: در بررسی این مسئله و مکالمات خلبان با برج مراقبت مشخص شده که فاصله استاندارد هواپیمای مسافری شرکت آسمان با منطقه نظامی رعایت شده و انتشار گزارش‌های ایمنی قبل از بررسی حرفه‌ای نیست.در برخی رسانه‌ها خبری منتشر شد مبنی بر اینکه روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن ماه، خلبان شرکت هواپیمایی آسمان که از مبداء نجف در عراق به سمت فرودگاه امام خمینی (ره) در تهران در حال پرواز بوده، با نزدیک شدن به یک منطقه نظامی در نزدیکی مقصد، دود و انفجاری را مشاهده کرده و به برج مراقبت فرودگاه مهرآباد اطلاع می‌دهد.در مکاتبه صورت گرفته، کاپیتان پرواز این مساله را پس از فرود به مدیر عملیاتی اطلاع داده و آن را با حادثه پیش آمده برای هواپیمای مسافربری اوکراین مقایسه کرده است چرا که به اذعان او هنگام کاهش ارتفاع «یک انفجار روی زمین همراه با دود بسیار زیاد» را مشاهده کرده است.

تازه‌ترین جزئیات از پرونده عنابستانی در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان

عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان با اشاره به آخرین وضعیت موضوع نماینده سبزوار با مامور پلیس، اعلام کرد از آنجا که برخی افراد مرتبط با پرونده در جلسه هیات نظارت جهت بررسی بهتر موضوع حاضر نشده اند هیات نظارت پس از بررسی دستگاه قضایی اتخاذ تصمیم می نماید.محمد سرگزی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان درباره آخرین تغییر و تحولات پرونده سیلی علی اصغر عنابستانی به صورت مامور راهنمایی به «انتخاب» گفت: در هیات نظارت جلساتی پیرامون بررسی موضوع برگزار کردیم و در این جلسه از آقای عنابستانی نماینده سبزوار دعوت کردیم تا صحبت‌های خودشان را درباره این حادثه مطرح کنند. علاوه بر این نیز طی نامه‌ای از مسئولان نیروی انتظامی درخواست کردیم تا هماهنگی‌ها و اقدامات لازم را برای حضور آن مامور و سایر شاهدان حادثه را در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان فراهم کنند. همچنین از مسئولان نیروی انتظامی درخواست شد در صورت دسترسی به فیلم کامل موضوع، آن را در اختیار هیات قرار دهند. ولی تاکنون شاهدان و ماموران حاضر در صحنه و مسولان دعوت شده، در جلسه هیات حاضر نشدند.این عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که مسیر بررسی پرونده در حال حاضر چگونه طی می‌شود، تصریح کرد: با توجه به نبود مستندات کافی و عدم حضور افراد دعوت شده و نیز تشکیل پرونده و بررسی آن از سوی دستگاه قضایی، هیات نظارت بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، پس از تصمیم دستگاه قضایی اظهار نظر خواهد کرد.این عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به فیلم منتشر شده بین نماینده سبزوار و مامور راهنمایی و رانندگی در فضای مجازی، گفت: این فیلم کامل نبود لذا ما از نیروی انتظامی درخواست کردیم تا در صورت دسترسی به فیلم کامل ماجرا، آن را نیز به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارسال نماید. البته ما همین درخواست را هم به شهرداری تهران طی مکاتباتی اعلام کردیم تا چنانچه آنان فیلمی از این اتفاق در اختیار دارند، به هیات ارائه کنند.وی در پاسخ به این پرسش که آیا شهرداری فیلمی در اختیار هیات نظارت بر رفتار نمایندگان قرار است، گفت: طی چند روز اخیر شهرداری تهران فیلمی از اتفاق به هیات ارسال کرده است ولی از آنجایی که طی دو روز گذشته، هیات نظارت جلسه‌ای نداشته است، فعلا فیلم بررسی نشده است.

انتقاد ذوالنوری از ظریف و روحانی بخاطر لغو نشدن تحریم‌ها

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از ظریف و روحانی بخاطر لغو نشدن تحریم‌ها، گفت: وعده‌های ظریف و روحانی برای بازگشت به برجام پشتوانه قانونی ندارد و خلاف قانون است.حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ظهار داشت: پروتکل الحاقی را ما براساس برجام، داوطلبانه اجرا کردیم. وی افزود: پروتکل الحاقی به دو شکل اجرا می‌شود، یکی اینکه دولت‌ها در مجالس خود آن را تصویب می‌کنند و برای اجرای آن الزام برای خود ایجاد می‌کنند. دوم اینکه دولتی بدون اینکه پروتکل را رسما به گردن خود بیندازد و بپذیرد و الزام و اجبار برای خود ایجاد کند، داوطلبانه می‌پذیرد که پروتکل را اجرا کند. ذوالنوری در ادامه عنوان کرد: ما طبق برجام گفتیم پروتکل را داوطلبانه اجرا می‌کنیم، اما اجرای پروتکل هم عین هر یک از تعهدات ما یا تعهدات کشورهای ما از آن پنج کشور است یعنی ۴+ ۱٫وی در همین راستا بیان کرد:‌ زمانی که آمریکا از ۵+۱ به کلی بیرون رفته و هیچ یک از تعهدات خود را انجام نداده، اروپا متعهد شد ۱۱ تعهد را با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷ انجام دهد و خلع وجود آمریکا در برجام را جبران کنند که به هیچ‌کدام از آنها عمل نکردند. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بر همین اساس اضافه کرد: تنها طرفی که به تعهدات خود عمل کرده جمهوری اسلامی بوده است، بنابراین وقتی طرف مقابل هیچ‌گونه اقدامی نکرده، دلیلی ندارد که ما به اجرای تعهداتمان ادامه دهیم.

خضریان مدعی شد: دولت بدون مصوبه مجلس در حال اجرای توافق پاریس است

سخنگوی کمیسیون اصل نود گفت: شبهاتی وجود دارد که برخی در دولت بدون طی شدن مراحل قانونی در حال اجرای توافق پاریس هستند.علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود در تشریح جلسه عصر امروز کمیسیون اصل نود با مسئولان محیط زیست جهت رسیدگی به شکایت واصل شده درباره اجرای غیرقانونی سند INDC مرتبط با توافق پاریس، گفت: تعهدات مد نظر ایران در این توافقنامه از آبان ۹۴ بدون الحاق رسمی جمهوری اسلامی، تحت عنوان برنامه مشارکت ملی در زمینه کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای، با تصویب هیئت وزیران و ابلاغ معاون اول رئیس جمهور اجرا شده که نسخه انگلیسی این مصوبه به عنوان تعهدات مد نظر ایران در توافق پاریس در دبیرخانه کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل به ثبت رسیده است.نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مستندات مربوط به این شکایت در این جلسه ارائه شد و معاونان سازمان حفاظت محیط زیست نیز پاسخ‌های خود را ارائه کردند که با توجه به چندوجهی بودن این شکایت، لازم است پاسخ وزارت نیرو، نفت و سایر دستگاه‌ها به همراه مرکز پژوهش‌های مجلس نیز دریافت شود.وی افزود: باید بررسی شود که آیا مصوبه دولت مرتبط با توافق پاریس بوده یا بر اساس کنوانسیون تغییرات اقلیمی است که در اواسط دهه هفتاد از سوی مجلس به تصویب رسیده و به آن پیوسته ایم.خضریان همچنین به سندی که در این جلسه ارائه شد اشاره و بیان کرد: این سند حاکی از این بود که نسخه انگلیسی برنامه مشارکت ملی در خصوص کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای که به تصویب هیئت وزیران رسیده، در سایت سازمان ملل به عنوان پیش زمینه‌ای برای توافقنامه پاریس به ثبت رسیده است، در حالی که ما به این توافقنامه نپیوسته ایم؛ لذا شبهاتی وجود دارد که برخی در دولت بدون مصوبه مجلس و طی مراحل قانونی در حال اجرای این توافقنامه هستند.

تمرکز بورل بر روی چگونگی بازگشت آمریکا به مذاکرات برجامی

سخنگوی اتحادیه اروپا بازگشت آمریکا به برجام را یکی از «اولویت‌های» اتحادیه اروپا عنوان کرد و گفت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقام «میانجیگر برجام» بر روی چگونگی بازگشت آمریکا به مذاکرات برجامی تمرکز کرده است.یورونیوز به دنبال طرح شرط «لغو تحریم‌ها» از سوی مقام‌های ایران در گفتگو با سخنگوی اتحادیه اروپا از «پیتر استانو» سخنگوی اتحادیه اروپا، در مورد آمادگی این اتحادیه برای برداشتن قدم های اولیه برای لغو تحریم ها علیه تهران پرسید.وی در پاسخ گفت: «اروپا پیشاپیش قدم‌هایش را برداشته است و تحریم‌ها را در مقابل پایبندی ایران به تعهدات برجامی اش لغو کرده است. بنابراین هیچ تحریم اروپایی که همچنان علیه ایران پابرجا باشد، وجود ندارد. با وضع هر گونه تحریم جدیدی علیه ایران، اتحادیه اروپا تعهداتش را نسبت به توافق هسته ای نقض می کند و به همین خاطر هیچ تحریمی وجود ندارد.سخنگوی اتحادیه اروپا افزود که درخواست ایران لغو تحریم هایی است که در دوره زمامداری دونالد ترامپ و پس از خروج آمریکا از برجام به صورت یکجانبه از سوی واشنگتن وضع شد.استانو گفت: بی تردید شما درباره قدم ها و تحریم های ایالات متحده (در ساعات اخیر) دیده و شنیده اید. اینکه ایالات متحده مکانیسم ماشه را برداشته و محدودیت تردد دیپلمات های ایرانی را لغو کرده است. شما پیام‌های دولت آمریکا به سازمان ملل را می‌بینید.استانو بازگشت آمریکا به برجام را یکی از «اولویت‌های» اتحادیه اروپا عنوان کرد.

حمایت قاطع شورای وحدت از کاندیداتوری احتمالی رئیسی در ۱۴۰۰

سخنگوی شورای وحدت با توضیح درباره برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر احتمال حمایت این شورا از کاندیداتوری علی لاریجانی گفت:‌ شورای وحدت ورود مصداقی به بحث نامزدها را هنوز آغاز نکرده‌ است و تنها بحث کلی که مطرح شده در مورد جناب آقای رئیسی بوده و نظر ما هم در این رابطه خیلی صریح اعلام شده که با ورود آقای رئیسی به صحنه انتخابات،‌ شورای وحدت قویاً از ایشان حمایت خواهد کرد.منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان درباره اظهارات اخیر حدادعادل مبنی بر احتمال توافق شورای وحدت و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در روزهای آینده گفت: خوشبختانه اراده سیاسی برای همگرایی و تجمیع ظرفیت‌ها وجود دارد و گفت‌وگوهای کلی نیز در این راستا انجام شده و دو سه محور برای تصمیم‌گیری باقی مانده است.وی تاکید کرد: امروز نیازمند اراده عملی برای برداشتن گام‌های نهایی و در کنار هم قرار گرفتن حوزه سیاست‌گذاری و اجرایی دو مجموعه هستیم. متکی در پاسخ به این سوال که آیا در ارتباط با بحث توافق برای بستن لیست انتخاباتی، محورهای خاصی در نظر گرفته شده است؟ گفت: طبیعی است که یکی از بحث‌ها در مجموعه‌ها و قرارگاه‌های انتخاباتی بحث نامزدها است که این مسئله پروسه خاص خودش را دارد و معمولا کمیته‌هایی در این رابطه تشکیل می‌شود و این کمیته‌ها بررسی‌های خود را به مجموعه انتخاباتی منتقل کرده و نهایتاً تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد.

روسیه: بازرسی‌های هسته‌ای از ایران متوقف نخواهد شد

«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران به طور کامل متوقف نخواهند شد.اولیانوف گفت: «باید این را هم بدانیم که محدودیت‌های جدید ایران در خصوص بازرسی‌ها لزوماً برای مدت طولانی دوام نخواهد داشت. همه چیز به تلاش‌های سیاسی در جهت اجرای کامل توافق هسته‌ای بستگی خواهد داشت.»

بایدن خواهان بازگشت به میز مذاکرات ۱+۵ با ایران شد

آمریکا بدون توجه به نقض عهد و خروج از برجام توسط دولت ترامپ، خواهان بازگشت به میز مذاکرات ۱+۵ با ایران شد.جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ بدون اشاره به اعمال تحریم‌های دولت ترامپ و خروج این کشور از برجام، خواهان بازگشت به میز مذاکرات ۱+۵ شد و گفت: ما باید تلاش های ایران برای بی ثبات سازی خاورمیانه را زیر سوال ببریم.ما آماده هستیم که با پنج بعلاوه یک درمورد فعالیت هسته ای ایران، وارد تعامل شویم

هاشمی‌ روحانی را در تور اصلاح‌طلبان انداخت!

صادق خرازی دبیرکل حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه خاتمی سال ۹۲ مخالف کاندیداتوری روحانی بود ولی هاشمی رفسنجانی او را راضی کرد، تاکید کرد: گزینه اول ما آقای روحانی نبود. آقای هاشمی در شورای نگهبان رد شد که اگر چنین نمی‌شد آقای روحانی اصلا مطرح نمی ‎شد.وی افزود: در بین اصلاح طلبان بعضی از روی نفاق، برخی از روی علاقه و … به آقای روحانی رای دادند اما اصل مطلب این بود که گزینه ای بهتر از آقای روحانی برای اصلاح طلبان نبود.

پورمحمدی: حتی رهبری هم نمی‌توانند بگویند که رئیس جمهور بعدی کیست

دبیر کل جامعه روحانیت مبارز با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران گفت: مردم ایران امروز در تعیین حق سرنوشت آزاد هستند. مصداق بارزش این است که هیچ یک از ما نمی‌داند که چه کسی رئیس جمهور خواهد شد. شاید این تعبیر چندان جالب نباشد اما حتی مقام معظم رهبری هم نمی‌تواند بگوید که رئیس جمهور بعدی ایران کیست.پورمحمدی در پایان جلسه در بخش پرسش و پاسخ مخاطبان در مورد سوالی مبنی بر حضور آیت الله رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: ما به دوستان ولایی خود گفته ایم که دور هم جمع شوید و با هم مشورت کنید. به هر نتیجه ای که رسیدید، جامعه روحانیت مبارز از شما حمایت می کند. ما گفته ایم که به هیچ عنوان نامزد انتخاباتی پیشنهاد نمی دهیم اما از نامزد شما حمایت می کنیم. از ما پرسیده شد که چرا چک سفید امضا می دهیم. ما گفتیم که ارزش خرد جمعی، تحمل یکدیگر و مشارکت بیشتر از اینها است.وی افزود: نه گزینه ای داریم و نه گزینه ای پیشنهاد خواهیم داد اما هر کدام از جریان های سیاسی ما را به جلسات دعوت کند حضور می یابیم. دوستانی هم که در شورای وحدت حضور دارند می توانند شهادت دهند که به هیچ وجه نمی خواهیم گرایش یا گزینه خاصی را تحمیل کنیم. تلقی بعضی از دوستان این است که بعضی از تجمع ها به ضررشان تمام می شود چرا که گزینه انتخاباتی شان از دست می رود. آنها اگر مثل ما فکر کنند و از قبل گزینه ای نداشته باشند همه به دنبال بهترین فرد می گردند.

بیانیه مضطربانه دفتر نتانیاهو درباره ایران

دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی اعلام کرد که مواضع تل آویو درباره توافق هسته‌ای ایران تغییر نکرده است.بنابر ادعای دفتر نتانیاهو، «اسرائیل معتقد است بازگشت به این توافق قدیمی مسیر ایران را به سمت زرادخانه هسته‌ای هموار می کند. اسرائیل در این مورد با ایالات متحده تماس نزدیک دارد.»

پیشنهاد مشاور سیاسی روحانی برای مذاکره مستقیم با آمریکا

حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری به تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی از فعال‌سازی مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، واکنش نشان داد.ابوطالبی نوشت: آمریکا درگام نخست با اروپا همراه شد؛ درگام دوم‌، مواضع سه کشور اروپایی که امکان استفاده از مکانیزم ماشه را دارند تندتر نمود؛ اکنون و در مرحله سوم با ایجاد ۳+۱، میان ۵+۱ شکاف انداخت؛ به زودی و مجزا، با روسیه وچین هم به تفاهم می‌رسد؛ مذاکره مستقیم تنها راه و امکان‌ تغییر در صورت‌بندی جدید است.

حداد عادل تکلیف احمدی‌نژاد را روشن کرد

حداد عادل، رئیس شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب در همایش سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفته آمدن احمدی نژاد را اصلا به عنوان شوک انتخابات در نظر نگیرید؛ یعنی تکلیف روشن است.زیاد تحت تاثیر موضع گیری و فضای مجازی و حرف زدن‌ها نباشید. چنین اتفاقی نخواهد افتاد، دفعه‌ی قبل هم نیافتاد، حالا که ۴ سال هم گذشته و بدتر هم شده است، به هر دلیلی نیافتاد، این دفعه دلایلش بیشتر است؛ بنابراین به این فکر نکنید.

تقاضای بررسی عدم رعایت شئونات توسط رئیس جمهور

۳۷ نماینده مجلس درخواست بررسی نقض قانون و عدم رعایت شئونات حسن روحانی رئیس جمهور را امضا کردند تا این موضوع بررسی و به مقامات صالحه قضائی ارجاع داده شود.حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی درخواست اجرای ماده ۲۳۴ آئین‌نامه مجلس شورای اسلامی در خصوص رسیدگی به عدم رعایت شئونات توسط حسن روحانی رئیس جمهور داد.وی در این کاربرگ ۵۳ مورد از مواردی که رئیس جمهور خطاب به منتقدان و مردم را در سخنرانی‌های خود اعلام داشته به همراه تاریخ لیست کرده و باتوجه به مطالب نقض اصلی یکصد و بیست و یکم قانون اساسی و عدم رعایت شئونات توسط حسن روحانی رئیس جمهور را آشکار دانسته است.همچنین مطابق ماده ۲۳۴ قانون آئین نامه داخلی تقاضای بررسی نقض قانون و عدم رعایت شئونات توسط وی و معرفی به مقامات صالحه قضائی جهت مجازات قانونی را درخواست کرد.علاوه بر حاجی دلیگانی به عنوان طراح، ۳۶ نماینده دیگر نیز این موضوع را امضا کرده‌اند؛ ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد و تیران و کرون، حسین رجایی نماینده لنجان، رحمت‌الله فیروزی نماینده نطنز بادرود و قمصر، حسین محمدصالحی نماینده فریدن و چادگان، فریدونشهر، بوئین و میاندشت، پروین صالحی نماینده مبارکه و حسین میرزایی نماینده مردم اصفهان از جمله نمایندگان استان اصفهان موافق این طرح بودند.

کواکبیان نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد

مصطفی کواکبیان به عنوان نامزد اختصاصی حزب مردم‌سالاری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ معرفی شد.در نشست بعد از ظهر کنگره نوزدهم حزب مردم‌سالاری پس از تصویب رئوس مهم و محورهای اساسی قطعنامه این کنگره و تصویب اولویت‌های برنامه سال ۱۴۰۰ اعضای کنگره به تفصیل در مورد مشارکت مشروط حزب مردم‌سالاری در انتخابات ۱۴۰۰ به بحث و بررسی پرداختند. در ابتدا در مورد انتخابات شوراها بحث شد و قرار شد که استان‌ها با هماهنگی اصلاح‌طلبان همان استان لیست انتخاباتی پیشنهادی را پس از تصویب شورای مرکزی منتشر سازند.در مورد انتخابات ریاست جمهوری نیز پس از تبادل نظر فراوان در ابتدا مقرر شد که حتما حزب مردم‌سالاری نامزد اختصاصی داشته باشد و به نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان معرفی نماید.آنگاه در ادامه این نشست اعضای مجمع عمومی کنگره نوزدهم با تصویب برخی پیشنهادات و شروط مطرح شده از سوی مصطفی کواکبیان به اتفاق آرا معرفی ایشان به عنوان نامزد اختصاصی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از سوی حزب مردم‌سالاری را به تصویب رساندند.

فاز دیگری از برجام دوشنبه کلید می‌خورد!

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا روز دوشنبه ۲۲ فوریه (۴ اسفند) تشکیل جلسه خواهند داد تا درباره آخرین تحولات بین‌المللی از جمله ایران و برجام گفت‌وگو کنند.به گزارش ایرنا، تارنمای اتحادیه اروپا روز جمعه با اعلام این خبر افزود که نشست پیش‌رو به ریاست «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود. «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا هم به صورت ویدئو کنفرانس در این نشست شرکت خواهد کرد.آینده روابط اتحادیه اروپا و آمریکا، چالش‌های امنیتی و دفاعی مشترک اتحادیه اروپا، تحولات میانمار، اتیوپی، بلاروس و روسیه از دیگر موضوعات این نشست عنوان شده است.این نشست یک روز پس از آن برگزار خواهد شد که رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران برای تغییر رای جمهوری اسلامی در خصوص توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام و پروتکل الحاقی چانه زنی خواهد کرد.

ماجرای ستاد انتخاباتی رئیسی در شیراز

نماینده مردم مرودشت در مجلس در صفحه توییترش نوشت: ابراهیم رئیسی در شیراز ستاد انتخابات ندارد.جلال رشید کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس در صفحه توییترش نوشت: اخیرا فردی در استان فارس و چند استان دیگر مدعی راه اندازی ستاد برای آیت الله رئیسی شده بود. پیگیر شدم کاملا کذب است به ایشان که گویا با نیت خیر هم این کار را کرده است تذکر جدی دادند.

ضرغامی ناکامی‌ها را پای پدرخوانده‌ها انداخت

عزت الله ضرغامی ضمن اشاره به تحولات داخلی و خارجی امروز ایران افزود: محافظه کاری و مرعوب بودن و انفعال در مقابل پدیده پدرخوانده های خودساخته ازجمله عوامل ناکامی احزاب محسوب می‌شود.ضرغامی یکی از رموز موفقیت تشکل‌ها را صداقت با مردم و هواداران و شفاف‌سازی در رفتار و گفتار دانست و گفت: حساس بودن احزاب وتشکل های سیاسی به مسایل اساسی کشور و جامعه لازمه فعالیت احزاب است.وی گفت: در کنار تمام تلاش احزاب باید مکانیزم راهبردی کارشان همراه با رفتار صادقانه باشد تا موجب تحقق برکت امور و اهدافشان در خدمت بهینه به مردم قرار گیرد.وی همچنین توسعه فعالیت تشکل ها و احزاب در فضای مجازی را با تولید وانتشار مناسب محتوای مفید و ناظربر مسایل و نیازهای واقعی جامعه خواستار شدند. وی ظرفیت جوانان را برگ برنده اقتدارو عزت نظام اسلامی برشمرد.

درگیری ۲ میلیون نفر در ایران با انتخابات ۱۴۰۰

عرف رییس ستاد انتخابات کل کشور با بیان اینکه در مجموع بیش از یک میلیون نفر از عوامل اجرایی ستاد انتخابات هستند، گفت: اگر ناظران و ماموران نیروی انتظامی و کسانی را هم که مسئولیت تامین امنیت انتخابات را برعهده دارند در این فهرست بگنجانیم، حدود ۲ میلیون نفر وظیفه ایجاد شرایط مناسب اعم از اجرایی، نظارتی و امنیتی برای انتخابات ۱۴۰۰ را بر عهده دارند.

شورای وحدت اصولگرایان چه در سر دارد؟

حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز درباره نوع نگاه شورای وحدت اصولگرایان به انتخابات هم افزود: در این شورا روی هیچ فردی بحثی نشده است، تلقی ما این است اگر آقای رئیسی کاندیدا شود میل و نظر شورای وحدت به سمت ایشان است، ولی دیگر روی هیچ فردی بحثی نشده است.پورمحمدی تاکید کرد: اگر آقای رئیسی وارد صحنه نشوند ما ممکن است با تعدد کاندیداها روبرو شویم و اینگونه احتمالا انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

واکنش آشنا به عقب نشینی آمریکا: بهار نزدیک است

مشاور رییس جمهور با اشاره به به عقب نشینی آمریکا نوشت: آیا این روزهای کوتاه و شبهای بلند زمستانی به سر می آید؟ بهار نزدیک است.حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور، در توییتر خود نوشت:«سیاست فشار حداکثری به روزهای پایانی خود رسیده است. آیا دوران دیپلماسی حداکثری و رفع تحریم های غیر انسانی فرار رسیده است؟ آیا این روزهای کوتاه و شبهای بلند زمستانی به سر می آید؟ بهار نزدیک است.»

قدرت خرید یارانه نقدی برابر هفت هزار تومان شد

بیش از ۱۵۰ چترباز اقتصادی هر از گاهی با جابجایی سرمایه‌های نقدپذیر خود دریای اقتصاد را متلاطم می‌کنند.محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان گفت: بنابر اطلاعات موثق بیش از ۱۵۰ نفر در کشور متخصص چتربازی هستند که پول خود را در بانک‌ها و یا دارایی‌های نقد شونده نگه می‌دارند و می‌دانند و فرصت‌های سودآوری را می‌شناسند و پیش‌بینی می‌کنند.رضایی گریزی هم به وضع نابسامان بورس زد و گفت: برای اینکه گروه متوسط و ضعیف جامعه که سرمایه‌های اصلی خود را به بورس آورده بیش از این ضرر نکند باید زودتر برای بورس تصمیم جدی گرفت‌محسن رضایی گفت:برنامه هفتم توسه کشور اولین برنامه گام دوم انقلاب است و برای تحول بنیادین در حوه‌های فرهنگی و اقتصادی باید تهیه و تنظیم شود.او افزود: پیش‌بینی‌می‌شود از این پس قوای سه‌گانه موظف شوند ظرف شش ماه پس از ابلاغ سیاست‌های کلی، برنامه‌های خود را برای اجرایی شدن آن اعلام کنند.دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر جلب مشارکت فعالان اقتصادی در برنامه‌ریزی برای اجرای سیاست‌های کلان کشور اظهار کرد:پیشنهاد‌ها و نظرات فعالان اقتصادی به ویژه اعضای اتاق‌های بازرگانی را بر مبنای نقشی که در تحقق برنامه‌های کلان کشور از جمله برنامه هفتم بر عهده خواهند گرفت، دریافت می‌کنیم.او با تاکید بر ضرورت عزم جدی و مدیریت قرارگاهی برای مبارزه با فقر، فساد و تبعیض گفت: در چند سال گذشته ارزش پول ملی کاهش شدیدی یافته است، به طوری که توان خرید مردم با یارانه ۴۵ هزارتومانی در سال ۹۲ برابر ۲۷۰ هزارتومان امروز است و قدرت خرید ۴۵ هزار تومان یارانه امروز برابر ۷ هزار تومان در سال ۹۲ است.

حداد عادل: انتخابات ۱۴۰۰ برای جریان اصلاحات انتخابات سرنوشت است

حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، با بیان اینکه امروز جریان اصلاح طلب تمام توان خود را به کار گرفته تا قوه مجریه را از دست ندهد تصریح کرد: با وجود این مجلس و قوه قضائیه، احتمال اینکه جریان حاکم بر دولت قوه مجریه را هم از دست بدهد زیاد است. اگر چنین اتفاقی بیفتد جریان اصلاحات دچار فضای مبهمی در فضای سیاسی کشور خواهد شد. از این رو می‌توان گفت انتخابات ۱۴۰۰ برای جریان اصلاحات انتخابات سرنوشت است.

جمالی نوبندگانی: پیام‌های خود را باید از کانالی منتقل کنیم؛ عمان و قطر فرقی ندارد

محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم در گفت‌وگویی با «آزادی» در تشریح اهداف سفر وزیرخارجه قطر به تهران گفت: «این سفر هم می‌تواند مربوط به روابط دوجانبه باشد و هم مربوط به روابط اخیر قطر و چند کشور شورای همکاری خلیج فارس که اخیرا از سر گرفته شده است. همچنین ممکن است که وزیرخارجه قطر حامل پیام‌هایی از سوی آمریکایی‌ها یا اروپایی‌ها باشد».وی افزود: « به نظر من قطر دائما دنبال این است که ایران را از بابت روابط مجدد خود با عربستان، امارات و بحرین مطئمون کرده و ثابت کند قدردان ایران به خاطر آن چند سالی که تمام راه‌ها را به روی این کشور بسته بودند و ایران کمک شایانی کرد، هست. کما اینکه اعلام کرده روابط با کشورهای عربی آسیبی به روابطش با ایران نخواهد زد. ضمن اینکه قطر می‌خواهد که بازیگر مهمی در منطقه باشد. با توجه به اینکه روابط آن با ایران خیلی بهتر از سایر کشورها به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس با ایران است؛ می‌تواند روابط ایران و همسایگان جنوبی را ترمیم کند».این کارشناس مسائل سیاست خارجی در ادامه گفت: « دقت داشته باشید که قطر کشوری است که از نظر جغرافیا و جمعیت موئلفه قدرت ندارد اما از نظر پول و منابع قوی است لذا شکننده به حساب می‌آید و هر تنش و مشکلی در منطقه برای او و کشورهایی مثل بحرین و امارات مساله‌ساز است. به همین خاطر آن‌ها خیلی تلاش دارند که در بحث روابط ایران و عربستان و یا روابط ایران با اروپا و آمریکا شرایط طوری رقم بخورد که ثبات وجود داشته باشد و بتوانند به امورات اقتصادی خود بپردازند».وی همچنین درباره ظرفیت قطر برای میانجیگری بین ایران و غرب یا ایران و عربستان نیز گفت: « همیشه عمان در این زمینه نقش برجسته ‌ی ایفا کرده است. الان هم آن‌ها به دنبال فعال شدن قطری‌ها ، فعالیت خود را بیشتر کرده‌اند. قطعا ما هم باید پیام‌های خود را از یک کانالی منتقل کنیم و فرقی ندارد که عمان باشد یا قطر».

اروپا چگونه می‌تواند گره برجام را باز کند؟

موسسه کارنگی در تحلیلی نوشت: اروپایی ها باید با دولت بایدن خط مشی مشترکی را به سرعت ترسیم کنند. با این حال به نظر می رسد آنها بار دیگر منتظر این هستند تا آمریکا ابتکار عمل را در دست گیرد. اروپایی ها باید برای رساندن کمک های بشردوستانه به ایران به دیگر شرکا فشار وارد کنند. این می تواند توسط احیای کانال تقریبا از بین رفته اینستکس و همچنین چراغ سبز برای اختصاص وام به ایران صورت بگیرد. دقیقاً به دلیل اینکه تنش ها عمدتا بین ایالات متحده و ایران است، اروپا نقش مهمی را به عنوان میانجی ایفا می کند. اروپایی ها باید این کار را با مشورت دقیق واشنگتن انجام دهند، اما نه به دستور آمریکا. اروپا نمی تواند پنهان شود و و زمان کمی برای از دست دادن دارد.

تعداد شهر‌های قرمز و نارنجی افزایش پیدا کرد

بر اساس تازه‌ترین رنگ‌بندی کرونایی شهرها، هم‌اکنون ۱۱ شهرستان قرمز، ۵۲ شهرستان نارنجی، ۲۱۷ شهرستان زرد و ۱۶۸ شهرستان آبی هستند.همه شهر‌های قرمز در استان خوزستان هستند؛ شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند. در شهرستان های شوط و ماکو (آذربایجان غربی)، دره‌شهر (ایلام)، اندیمشک، ایذه، باغ‌ملک، حمیدیه، هفتکل و هندیجان (خوزستان)، پاسارگاد، خنج، گراش و مهر (فارس) و خمین (مرکزی) از روز شنبه ۲ اسفند اعلام وضعیت نارنجی خواهد شد./باشگاه خبرنگاران

واکنش واعظی به فراخوان کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برای شکایت از روحانی

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: کشور در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری به انسجام و وحدت نیاز دارد و این‌گونه اقدامات باعث تفرقه می‌شود؛ فارغ از هر کاری که انجام می‌دهیم، باید بدانیم که این علامتی که ما به خارج از کشور می‌دهیم خوب نیست. واعظی در واکنش به راه اندازی سایتی از سوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی به منظور دریافت شکایت‌های مردمی علیه رئیس جمهور گفت: ما در این مجلس بدعت‌های جدید و مختلفی را شاهد هستیم./ایلنا

واکنش توئیتری ظریف به عقب‌نشینی آمریکا از مکانیسم ماشه

«آمریکا اذعان کرد که ادعاهای پامپئو درباره قطعنامه ٢٢٣١ هیچ اعتبار قانونی ندارد. ما هم موافق هستیم. آمریکا باید در پایبندی به قطعنامه ٢٢٣١، تمام تحریم‌هایی که توسط ترامپ احیا و بازاعمال شده بود را بی قید و شرط و به‌صورت مؤثر بردارد، بعد از آن، ما فوراً تمام اقدامات اصلاحی (کاهش تعهدات) را به عقب برمی‌گردانیم».

شاید با آمدن رئیسی، قالیباف کاندیدا نشود /بدنبال آراء سرگردان هستیم /شورای ائتلاف امیدوار به توافق با شورای وحدت است

مهدی چمران، عضو شورای ائتلاف به خبرآنلاین گفت:قطعا و یقینا مشارکت حداکثری یکی از ایده‌آل‌های اصولگرایان است و باید تلاش کنیم هر چه بیشتر و فراگیرتر، مردم مشارکت کنند.شخص و تیمی که اصولگرایان برای انتخابات ۱۴۰۰ معرفی می‌کنند باید شخصیتی باشد که در جامعه جایگاه خوبی از دید مردم داشته باشد.صرفا نباید بگوییم مشارکت خوب است بلکه باید عمل کنیم. نباید مردم را از انتخابات دلزده کنیم. اصولگرایان هم باید رأی افرادی که اعتقادات قوی انقلابی برخوردارند را جذب کنند هم آراء خاکستری و سرگردان را به سمت خود بکشانند. چهره‌های جدید هم می توانند وارد عرصه انتخابات شوند . کاندیدایی که برای انتخابات می آید باید جامع الاطراف باشد بنده روی نظامی بودن یا نبودن و یا غیره تاکید ندارم. افرادی که به عنوان کاندیدا مطرح هستند اگر برای مَن بودن و منیّت شرکت نکرده باشند بلکه برای خدمت باشد مایه خرسندی و خوشحالی است شاید با کاندیداتوری رئیسی، قالیباف وارد انتخابات نشود. البته چون صحبتی نداشته ام نمی توانم بگویم چه اقدامی خواهند کرد. شورای ائتلاف به توافق با شورای وحدت امیدوار است. امکان دارد این اتفاق رخ دهد و امید فراوانی هم داریم که چنین بشود.

خرازی: عارف از سرمایه های جریان اصلاحات است اما…

«سیدمحمدصادق خرازی»، دبیرکل حزب ندای ایرانیان به خبرگزاری خبرآنلاین درباره انتقادات به رئیس دولت اصلاحات گفت: باید دید آقای خاتمی مجال و قدرت مانور بیشتر از این را داشته است یا خیر. آیا آقای خاتمی امکان تحرک و امکان برنامه ریزی و برگزاری برخی از جلسات را داشته است یا خیر. آقای خاتمی چنین محدودیت هایی دارد، پس آقای خاتمی و تاثیراتش و نقدهایی که به ایشان است را باید در بستر موقعیت ایشان سنجید . آقای خاتمی یک شخصیت تاثیرگذار و معتبری است که همیشه مورد احترام و حرمت جامعه است. سیکل و چرخش دموکراتیک در فرآیند اصلاحات امری بسیار مهم و اساسی است و ریش سفیدی را خیلی نمی پسندم.

آنهایی که به برجام ترکمانچای میگفتند و امروز خواهان بازگشت آمریکا هستند

صادق زیباکلام، فعال اصلاح‌طلب گفت: این هم حکایتیست که تندروها در ابتدا با هرگونه مذاکره با آمریکا بر سرِ هسته‌ای مخالفت می‌ورزیدند. بعد هم که برجام منعقد شد آنرا خیانت عظما و ترکمانچای خوانده و از هیچ تلاشی بمنظور ناکام ساختن آن خودداری نکردند.امّا حالا خواسته اصلی‌‌شان بازگشت آمریکا به‌ برجام و از سرگیری آن است!! نه دیروز که آنرا ترکمانچای می‌گفتند، و نه امروز که خواهان از سرگیری آن شده‌اند، بجز ایدئولوژی آمریکا ستیزی، هیچ معیار دیگری از جمله منافع ملی برایشان مطرح نبوده.

خروج مرغ از تهران ممنوع شد

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی: خروج مرغ از تهران تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است. این دستورهای یکشبه برای ما هم عجیب است و این حد دخالت دولت بازار را بهم ریخته است و طی دو روز گذشته ما هم نسبت به این تصمیم اعتراض کردیم.در مناطق شمالی شهر مرغ بیش از کیلویی ۳۲ هزار تومان فروخته می‌شود. برخی هم هستند که مرغ‌ بدون آنتی‌بیوتیک را با قیمت بالاتری می‌فروشند./ تجارت‌نیوز